2 min. čitanja

Drevno japansko kamenje s upozorenjima na tsunami

Drevno japansko kamenje s upozorenjima na tsunami
Foto: Wikimedia

SVIJET - Diljem japanske obale može se naići na kamenje s uklesanim upozorenjima na mogućnost tsunamija. Neki od njih stariji su od šest stoljeća. Nažalost, većina ovih drevnih upozorenja zaboravljena su ili zanemarena.

Na mnogima su jednostavna upozorenja ljudima koji dožive potres da odbace sve i potraže više mjesto. Nerijetko se također mogu naći imena stradalih kao sumorni podsjetnik na razornu snagu valova. Drugi, poput onih u Aneyoshiju, daju posebne upute gdje je mudro graditi kuće, a gdje ne.

Stanovnici ovog naselja poslušali su savjete svojih predaka te ostali živjeti na sigurnom uzvišenju izvan dohvata smrtonosnog tsunamija koji je pogodio japansku obalu 2011. Valovi su se zaustavili samo 300 stopa ispod kamena upozorenja.

Prema saznanjima, tek se nekoliko sela poput Aneyoshija držalo upozorenja i ljudi su ostali živjeti na sigurnoj nadmorskoj visini. Tako je većina obalnih gradova rasla u godinama nakon Drugog svjetskog rata. Čak su se i zajednice koje su se preselile na uzvisine s vremenom preselile na obalu kako bi bile bliže svojim čamcima i mrežama.

Mnogi od njih izbrisani su s lica Zemlje 11. ožujka 2011. godine.

Potres u Japanu 11. ožujka 2011.

Ogromni tadašnji valovi izazvani potresom magnitude 9.0 po Richteru, jednim od najsnažnijih na sjeveroistočnoj obali, uništili su nuklearnu elektranu Fukushimu Daichi i natjerali više od 160.000 stanovnika u bijeg od radijacije. Potres je trajao više minuta.

Na jednoj kamenoj ploči u obalnom gradu Kesennuma pisalo je: "Uvijek budite spremni za neočekivane tsunamije. Odaberite život umjesto svoje imovine i dragocjenosti." Kesennuma je bila jedno od najteže pogođenih mjesta u tsunamiju 2011.

Tsunami u gradu Kesennuma

Aneyoshi je bio drugačiji. Bila je to čvrsto povezana zajednica koja je štovala svoje pretke i njihove savjete. Kamena ploča postavljena je, zajedno s više od 300 drugih diljem japanske obale, nakon što su dva tsunamija ostavila selo razoreno. Prvi je udario 1896. i ostavio samo dvoje preživjelih. Drugi tsunami zbio se 1933. godine kada su četiri osobe preživjele.

Ponovljeni tsunamiji odnijeli su veliki broj kamenja s upozorenjima, no na nekim su mjestima naknadno podignuti novi spomenici-potsjetnici.

Izvor: The New York Times / CBS News

B.K.

PROČITAJTE JOŠ:

ERUPCIJA NA TONGI Tsunami stigao do Japana i SAD-a, a udarni val zabilježen i u Istri! | | Morski HR
Tsunami izazvan erupcijom vulkana na otočju Tonga prouzročio je “značajnu” štetu u Nuku’alofi, glavnom gradu arhipelaga, izjavila je novozelandska premijerka Jacinda Ardern, dodajući da
Pritisnite ESC za zatvaranje.

© 2024 Morski HR. Powered by Ghost & Staticweb.dev

You've successfully subscribed to Morski HR
Great! Next, complete checkout for full access to Morski HR
Welcome back! You've successfully signed in
Success! Your account is fully activated, you now have access to all content.
Success! Your billing info is updated.
Billing info update failed.
Your link has expired.