3 min. čitanja

Točne prognoze i pravodobna upozorenja izuzetno su važne u prilagodbi zajednica ekstremnim vremenskim i hidrološkim uvjetima

Točne prognoze i pravodobna upozorenja izuzetno su važne u prilagodbi zajednica ekstremnim vremenskim i hidrološkim uvjetima
Foto: Pixabay

Narednih godina bit će testirane naše spremnosti i vještine.

Krizne situacije izazvane prirodnim katastrofama događaju se sve češće, jasno je to i laicima. U korijenu svih tih događanja su klimatske promjene koje su postale naše svakodnevica ma koliko se većini čini da je to tek neka neodređena tema za budućnost.

- Kada govorimo o klimatskim promjenama i njihovom razumijevanju, dobro je definirati problem i opisati ga s nekoliko ključnih činjenica. Prva činjenica jest da trenutno gorenjem ugljena, nafte i plina, te krčenjem šuma u atmosferu godišnje unosima 40 milijardni tona ugljičnog dioksida. Druga činjenica jest da smo uslijed ovakvih aktivnosti potrebnih za funkcioniranje društva i gospodarstva, nažalost promijenili kemijski sastav atmosfere i podigli koncentraciju ugljičnog dioksida za 50 % od kraja 19. stoljeća. Treća činjenica jest da smo uslijed povećanja koncentracije ugljičnog dioksida, te ostalih stakleničkih plinova i čestica aerosola pokrenuli niz povezanih procesa koji su temperaturu površine našeg planeta podigli za 1,2 stupanj Celzijev - ističe za Hrvatski crveni križ dr. sc. Ivan Güttler, klimatolog i zamjenik glavne ravnateljice Državnog hidrometeorološkog zavoda (DHMZ).
 
Kada bi promjene u klimatskom sustavu stale na ovim razinama, pojašnjava dr. sc. Güttler, većina zajednica, pa čak i one vrlo siromašne i ranjive, bi se s vremenom uspjele prilagoditi na Svijet koji je topliji za 1,2 stupanj Celzijev.

- Unatoč pozitivnim naporima, ipak nedovoljno brze i duboke promjene u funkcioniranju naših sustava za proizvodnju energije i hrane trenutno vode prema verziji budućnosti koja je do kraja ovog stoljeća toplija i preko 3 stupnja od kraja 19. stoljeća - objašnjava Güttler.

Foto: Hrvatski crveni križ

Zadnjih godina svjedočimo užurbanoj zelenoj tranziciji uvođenjem novih i čišćih izvora energije za rad strojeva i vozila, te grijanja i hlađenja naših domova i radnih prostora. Međutim, brzina je još nedovoljna. Iako se prilagođavamo te gradimo i održavamo sustave za obranu od poplava i požara, zbog povećane frekvencije vremenskih ekstrema sve smo češće izloženi gubicima i štetama.

- Izreka Nadaj se najboljem, pripremaj se za najgore sasvim je prikladna za našu situaciju. Spremnost i vještine udruga kao što je Hrvatski Crveni križ bit će testirane narednih godina, a moja želja je da u zajednici meteorologa i hidrologa, te ostalih kolega na Državnom hidrometeorološkom zavodu,  prepoznaju pouzdane partnere u ostvarivanju zajedničkih ciljeva, od pripreme na ekstremne vremenske uvjete, unapređenja sustava upozorenja, edukacije građana, pružanja humanitarne pomoći do rada na održivosti i prilagodbi na klimatske promjene - poručuje dr. sc. Güttler.

- Europska agencija za okoliš svrstava Hrvatsku među tri europske zemlje s najvećim kumulativnim udjelom štete od ekstremnih vremenskih i klimatskih događaja u odnosu na BDP. S obzirom na povezanost atmosfere, hidrosfere i litosfere - pojašnjava dr. sc. Tatjana Vujnović, voditeljica Službe za hidrološke studije, analize i prognoze, promjene u jednom dijelu hidrološkog ciklusa odražavaju se na cijeli sustav.

- Hidrološki ekstremi, poput poplava uzrokovanih viškom oborina ili suša zbog nedostatka oborina, postaju učestaliji i intenzivniji zbog klimatskih promjena. Rojas i suradnici (2013.) predviđaju značajan porast ukupnih šteta od poplava u EU ako se ne provede nužna prilagodba na klimatske promjene. Naime, ukupne štete mogle bi narasti sa 7 milijardi eura godišnje iz razdoblja 1981. - 2010. na 98 milijardi eura godišnje do 2080. godine - ističe dr. sc. Vujnović.

Foto: Hrvatski crveni križ

Navodi kako je u Hrvatskoj prosječno godišnje od poplava ugroženo oko 100.000 stanovnika (The World Bank, 2017.).

- S obzirom na projekcije klimatskih promjena, očekuje se intenziviranje hidrološkog ciklusa s povećanjem magnitude i učestalosti intenzivnih oborina, stvarajući preduvjete za učestalije poplave i povećanje maksimalnih godišnjih protoka. No, porast temperature i evapotranspiracije uz promjene u sezonskoj raspodjeli oborina mogu rezultirati smanjenjem količina površinskih i podzemnih voda, čime se povećava ranjivost na dugotrajne suše, naročito u dinarskom krškom području - objašnjava.
 
Sve navedeno naglašava važnost točnih prognoza i pravodobnih upozorenja u prilagodbi zajednica ekstremnim vremenskim i hidrološkim uvjetima.

- Suradnja i primjena rezultata hidroloških istraživanja ključni su za smanjenje rizika od poplava i suša u Hrvatskoj, zahtijevajući angažman svih društvenih segmenata - zaključuje dr. sc. Tatjana Vujnović.

Tekst: Hrvatski crveni križ

Pritisnite ESC za zatvaranje.

© 2024 Morski HR. Powered by Ghost & Staticweb.dev

You've successfully subscribed to Morski HR
Great! Next, complete checkout for full access to Morski HR
Welcome back! You've successfully signed in
Success! Your account is fully activated, you now have access to all content.
Success! Your billing info is updated.
Billing info update failed.
Your link has expired.