3 min. čitanja

U prva dva mjeseca pola ukupnih noćenja ostvareno u Istri, Kvarneru i Splitsko-dalmatinskoj županiji

U prva dva mjeseca pola ukupnih noćenja ostvareno u Istri, Kvarneru i Splitsko-dalmatinskoj županiji
Foto: Silvija Jacić / Ilustracija

U Hrvatskoj je u prva dva mjeseca bilo nešto više od 205 tisuća turista i 678 tisuća njihovih noćenja, što je oko 50 posto iz istog razdoblja 2020., a većinu noćenja ili 427 tisuća ostvarili su domaći turisti, koji su na oko 85 posto lanjskog rezultata, doznaje se iz Hrvatske turističke zajednice (HTZ).

Siječanj i veljača 2020. su bili jedini mjeseci u toj godini u kojima još nije bilo (znatnijeg) utjecaja pandemije na turistički promet, pri čemu iz HTZ-a podsjećaju da je u prva dva lanjska mjeseca ostvaren bolji turistički rezultat nego u istim mjesecima rekordne 2019., pa su time rezultati za prva dva mjeseca ove godine i dobri, tim više što su ugostiteljski, sportski i rekreacijski objekti bili većinom zatvoreni, osim smještajnih, prenosi eZadar.

Ograničenja putovanja i mjere protiv širenja zaraze u stranim zemljama utjecale su da je stranih turista i njihovih noćenja i u prva dva mjeseca ove godine, kao i krajem prošle godine, u Hrvatskoj bilo manje od domaćih, te su sa ostvarenih nešto više od 250 tisuća noćenja na razini od oko 30 posto lanjskog rezultata.

Najviše noćenja u prva dva mjeseca ove godine ostvareno je u hotelima, 275 tisuća, zatim u objektima u domaćinstvu 234 tisuće, i u kampovima 24 tisuće.

Po županijama, najviše je noćenja – oko polovice ukupnih, ostvareno u tri regije/županije – u Istri 135 tisuća, na Kvarneru 116 tisuća te u Splitsko-dalmatinskoj županiji 75 tisuća, dok su među strancima najviše noćenja ostvarili turisti iz BiH, Slovenije, Njemačke i Italije.

Destinacije s najviše ostvarenih noćenja bile su Zagreb, Rovinj, Split, Zadar i Opatija.

Domaći turisti putuju za vikende po zemlji

Podaci iz eVisitora pokazuju da su u prva dva mjeseca domaći turisti ostvarivali više noćenja tijekom vikenda u odnosu na dane u tjednu, a najviše ih je do sada (po danima) bilo u hrvatskim destinacijama u vikendu Valentinova, odnosno na dan 13. veljače (subota), 17 tisuća, od ukupnih 20 tisuća turista koliko ih je bilo na taj dan u zemlji, što je i najviše njih u jednom danu u prva dva mjeseca.

Noćenja su pak tijekom siječnja i veljače ove godine domaći najviše ostvarivali u Zagrebu, Rovinju, Opatiji, Zadru, Tuhelju, Splitu, Poreču i na Plitvičkim jezerima.

Određeni optimizam i za Uskrs, ali veći promet moguće tek oko Duhova

– Iako se nalazimo u razdoblju godine kada je veća realizacija međunarodnog turističkog prometa i dalje otežana, do sada postignuti rezultati i najave s tržišta ipak daju određeni optimizam. Tijekom ožujka i travnja ne očekujemo veliki priljev gostiju, ali određeni turistički promet očekujemo s domaćeg i najbližih tržišta poput Slovenije, Italije ili Austrije, Slovenije ili Italije, čiji građani, između ostalog, u Hrvatskoj posjeduju nekretnine i plovila – ističe direktor HTZ-a na upit Hine o očekivanjima za ožujak i travanj, čijim početkom ove godine ‘pada’ i Uskrs te proljetni školski praznici u Hrvatskoj.

S ostalih se tržišta, a prema informacijama sa tržišta od partnera i iz predstavništava HTZ-a, značajniji rast turističkog prometa očekuje s približavanjem glavnih ljetnih mjeseci, do kada se očekuje da će biti poznati i ujednačeni protokoli za međunarodna turistička putovanja.

Staničić poručuje i da će turistički kapaciteti u Hrvatskoj biti spremni za prihvat gostiju i za uskrsne blagdane, iako će turistički tijekovi tijekom tih blagdana, kao i cijelog travnja, i dalje najprije ovisiti o epidemiološkoj situaciji i važećim restrikcijama u putovanjima.

Nešto veći intenzitet turističkog prometa očekuje se i za blagdan Duhova, koji ove godine kalendarski dolazi u drugoj polovini svibnja, a Staničić naglašava i da sva relevantna istraživanja pokazuju kako će cijelu 2021. obilježiti last minute buking, kao i da je zapravo teško iznositi dugoročne i precizne prognoze.

Kampanje “Safe stay in Croatia” i za digitalne nomade

Vezano za promotivne aktivnosti važno je u ovim okolnostima ostati vidljiv na tržištu i poručivati o sigurnosti i dobroj pripremi destinacije te mjerama koje se u zemlji i turizmu provode u zaštiti od virusa, zbog čega je u tijeku i kampanja “Stay safe in Croatia” na deset ključnih emitivnih tržišta (Njemačka, Austrija, Italija, Poljska, Velika Britanija, Češka, Slovačka, Mađarska, Francuska i Nizozemska).

Iz HTZ-a najavljuju da uskoro kreće i zasebna promotivna kampanja s ciljem pozicioniranja Hrvatske kao atraktivne destinacije za digitalne nomade na tržištima SAD-a, Kanade, Velike Britanije i Irske, a nakon toga će pokrenuti i glavne, tzv. pozivne kampanje, ovisno o epidemiološkoj situaciji na svakom pojedinom tržištu.

D.G.

Pritisnite ESC za zatvaranje.

© 2024 Morski HR. Powered by Ghost & Staticweb.dev

You've successfully subscribed to Morski HR
Great! Next, complete checkout for full access to Morski HR
Welcome back! You've successfully signed in
Success! Your account is fully activated, you now have access to all content.
Success! Your billing info is updated.
Billing info update failed.
Your link has expired.