2 min. čitanja

GRAĐANI TRAŽE KAZNENE PRIJAVE Zbog nezakonito posječenih stabala na gradskom groblju, Umažani raspisali peticiju

GRAĐANI TRAŽE KAZNENE PRIJAVE Zbog nezakonito posječenih stabala na gradskom groblju, Umažani raspisali peticiju
Foto: Istra24

UMAG - Po nalogu SDP-ove umaške gradske uprave jučer ujutro nezakonito je započelo rušenje stoljetnih čempresa na groblju Sveti Andrija. Ekološki incident dogodio se prilikom radova na uređenju područja oko crkve Svetog Andrije, zaštitnika ribara, po kojoj je ime dobila i okolna četvrt, javlja Istra24.

Istoimena bratovština na toj je lokaciji vjersku funkciju vršila još od 1490. godine. Oko crkvice i na groblju nalaze se spomenici velike povijesne i kulturne važnosti mletačkog podrijetla. Neki od spomenika datiraju iz 12. stoljeća.

Čempresi "smetaju" budućim stanovima?

Do prije nekoliko godina cijelo je područje bilo potpuno zapušteno a onda su krenuli planovi izgradnje 200 stanova u okolici.

Početnu investiciju u visini 0d 82.000 eura, koja razne uključuje pripremne radove, financirali su Grad Umag, tršćansko sveučilište i regija Veneto. Kako neslužbeno saznajemo, stoljetne čemprese rušili su umaški vatrogasci uz asistenciju djelatnika lokalne komunalne tvrtke Komunela.

Nakon što su se protiv rušenja pobunili građani radovi su obustavljeni.

Staro umaško gradsko groblje ime status zaštićenog kulturnog dobra te je upisano u Registar kulturnih dobara Republike Hrvatske. Nakon prijave o rušenju stabala koju je jučer nakon poziva građana hitno podnio umaški vijećnik Goran Galović, reagirala je pročelnica pulskog Konzervatorskog odjela Lorella Limoncin Toth.

- Za radove na obnovi groblja Sv. Andrije izrađen je glavni projekt i troškovnik radova na koje je dana potvrda od strane ovog Odjela. Kontaktirali smo nadležno tijelo Grada Umaga te obustavili daljnje rušenje stabala. Djelatnici Konzervatorskog odjela će izaći na teren i utvrditi stanje te daljnje postupanje u ovom predmetu - napisala je Limoncin Toth.

Iz Grada Umaga nisu odgovorili na upit o rušenju stabla bez zakonom predviđenih dozvola niti o spomenutoj zabrani radova. Od osoba koje su detaljno informirane o samo projektu doznali smo da projekt obnove definitivno nije uključivao rušenje čempresa koji su dio zaštićenog kulturnog područja.

Šumari koje su kontaktirali novinari Istre24 rekli su da se na temelju fotografija može zaključiti kako su srušena stabla potpuno zdrava te da su stara najmanje sto godina.

Vrijedi napomenuti da su visoki čempresi točno ispod parcela na kojima se se planira izgradnja 190 stanova!

Peticija za kažnjavanje onih koji su uništili kulturno dobro

U međuvremenu vijećnik Goran Galović poziva Umažane da potpišu peticiju, kojom poziva na kaznenu prijavu protiv osoba koje su posjekle stabla.

- Kao građanin grada Umag, Istarske županiije i građanin Republike Hrvatske koji poštuje ustavni poredak, tradiciju, kulturu i kojemu je stalo do očuvanja kulturnih dobara, tražim da se radi uništavanja zaštičenog sakralnog kompleksa u Umagu, groblje Sv. Andrije, kulturnog dobra RH pod brojem Z-4473 

kazne sve osobe koje su sudjelovale i izvršile rezanje čempresa dana 15.11.2023. u 7.00h ujutro. 

Zahtijevam kaznu navedenih osoba koje su uništavali zaštićeno kulturno dobro Republike Hrvatske Z-4475, u skladu sa prekršajnim odredbama Zakona o zaštiti i očuvanju kulturnih dobara od čl.115 do čl.119. - poručuje Galović u peticiji koju možete potpisati OVDJE.

D.G.

Pritisnite ESC za zatvaranje.

© 2024 Morski HR. Powered by Ghost & Staticweb.dev

You've successfully subscribed to Morski HR
Great! Next, complete checkout for full access to Morski HR
Welcome back! You've successfully signed in
Success! Your account is fully activated, you now have access to all content.
Success! Your billing info is updated.
Billing info update failed.
Your link has expired.