>
  4 min. čitanja

RIMSKI UGOVORI Dan najveće izdaje Hrvatske, kad su jednim potpisom fašistima predani obala i otoci

RIMSKI UGOVORI Dan najveće izdaje Hrvatske, kad su jednim potpisom fašistima predani obala i otoci
Foto: Wikimedia

Rimski sporazumi potpisani su 18. svibnja 1941. u Rimu između tzv. Nezavisne Države Hrvatske (NDH) i Kraljevine Italije, a potpisali su ih Ante Pavelić i Benito Mussolini. Sporazumi su se sastojali od tri dokumenta: o razgraničenju, o mornarici i o političkim odnosima između Italije i tzv. NDH.  Jednim su potpisom tako fašističkoj Italiji predane tisuće četvornih kilometara hrvatskog teritorija. Gotovo cijela Dalmacija, gradovi Zadar, Šibenik i Split, otoci Rab, Krk, Vis, Lastovo, Korčula i Mljet, veliki dijelovi Hrvatskog primorja i Gorskog kotara, sve je to sluganskim potpisom Ante Pavelića došlo u ruke fašističke Italije.

Okolnosti potpisivanja Rimskog sporazuma

Sporazumi su potpisani u atmosferi talijanskog ceremonijala u Palazzo Venezia, a prije potpisivanja Pavelić je posjetio talijanskog kralja Vittorio Emanuela, koji je za nositelja hrvatske krune odredio svog nećaka, vojvodu Aimone di Savoia.

Italija je imala ultimativne zahtjeve, uključujući carinsku i monetarnu uniju, personalnu uniju pod talijanskim kraljem, zajedničku vojsku te aneksiju širokog pojasa hrvatske obale od Rijeke do Kotora.

Zašto sporazum nije bio povoljan za Hrvatsku, Dalmaciju i otoke?

Italija je dobila velike dijelove hrvatskog teritorija, uključujući područje Zadra, Šibenika, Splita, otoke Vis, Korčulu, Mljet, Rab, Krk, Lastovo, te Boku kotorsku i dijelove Hrvatskog primorja i Gorskog kotara.

Tzv. NDH je izgubila kontrolu nad značajnim dijelovima Dalmacije i otoka, koji su pripali Italiji, što je mnogima ocijenjeno kao velika tragedija i izdaja hrvatskog naroda.

Područje tzv. Druge zone bilo je demilitarizirano, a tzv. NDH nije smjela podizati utvrde, vojna uporišta niti držati ratnu mornaricu na Jadranu, osim za potrebe policije i financijske službe.

Iako je bilo predviđeno da tzv. NDH upravlja Splitom i otokom Korčulom, to se nikada nije ostvarilo jer su talijanske vlasti zapravo djelovale kao okupatori, zanemarujući lokalne hrvatske vlasti.

Je li dio hrvatske obale i otoka prije Rimskih ugovora već bio u sastavu Italije?

Dio hrvatske obale i otoka bio je u sastavu Italije i prije Rimskih ugovora iz 1941. godine. To se dogodilo nakon Prvog svjetskog rata, kada su Rapallskim i drugim ugovorima određeni dijelovi istočne jadranske obale, uključujući gradove Zadar i Rijeku, pripali Kraljevini Italiji kao dio ratnog plijena i političkih dogovora, iako takve odluke nikada nisu ratificirane od strane Hrvatskog sabora.

Dakle, već prije Rimskih ugovora značajan dio hrvatske obale, osobito Zadar i Rijeka te okolni otoci, bio je pod talijanskom vlašću kao rezultat međunarodnih ugovora nakon Prvog svjetskog rata, a ne tek Rimskim ugovorima iz 1941. godine. Rimskim ugovorima Italija je tada anektirala dodatne dijelove Dalmacije, otoke i dio Hrvatskog primorja, čime je proširila svoj teritorij na još veći dio hrvatske obale i otok

Zašto Hrvati nisu smjeli imati ratnu mornaricu?

Prema Rimskim ugovorima, tzv. NDH se odrekla držanja vojne mornarice na Jadranu i gradnje vojnih građevina, osim za policijske i financijske potrebe. Talijanska strana je time osigurala vojnu dominaciju na Jadranu i spriječila hrvatsku mornaricu da djeluje.

Druga zona, koja je bila demilitarizirana, nije smjela imati vojnu prisutnost, što je dodatno ograničilo hrvatske vojne kapacitete na moru.

Tko je naposlijetku oslobodio Hrvatsku?

Nakon kapitulacije Italije 8. rujna 1943., Pavelić je 10. rujna 1943. jednostrano raskinuo Rimske ugovore, navodeći da ih Italija nije izvršavala u dobroj vjeri.

Hrvatsku su naposljetku oslobodile partizanske snage pod vodstvom Josipa Broza Tita, koje su tijekom Drugog svjetskog rata vodile oslobodilački rat protiv okupatora i njihovih suradnika.

Pevelić kukavički pobjegao i ukrao 200 kg zlata

Ukratko, Rimski sporazumi su bili izrazito nepovoljni za Hrvatsku jer su joj oduzeli velike dijelove teritorija, onemogućili vojnu mornaricu i praktično stavili hrvatsku obalu pod talijansku kontrolu, dok je oslobođenje Hrvatske na kraju ostvareno partizanskim otporom nakon pada Italije i završetka rata

Ante Pavelić pobjegao je iz Hrvatske 6. svibnja 1945. te je preko Austrije i Italije dospio u Argentinu putem takozvane štakorske linije, a sa sobom je iz Hrvatske središnje banke, otkrivaju najnoviji dokumenti iz Argentine, ukrao 200 kg zlata!

PROČITAJTE JOŠ:

Najveća izdaja u hrvatskoj povijesti: Dan kad su hrvatsko more, otoci i priobalje predani fašistima
Točno je 80 godina prošlo od kad je počinjena najveća izdaja u hrvatskoj povijesti. Tog su dana, naime, u Rimu jednim potpisom fašističkoj Italiji predane tisuće četvornih kilometara hrvatskog
VIDEO Kuda je išla granica između tzv. NDH i Italije i zašto Hrvati nisu smjeli imati ratnu mornaricu? | | Morski HR
Odličan video o granici tzv. Nezavisne države Hrvatske i Kraljevine Italije, snimili su Jurica Galić Juka i Saša Stojanović Sapa. U 15-ak minuta koje se isplati izdvojiti za gledanje ovog
Pritisnite ESC za zatvaranje.

© 2025 Morski HR. Powered by Ghost & Staticweb.dev

You've successfully subscribed to Morski HR
Great! Next, complete checkout for full access to Morski HR
Welcome back! You've successfully signed in
Success! Your account is fully activated, you now have access to all content.
Success! Your billing info is updated.
Billing info update failed.
Your link has expired.