2 min. čitanja

VRUĆINE NE JENJAVAJU Evo kako rashladiti spavaću sobu ako u njoj nemate klimu

VRUĆINE NE JENJAVAJU Evo kako rashladiti spavaću sobu ako u njoj nemate klimu
Foto: Pixabay

Ako je soba u kojoj spavamo prevruća, a nemamo klimu koja bi je rashladila, najvjerojatnije ćemo imati problema sa spavanjem – teško ćemo zaspati ili san neće biti dovoljno kvalitetan. Tijelo se tijekom sna hladi, čime se smanjuje potrošnja energije i mogu započeti procesi regeneracije. No, ako tjelesna temperatura ne pada ni noću, možemo osjećati nemir i teško zaspati ili uopće ne zaspati. Kako si pomoći i rashladiti spavaću sobu i sebe ako nemate klimu?

Nabavite posteljinu od prirodnih materijala

Kako biste lakše spavali u vrućim ljetnim danima nabavite kvalitetnu i dovoljno prozračnu posteljinu. Neku koja neće uzrokovati pretjerano znojenje.

Najbolji su prirodni materijali, kao npr. pamuk, lan, svila. Pomažu u regulaciji tjelesne temperature i sprječavaju dodatno znojenje.

Ohladite stopala i zapešća

Stopala i ručni zglobovi smatraju se osjetljivijim dijelovima tijela. Kaže se da se toplina iz tijela brže raspršuje kroz stopala, a u tim dijelovima je i veća cirkulacija krvi.

Ako želite malo ohladiti tijelo, prvo ohladite stopala.

Za bolji san pokušajte potopiti noge u hladnu vodu i protrljati malo leda po zapešću neposredno prije spavanja.

Koristite boce s hladnom vodom

Na velikim vrućinama bez klime svako rješenje dobro dođe. Napunite nekoliko boca vodom i stavite ih u hladnjak ili zamrzivač dva sata prije spavanja i stavite ih u krevet pored sebe neposredno prije spavanja.

Hladne boce trebale bi vam pomoći da nakratko malo snizite tjelesnu temperaturu, što vam može pomoći da lakše zaspite.

Možete isprobati i ohlađene ručnike kojima se pokrijete neposredno prije spavanja.

Ugasite svjetla i uređaje koji emitiraju toplinu

Razni uređaji koje imamo u prostoriji i svjetla emitiraju toplinu. Želite li spavaću sobu održati što hladnijom, neka svjetla budu stalno ugašena, kao i razni uređaji ako ih imate u spavaćoj sobi.

Prozor, naravno, treba zamračiti.

Također, možete pokušati koristiti bočicu s raspršivačem napunjenu hladnom vodom i nekoliko kapi eteričnog ulja eukaliptusa (ili drugog eteričnog ulja s učinkom hlađenja).

Možete se inspirirati Japancima i iskušati tzv. tradicionalni japanski futon – poseban madrac za spavanje na podu (gdje je obično niža temperatura), izbjegavajte konzumiranje alkoholnih pića i napitaka s kofeinom, jedite laganu hranu i pijte dovoljno čiste vodep, iše N1.

Pametno postavite ventilatore u sobi

Također, ventilatore postavite pametno. Naime, ventilatori sami po sebi ne hlade zrak već osiguravaju protok zraka po cijeloj spavaćoj sobi.

Zato nikako nemojte postaviti ventilator odmah kod prozora. Radije ga postavite negdje kod otvorenih vrata sobe ili hodnika kako bi ventilator mogao cirkulirati hladniji zrak iz hodnika.

Za dodatni hladni povjetarac, ispred ventilatora stavite plitku posudu ili zdjelu punu leda. Kako će se led topiti, tako će ventilator strujati hladni zrak. Otvoreni prozor i mokra krpa rade istu stvar kao led i ventilator. Prije nego što idete spavati, širom otvorite prozor i preko njega stavite mokru plahtu, ručnik ili krpu. Tako ćete umjesto toplog dobiti hladni i osvježavajući povjetarac, piše perfecta.hr

Z.G.

Pritisnite ESC za zatvaranje.

© 2024 Morski HR. Powered by Ghost & Staticweb.dev

You've successfully subscribed to Morski HR
Great! Next, complete checkout for full access to Morski HR
Welcome back! You've successfully signed in
Success! Your account is fully activated, you now have access to all content.
Success! Your billing info is updated.
Billing info update failed.
Your link has expired.