3 min. čitanja

Puštanjem oporavljenih želvi u more, Aquarium Pula obilježava Svjetski dan morskih kornjača

Puštanjem oporavljenih želvi u more, Aquarium Pula obilježava Svjetski dan morskih kornjača
Foto: Screenshot

PULA – Dvije glavate želve; veća jedinka Maro i juvenilna jedinka Oliver – Raul, bit će vraćene u more u utorak, 16. lipnja. U Centru za oporavak morskih kornjača u Puli, ostat će još Ella Ravka, Martin i Mini Koko, dok je Karlo Albano preseljen u Safari park NP Brijuni u bazen, izvijestili su iz Aquariuma Pula.

Oliver – Raul je mlada glavata želva nađena 20. travnja 2021. u Medulinskom zaljevu u mreži stajaćici.  Kornjaču je pronašao i od samog utapanja spasio ribar Luka Mezulić iz Medulina, a prvu pomoć su joj  pružili biolog Neven Iveša (asistent na Fakultetu prirodnih znanosti Sveučilišta “Juraj Dobrila” iz Pule) i  studenti Oliver i Raul (po kojima je dobila ime). Jedinka je bila pothlađena i malaksala, ali se nakon  višednevne intenzivne skrbi u potpunosti oporavila. Oliver Raul je pri dolasku težio 2,3 kg, a  procijenjena mu je starost od 2-3 godine.

Sadržaj ove objave isključiva je odgovornost Aquariuma Pula

Maro je veća glavata želva koja je u Centar stigla 18. srpnja 2020. godine. Pronađen je od strane  turistkinje na otoku Korčuli. Ugovoreni veterinar Sergije Vilović ga je preuzeo te organizirao prijevoz  do Veterinarske ambulante u Splitu. Veterinar Mario Gavranović obavio je prvi pregled i rendgensko  snimanje koje je pokazalo prisutnost udice u jednjaku. Udica je manualno odstranjena bez operativnog  zahvata. Jedinka je osim progutane udice imala poteškoća u održavanju plovnosti, ozljedu lubanje i  poremećaj probave. Maro je svakodnevno primao antibiotike, vitamine i infuziju te je nekoliko  mjeseci prisilno hranjen. Tek se nakon 6 mjeseci postepeno počeo oporavljati, a u zadnjih mjesec  dana boravio je u vanjskom bazenu Centra kako bi se navikao na uvjete u prirodi.

Pri dolasku u Centar, Maro je težio 30 kg, dok danas teži 36 kg. Duljina oklopa mu je 67 cm, a  procijenjena starost oko 15 godina.

Foto: Marija Oštarić

Projekt „Unapređenje oporavilišta za divlje životinje u Aquariumu Pula“

Aquarium Pula je oporavilište za kopnene i slatkovodne kornjače, guštere te neotrovne zmije dok je  udruga Morski obrazovni centar Pula zadužena za skrb i liječenje morskih kornjača. Kao službena oporavilišta natjecali smo se na Poziv za dostavu projektnih prijedloga te smo u prosincu 2020. potpisali  ugovor s Ministarstvom gospodarstva i održivog razvoja i Fondom za zaštitu okoliša i energetsku  učinkovitost kojim se financira projekt „Unapređenje oporavilišta za divlje životinje u Aquariumu Pula“.

Projekt sufinancira Europska unija iz Kohezijskog fonda. Ukupna vrijednost projekta iznosi  6.844.232,13 kn, a sufinancira se 4.818.130,50 kn. Provedba traje do lipnja 2023. godine.

U sklopu projekta Aquarium Pula će unaprijediti infrastrukturu oporavilišta za prihvat većeg broja  jedinki. Ujedno će se poboljšati briga i skrb o životinjama te povećati kvaliteta nastambi za prihvat  životinja raznih dimenzija. Stručni kadar oporavilišta će se dodatno usavršiti te će se osigurati  učinkovitiji prijevoz jedinki i provesti aktivnosti za postizanje veće samoodrživosti oporavilišta.

Uz unapređenje uvjeta za spašavanje i rehabilitaciju jedinki, cilj projekta je edukacija i senzibilizacija  šire javnosti, s naglaskom na edukaciju djece školskog uzrasta, iz Hrvatske i šire. Dugoročna namjera je  postati regionalno prepoznato oporavilište za zbrinjavanje ugroženih životinja, promovirati potrebe  očuvanja bioraznolikosti te biti stručna potpora za ciljane skupine vezane za zaštitu prirode, ali i za  državna tijela kojima možemo biti vrijedna potpora za aktivnosti usmjerene ka zaštiti biološkog fonda.

Sustav za dojavu

Za praćenje stanja ozlijeđenih i uginulih strogo zaštićenih morskih kralješnjaka, Zavod za zaštitu  prirode vodi Protokol za dojavu i djelovanje u slučaju pronalaska uginulih, bolesnih ili ozlijeđenih strogo  zaštićenih morskih životinja (morski sisavci, morske kornjače i hrskavične ribe) u čijem radu sudjeluju  ovlaštene veterinarske ambulante duž obale, Hrvatski veterinarski institut i Aquarium Pula. Broj na koji  se može prijaviti pronalazak ozlijeđene ili uginule morske kornjače je 112, tj. jedinstveni broj za hitne  slučajeve.

D.G.

Pritisnite ESC za zatvaranje.

© 2024 Morski HR. Powered by Ghost & Staticweb.dev

You've successfully subscribed to Morski HR
Great! Next, complete checkout for full access to Morski HR
Welcome back! You've successfully signed in
Success! Your account is fully activated, you now have access to all content.
Success! Your billing info is updated.
Billing info update failed.
Your link has expired.