2 min. čitanja

Nova provokacija iz Srbije: "Dubrovnik je po jeziku uvek bio srpski"!

Nova provokacija iz Srbije: "Dubrovnik je po jeziku uvek bio srpski"!
Foto:Pexels

Ovako je glasila udarna vijest srpskog dnevnika Politika od prije nekoliko dana s ciljem da cjelokupni dubrovačku književnost ni manje ni više nego - proglasi srpskom.

Bilo bi zanimljivo čuti što bi na ovu izjavu rekli veliki Marin Držić ili Ivan Gundulić, no srpskim se medijskim prostorom izgleda ponovno širi mitomanija i uvjerenje kako su svi štokavci zapravo Srbi. Barem kad se radi o prebogatom dubrovačkom kulturnom naslijeđu kojeg neki očito smatraju "najvećom riznicom građe za proučavanje povijesti srednjovjekovne Srbije". Taj netko je konkretno beogradski profesor s Filološkog fakulteta imenom Slavko Petaković. Gospodin Petaković tako smatra, a srpski mediji prenose, kako sukob oko pripadnosti velikih dubrovačkih pisaca između Hrvata i Srba postoji odavno,a pomirenja nema. Zato je on, po uzoru na svoje filološke prethodnike iz Srbije, odlučio "posrbiti" i Marina Držića i sve ostale dubrovačke književne velikane.

A svima koji smatraju da je Dubrovnik i u prošlosti bio hrvatski grad u kojem se govorio hrvatski jezik, predlaže ovaj filolog, iz Srbije treba odgovoriti mudrim osmišljavanjem i istrajnom provedbom nacionalne kulturne strategije. U prijevodu, prema Slavku Petakoviću, Srbija treba nastaviti tvrditi kako je manje-više sve gdje se u prošlosti govorilo i pisalo štokavštinom, pripada srpstvu, baš kao i Dubrovnik i tamošnja književnost, prenosi Jutarnji list.

U Republici Srbiji još je prošle godine usvojen tzv. Zakon o kulturnom nasljeđu kojim se od strane Srbije prisvajaju stari dubrovački pisci. Ovo je naišlo na oštru osudu Ministarstva kulture RH, a brojni hrvatski jezikoslovci i povjesničari smatraju i da predstavlja svojevrsnu kulturnu agresiju i na tragu su neslavnih dokumenata velikosrpskih autora iz 19. stoljeća poput Vuka Karadžića i Ilije Garašanina.

Photo:Pexels

Ovo nije prvi puta da se ovakvo kulturno svojatanje događa, pa podsjetimo kako je prije nekoliko godina Matica srpska u okviru edicije Deset vekova srpske književnosti objavila djela Marina Držića, a u srpsku je tradiciju ubacivan i Gundulić.

Treba li Hrvatska prilikom pregovora Srbije o ulasku u EU inzistirati na tome da Beograd konačno odustane od neutemeljene i agresivne kulturne politike?

J.T.

Pritisnite ESC za zatvaranje.

© 2024 Morski HR. Powered by Ghost & Staticweb.dev

You've successfully subscribed to Morski HR
Great! Next, complete checkout for full access to Morski HR
Welcome back! You've successfully signed in
Success! Your account is fully activated, you now have access to all content.
Success! Your billing info is updated.
Billing info update failed.
Your link has expired.