>
KOMIŽA - Lučka uprava Split u ožujku je potpisala ugovor s izvođačem radova na izgradnji Ribarske luke Komiža na Visu. Posao vrijedan 13,8 milijuna eura povjeren je splitskoj građevinskoj tvrtki Pomgrad Inženjering d.o.o., koja je u vlasništvu Strabaga. Projekt financiraju Ministarstvo poljoprivrede s pet milijuna eura te Državni proračun s 8,8 milijuna eura, pa tim više čudi da država koja gradi i plaća ovaj projekt ignorira kršenje vlastitih zakona od strane izvođača radova.
I dok radovi traju, u njihovoj prvoj fazi sustavno se uništava podmorje sipanjem tona zemljanog materijala u more.
Morski HR je u posjedu kompletne dokumentacije Glavnog projekta Ribarske luke, koji, između ostalog obuhvaća geotehnički projekt, maritimnu studiju i građevinski projekt prve faze radova u kojima je jasno naznačeno da u more prilikom gradnje nasipa smije ići samo kamen, različite granulacije.
U geotehničkom projektu između ostalog stoji da rad mora biti obavljen u skladu s projektom, propisima, programom kontrole kvalitete, projektom organizacije gradilišta, zahtjevima Nadzornog inženjera i priznatim normama i tehničkim propisima. No je li baš tako?
Nazvali smo voditelja projekta gradnje Antu Martinisa, koji nam je ispred Lučke uprave Split kazao da se zakon poštuje, no
- Ovaj nasip nije nosivi dio i u njemu uvijek ima zemlje. Međutim, mi smo odmah nakon vašeg prvog upita prije dvadesetak dana kontaktirali izvođača da pripaze šta ide u more. Jer to vam ide po šest kamiona s 50 tona dnevno. Čim se netko makne i ne kontrolira ih, u moru završi nasip s više zemlje, nego što bi trebalo. Ali u svakom iskopu vam ima zemlje. Ono što kaže Glavni projekt je da u iskopu ne smije biti gline. Postoje pravila kojih se treba pridržavati. A zemlja u materijalu nije ni izvođaču u cilju jer imate kubike i tone, a oni prevoze i obračunavaju na tone, kojih je sa zemljom uvijek manje, pa im je manji obračun.
Od kud izvođači kopaju materijal?
- To je već iskopan materijal. Radile su vam se Plodine na Visu i bilo je iskopa u čvrstoj stijeni 80-90 posto. To je materijal s otoka Visa - odgovara nam.
U dokumentaciji između ostalog stoji da se na gradilištu bez pismene dozvole nadzornog inženjera neće vršiti nikakvi iskopi ili nasipi osim onih predviđenih projektom. A projektom definitivno nije predviđeno uzimanje otpada od nekih bivših građevina.
Dokument jasno propisuje da kameni materijal od kojeg se izvode podmorski i nadmorski nasipi u podmorskim gradnjama treba biti od zdravog i kompaktnog vapnenca ili eruptiva otpornog na djelovanje morske vode, smrzavanje, upijanje vode, habanje i drobljenje. Osim toga mora imati propisanu gustoću mase i
pritisnu čvrstoću, što je također vrlo precizno navedeno. Drugim riječima, materijal se ne smije topiti u morskoj vodi, kako bi zagadio podmorje.
Kameni materijal predviđen za nasipe mora imati isprave o sukladnosti prema hrvatskim propisima i normama. Isprave o sukladnosti pribavlja Izvođač. Sve isporuke kamenog materijala za nasipanje moraju biti, u najmanju ruku jednake onima u ispravi o sukladnosti. Ako nadzorni inženjer to zatraži, Izvoditelj je dužan staviti na raspolaganje uzorke materijala za nasipe i to dovoljno unaprijed
da se mogu izvršiti potrebna ispitivanja prije planiranog početka rada.
Za materijale podmorskih radova velikog volumena koji sadrže krupnu granulaciju treba provesti vizualnu kontrolu granulometrije materijala prema kriterijima za svaku pojedinu kategoriju kamenog nasipa. Ako se nasip radi od kamenog materijala dobivenog miniranjem, potrebna kontrola granulometrijskog sastava u laboratoriju obavlja se na materijalu do najvećeg zrna od 10 cm, a udio pojedinih frakcija iznad 10 cm određuje se vizualnom kontrolom i procjenom. Tekuća kontrola ugradnje (geometrija, tolerance, slog, čistoća iskopa) vrši se na kontrolnim profilima svakih 15 metara.
Neodgovarajućim materijalom smatrat će se površinski materijal ili materijal na projektiranoj dubini kojeg Nadzorni inženjer ocijeni neadekvatnim za temeljenje objekta koji se na njemu nadograđuje (pijesak, mulj, maritimni nanosi, glina). Takav se materijal treba ukloniti uz poštivanje stabiliteta iskopa, stoji između ostalog u dokumentu geotehničkog projekta.
Upit o ovom slučaju poslali smo i Državnom inspektoratu koji je ekspresno odgovorio:
"Zahvaljujemo na upitu te Vas ovim putem obavještavamo da se isti tretira kao predstavka te po obavljenom nadzoru nadležne inspekcije Državnog inspektorata možemo pružiti više informacija", kazali su iz DIRH-a.
Jurica Gašpar
PROČITAJTE JOŠ:
© 2025 Morski HR. Powered by Ghost & Staticweb.dev