UNIŠTAVANJE PODMORJA Državni inspektorat još uvijek istražuje strašno onečišćenje u Komiži. LU Split već zna da - nema devastacije!
Foto: Čitatelj
Državni inspektorat istražuje devastaciji podmorja u mjestu Komiža, na otoku Visu, nastalu tijekom izgradnje Ribarske lukečiji je investitor LU Split. Na upite Indexa kažu da još uvijek ne mogu odgovoriti je li ovdje bilo devastacije podmorja.
I dok Inspektorat još istražuje iz LU Split Indexu već poručuju kako nema govora o devastaciji.
- Kako je moguće da u LU već znaju mogući rezultat inspekcija, nije nam jasno - piše kolega Ilko Ćimić iz redakcije Indexa.
Zanimljiv je i podatak da je izvođač, po mnogima vrlo spornih radova u Komiži, tvrtka Pomgrad Inženjering, a podizvođači su iz tvrtke B - Kop koju vode braća novoizabranog splitskog gradonačelnika Tomislava Šute, protagonisti nedavne nevjerojatne priče o radu bez dozvole na Šolti.
Ostatci izgradnje supermarketa - ribama pod nos!
Cilj izgradnje ribarske luke je unapređenje ribarske infrastrukture na otoku Visu. I to je OK! Ali, nije OK ako u more pritom dospije hrpetina zemlje i zabranjenog materijala koja tamo ne smije biti. Nije OK da se, dok radovi traju, sustavno uništava podmorje sipanjem tona zemljanog materijala u more.
Sigurno nije OK da prilikom izvođenja projekta kojeg financiraju Ministarstvo poljoprivrede s pet milijuna eura te Državni proračun s 8,8 milijuna eura, država koja gradi i plaća ignorira kršenje vlastitih zakona od strane izvođača radova.
Morski HR je u posjedu kompletne dokumentacije Glavnog projekta Ribarske luke, koji, između ostalog obuhvaća geotehnički projekt, maritimnu studiju i građevinski projekt prve faze radova u kojima je jasno naznačeno da u more prilikom gradnje nasipa smije ići samo kamen, različite granulacije.
Investitor, Lučka uprava Split za Morski.hr tada je izjavila kako je upozorila izvođače da pripaze što ide u more, a saznali smo i da su dovozili već iskopani materijal s otoka Visa, konkretno s gradilišta supermarketa. Lučka uprava Split navodi i kako je inspekcija izašla na teren 4. lipnja ove godine, a znamo da su sporni radovi krenuli još početkom svibnja.
Oporavak uništenog podmorja može trajati mjesecima, pa i godinama, no pustite vaše zdrave oči, bitan je institucionalni odgovor na pitanje - ima li ili nema devastacije? Pa što kažu? Krenimo redom:
DRŽAVNI INSPEKTORAT: "Koordinirani nadzor nadležnih inspekcija Državnog inspektorata na predmetnoj lokaciji u tijeku je te po okončanju istog možemo pružiti više informacija"
LUČKA UPRAVA SPLIT: navode nešto drugo od onog što tvrde u Državnom inspektoratu. Kažu kako su inspekcije već bile i nisu našle ništa
Na izravan Indexov upit je li točno da je za eventualnu devastaciju odgovorna tvrtka BKOP koja je navodno dovozila materijal s nelegalnog deponija na otoku Visu i nasipavala ga u more, odgovorili su kratko: "Devastacije nema!"
MINISTARSTVO MORA, PROMETA I INFRASTRUKTURE: za sada ne pruža odgovor na medijske upite