3 min. čitanja

BLAGO ŠIBENSKOG MUZEJA Najstarije i najvrijednije zvono u Hrvatskoj pronađeno je na dnu mora

BLAGO ŠIBENSKOG MUZEJA Najstarije i najvrijednije zvono u Hrvatskoj pronađeno je na dnu mora
Foto: Muzej grada Šibenika

ŠIBENIK – Krešimirov grad je poznat po mnogočemu, ali o tome ste već čuli. Ono što možda niste do sad znali je da se ističe brojem sačuvanih starih brončanih zvona. U samom Muzeju grada Šibenika čuvaju se tri i fragmenti još dvaju povijesnih zvona, koji datiraju od 13. do 16. st. No, ono što gotovo sigurno niste znali, nismo ni mi, je da Šibenik čuva najstarije i najpoznatije zvono u Hrvata, a pronađeno je u zadarskom akvatoriju, na dnu mora.

– Prije dvije godine kad je počela korona, na našoj Facebook i internet stranici smo počeli raditi na tome da ljudima možemo pokazati što više stvari iz našeg muzeja, pogotovo što više uopće nisu mogli ići u muzeje. Tako sam došao na ideju da napravimo Muzejski vremeplov i TV emisiju Iz riznice Muzeja grada Šibenika, gdje kustosi na popularan način pričaju o predmetima iz muzeja. Uz sve ovo napravili smo i album na Facebooku „Iz muzeja Grada Šibenika“. Predmeti o kojima upoznajemo javnost, nalaze se u stalnom postavu ili zbirkama – priča nam naš suradnik i ravnatelj šibenskog muzeja, Željko Krnčević.

– Šibenik ima običaj da tjedan dana prije Božića zvone sva zvona, koliko god ih ima, po svim crkvama – kazuje nam Krnčević, uvodeći nas u priču o najstarijem zvonu u Hrvata, koje je zapravo prije 60 godina pronađeno na dnu mora.

Najveće je i najvrjednije naše zvono je iz 1266. godine, a ujedno je i najstarije u Hrvatskoj i u ovom dijelu Europe. Lijevano je u Siriji u gradu Acconu, ali nije poznato kojoj je crkvi bilo namijenjeno. Zanimljivo je da su na njemu zabilježeni datum i mjesto lijevanja, imena ljevača, što je vrlo rijetko za vrijeme u kojem je nastalo. Izradili su ga putujući talijanski ljevači – Sicilijanac Jakob iz Messine i Andreot Pizanac.

Foto: Muzej grada Šibenika

Spomenik templara sedam stoljeća na dnu mora

Zvono su 14. svibnja 1960. godine pronašli krapanjski ronioci u moru na dubini od 45 metara kod otočića Gornji greben, između Silbe i Premude. Nakon toga doneseno je u Šibenik i smješteno na obali kod topova. Jedno se vrijeme nalazilo ispred Crkve sv. Krševana da bi sada konačno našlo smještaj u muzejskom postavu.

Drugo, manje zvono potječe iz Crkve sv. Grgura i predstavlja najstarije zvono šibenskih crkava. Rađeno je 1383. godine, a darovao ga je Ivan Berak u čast sv. Marije.

Crkvi sv. Mihovila iz Rasline pripadalo je zvono iz 1488. godine, a sada je dio muzejske zbirke. Za vrijeme I. svjetskog rata Austrija ga je rekvirirala u ratne svrhe, ali je spašeno zahvaljujući intervenciji don Frane Bulića.

Foto: Muzej grada Šibenika

1918. godine Austrija je isto postupila i sa starim zvonom iz Crkve sv. Ivana, samo što se od njega sačuvao fragment s raspećem, renesansnom ornamentikom i godinom izrade 1591.

U Muzeju se čuvaju i tri fragmenta zvona s renesansne vijećnice.

Zvono je ljeveno od bronce, visoko do krune (karika) 1,10 m, a visina krune iznosi 28 cm, dok je promjer otvora zvona 1,18 m. Oko gornjeg dijela zvona smješten je natpis u dva reda, koji u prijevodu glasi:

“U ime Gospoda amen. Godine utjelovljenja Gospodnjeg tisuću dvjesto šestdeset i šeste Jakob zvonoljevač iz Messane i Andreot Pizanac načiniše me u Acconu. Um (neka bude) svet i odan, čast (neka bude) Bogu, a oslobođenje domovini. Zdravo Marijo, milosti puna, Gospodin s tobom”.

Na završetku latinskog natpisa, između dva križića, gdje je krug, nalazi se na zvonu neki nedovoljno jasno otisnut medaljon, pisao je o ovom zvonu poznati hrvatski povjesničar umjetnosti Ivan Bach.

Izvan Italije rijetka su zvona sačuvana iz 13. stoljeća, s utisnutim datumima lijevanja, imenima ljevača i slično. Pored ovog šibenskog, najstarije sljedeće sačuvano i točno datirano zvono visi u zvoniku crkve sv. Petra u Supetarskoj dragi na otoku Rabu. Datirano je u 1299. godinu.

Šibensko zvono, ne samo što je najstarije zvono na širem području jugoistočne Europe, nego je i rijedak spomenik iz vremena križarskih ratova. S obzirom na izvanrednu ulogu templara i Ivanovaca u Acconu i mnogim drugim uporištima kršćana u Siriji i Palestini, kao i na njihove velike posjede u Hrvatskoj, povjesničari pretpostavljaju da je to zvono nakon napuštanja Accona i drugih susjednih uporišta oko 1291. dopremljeno upravo posredstvom jednog od spomenutih redova, a najvjerojatnije templara, do obala Hrvatske, gdje je nestalo u dubinama Jadrana, dok sedam stoljeća poslije napokon nije ponovno otkriveno i izloženo u šibenskom muzeju.

Jurica Gašpar

Pritisnite ESC za zatvaranje.

© 2024 Morski HR. Powered by Ghost & Staticweb.dev

You've successfully subscribed to Morski HR
Great! Next, complete checkout for full access to Morski HR
Welcome back! You've successfully signed in
Success! Your account is fully activated, you now have access to all content.
Success! Your billing info is updated.
Billing info update failed.
Your link has expired.