2 min. čitanja

Pomorac na ulazu u Kornate snimio velikog kita: “Vidija san ih na oceanima, ali ne i kod Murtera”

Pomorac na ulazu u Kornate snimio velikog kita: “Vidija san ih na oceanima, ali ne i kod Murtera”
Foto: Darko Turčinov / Screenshot

U subotu poslijepodne između otoka Murtera i Opata, na ulazu u Kornate, jedan je pomorac snimio petnaestak metara dugog kita.

– Najvjerojatnije se radi o velikom sjevernom kitu, on je stalni stanovnik Sredozemlja, ali svakih nekoliko godina zna biti viđen i u Jadranu, rekao je za 24 sata dr. Tomislav Gomerčić iz Zavoda za veterinarsku biologiju

– Dug je oko 15 metara i dugo je kružio oko nas. Cijeli život sam na moru, ali nikad kita tu nisam vidio. Vidio sam ga u oceanima. Nikad između Murtera i Opata –  ispričao je Darko Turčinov koji je vozio brod za jednodnevne izlete na Kornate.

Veliki sjeverni kit ugrožena je vrsta te je zaštićen zakonom. Njegova prosječna dužina iznosi 20 metara, što je i veće nego ga je procijenio čitatelj koji ga je snimio.

Prepoznatljiv po leđnoj peraji

Prof. dr. sc. Martina Đuras s Veterinarskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu također se slaže kako bi to mogao biti upravo veliki sjeverni kit, a čemu u prilog najviše govori boja, način izranjanja, te položaj leđne peraje.

– Ta vrsta je vrlo tamna u području leđa što je vidljivo i iz snimke, i nema nikakvih posebnih boja. Na strani trbuha je bijela odnosno svjetlijih boja, dok se na snimci može vidjeti i karakteristična trokutasta peraja koja se kod velikog sjevernog kita nalazi više straga na tijelu, pa istu možemo vidjeti tek u onom zadnjem dijelu izrona – objašnjava profesorica Đuras, dodajući da se puno istraživanja nad ovom vrstom provodi na zapadnom dijelu Sredozemlja.

Kitovi u jadranskom moru nisu prizor koji možete očekivati pri bilo kojem odlasku na more. No plovidbom Jadranom, posebice ako odlazite u dublje more, povećavate si šanse da ćete usput vidjeti neke od lokalnih kitova.

Kitovi u jadranskom moru koje možete vidjeti kod nas su dobri dupin, kratkokljuni obični dupin, glavati dupin, ulješura, prugasti dupin, veliki kit, bjelogrli dupin i Cuvierov kljunasti kit.

Kitovi su kod nas zaštićeni te ih nije dozvoljeno loviti. Ako naiđete na njih u divljini, kontakt je najbolje svesti na minimum. Iako su kitovi, a posebice dupini, druželjubive životinje, ljudski utjecaj može imati negativni utjecaj na njihove dnevne rutine te može uzrokovati brojne probleme.

I.B.

Pritisnite ESC za zatvaranje.

© 2024 Morski HR. Powered by Ghost & Staticweb.dev

You've successfully subscribed to Morski HR
Great! Next, complete checkout for full access to Morski HR
Welcome back! You've successfully signed in
Success! Your account is fully activated, you now have access to all content.
Success! Your billing info is updated.
Billing info update failed.
Your link has expired.