4 min. čitanja

Rezultati kakvoće Jadranskog mora i voda u Republici Hrvatskoj u 2023. godini

Rezultati kakvoće Jadranskog mora i voda u Republici Hrvatskoj u 2023. godini
Foto: Pexels/Ilustracija

U Interpretacijskom centru Civitas Sacra u Šibenik. 25. i 26. travnja održan je XXIX. radni sastanak županijskih zavoda za javno zdravstvo i županijskih upravnih odjela, organiziran u suradnji sa Šibensko-kninskom županijom, a na temu kakvoće Jadranskog mora i voda u Republici Hrvatskoj.

Kakvoća mora se u Republici Hrvatskoj kontinuirano prati od 1989. godine, s tim da se 1996. praćenje proširilo na sve obalne županije. Program praćenja kakvoće mora za kupanje u RH se provodi temeljem Uredbe o kakvoći mora za kupanje (Narodne novine, br. 73/08). Ovom Uredbom je prenesena Direktiva 2006/7/EZ EU Parlamenta i Vijeća o upravljanju kvalitetom vode za kupanje, u hrvatski pravni okvir.
 
Sezona kupanja u RH traje od 1. lipnja do 15. rujna, a kalendar praćenja kakvoće mora se u sezoni 2023. provodio od 15. svibnja do zaključno 1. listopada.  Laboratorijska ispitivanja obalnih zavoda za javno zdravstvo su tijekom sezone raspoređena u 10 ciklusa, s razmakom od po 15 dana. Prošlogodišnja sezona kupanja bila je karakteristična i po tome što je 11. svibnja 2023. godine Vlada RH donijela Odluku o proglašenju prestanka epidemije bolesti COVID-19 uzrokovane virusom SARS-CoV-2, čime su nakon pune četiri godine prestale važiti Preporuke HZJZ za kupanje u moru i kopnenim površinskim vodama tijekom navedene epidemije, koje su 14. 5. 2020. godine bile donesene u suradnji sa Stožerom civilne zaštite Republike Hrvatske.

Na osnovu graničnih vrijednosti mikrobioloških parametara iz Uredbe (crijevni enterokoki i Escherichia coli) ispitivanje kakvoće mora je u sezoni 2023. provedeno na ukupno 1 008 plaža hrvatskog dijela Jadrana, s ukupno prikupljenih 10208 pojedinačnih uzoraka, od čega je 96,64% ocijenjeno „izvrsno“, 2,04% „dobro“, 0,91% „zadovoljavajuće“ te 0,41% „nezadovoljavajuće“.

Godišnje ocjene se određuju po završetku sezone kupanja na temelju skupa podataka o kakvoći mora. U sezoni 2023. je na 951 (ili 94,35%) mjernom mjestu utvrđena „izvrsna“ godišnja ocjena, na 38 (ili 3,77%) točaka „dobra“, na 6 (ili 0,59%) točaka „zadovoljavajuća“ te na 13 (ili 1,29%) točaka „nezadovoljavajuća“.

Za određivanje konačne ocjene, koja se odnosi na razdoblje praćenja od 2020. do 2023. godine (ili za 4 uzastopne godine praćenja), je 933 mjernih mjesta steklo uvjete, od čega je 909 (ili 97,43%) mjesta dobilo „izvrsnu“ konačnu ocjenu, 12 (ili 1,28%) je dobilo „dobru“, 1 (ili 0,11%) točka dobila je „zadovoljavajuću“, a 11 (ili 1,18%) točaka „nezadovoljavajuću“ konačnu ocjenu.

Dvojezična baza podataka i aplikacija Kakvoća mora na hrvatskim plažama bilježi stalan rast posjećenosti i sve više doprinosi osvješćivanju javnosti o velikoj važnosti kakvoće mora, prvenstveno radi zaštite zdravlja kupača. Javnosti je time, u realnom vremenu, omogućena uključenost u Program praćenja, gdje putem rubrika komentara i prijedloga, aktivno može sudjelovati u očuvanju Jadranskog mora, kao jednom od temeljnih prirodnih resursa.

Nova mrežna aplikacija, dostupna na poveznici  https://vrtlac.izor.hr/ords/kakvoca/bwdn službeno je predstavljena za sezonu kupanja 2024. tijekom održavanja XXIX. radnog sastanka županijskih zavoda za javno zdravstvo i županijskih upravnih odjela.

Ispitivanje je u sezoni kupanja 2023. provedeno na 40 točaka te je prikupljeno 300 uzoraka putem ovlaštenih laboratorija pri nadležnim županijskim zavodima za javno zdravstvo, tj. ovisno o potvrđenim kupalištima. Mikrobiološki pokazatelji (Escherichie coli i crijevni enterokoki) su praćeni prilikom uzorkovanja.

Na temelju godišnje ocjene kakvoće voda, 83% voda je ocijenjeno „izvrsnom“ i „dobrom“ kakvoćom, 5% „zadovoljavajućom“ te 7% „nezadovoljavajućom“ kakvoćom voda za kupanje. U promatranom razdoblju „izvrsne“ i „dobre“ kakvoće bilo je 72% na osnovu Uredbe, odnosno 88% na osnovu Direktive o vodi za kupanje.

Vode za kupanje na kojima nije bilo monitoringa u sezoni 2023. nisu klasificirane, kao niti kupališta za koja u promatranom razdoblju nije postignut dovoljan broj rezultata analiza potrebnih za klasifikaciju.

Prilikom uzorkovanja voda i mora, pratili su se i meteorološki uvjeti, temperatura vode, kao i vidljivo onečišćenje, kako je važećim Uredbama i propisano.

Prema službenim podacima Europske agencije za okoliš, Republika Hrvatska se u 2022. g. prema udjelu kupališnih mjesta s izvrsnom kakvoćom mora/voda za kupanje, iznova nalazi na visokom četvrtom mjestu u Europi (iza Cipra, Austrije i Grčke), odnosno na još višem 3. mjestu među državama-članicama (iz Cipra i Grčke), koje imaju izlaz na neko od europskih mora. Pokazatelj je to dugogodišnje kvalitete upravljanja kakvoćom mora i voda za kupanje te očuvanosti morskog okoliša.

Poredak EU zemalja, Albanije i Švicarske, prema udjelu kupališta s izvrsnom kakvoćom mora/vode u 2022. g. [Figure 1. Proportion of bathing waters classified as excellent quality in 2022 (in the EU Member States, Albania and Switzerland)] (izvor: EU Izvješće o kakvoći mora/vode u 2022. g.)

I.N.



Pritisnite ESC za zatvaranje.

© 2024 Morski HR. Powered by Ghost & Staticweb.dev

You've successfully subscribed to Morski HR
Great! Next, complete checkout for full access to Morski HR
Welcome back! You've successfully signed in
Success! Your account is fully activated, you now have access to all content.
Success! Your billing info is updated.
Billing info update failed.
Your link has expired.