3 min. čitanja

OSLIĆ Riblji rekorder po produktivnosti

OSLIĆ Riblji rekorder po produktivnosti
Foto: Natura Mediterraneo

Oslić je proždrljiva riba koja će bez oklijevanja napasti sve što mu se učini jestivim, pa čak i manje pripadnike vlastite vrste. Po broju položenih jaja oslić u Jadranskom moru drži rekord.

Oslić može narasti do 140 centimetara u dužinu i do 15 kilograma težine. Ima izduženo oblo tijelo, prema glavi nešto šire, ali općenito vrlo nježne građe. Glava je krupna, a usta velika i naoružana brojnim oštrim zubima.

Cijelo je tijelo pokriveno sitnom krljušti. Bočna je linija vijugava i vidljiva cijelom dužinom. Peraje su dobro razvijene. S leđne je strane smećkasto-sivo-zlataste boje, s trbušne srebrnobijele.

Iako ga se može naći i u plitkom moru, najbrojniji je na dubinama od preko 300 metara, i to po cijelom Jadranu, a zalazi i na dubine od preko 1000 metara.

Nešto je brojniji na muljevitim i muljevito-pjeskovitim dnima. Ne smeta mu niži salinitet. Noću se kreće nešto iznad dna, no preko dana se na to ne odvažuje, već ostaje priljubljen uz samo dno.

Oslić je vrlo proždrljiva riba koja će bez oklijevanja napasti sve što mu se učini jestivim, pa čak i manje pripadnike vlastite vrste. Ipak, temeljna su mu hrana ribe i rakovi.

Iako se praktički mrijesti tijekom cijele godine, najintenzivniji se mrijest odvija na većim dubinama tijekom jeseni i zime. Po broju položenih jaja oslić u Jadranskom moru drži rekord. Ženke u mrijestu mogu izbaciti i preko 3 000 000 jaja koja su pelagijska i kojima su jedina zaštita vlastita opna i, naravno, velika brojnost.

Spolnu zrelost postiže s tridesetak centimetara dužine, a može doživjeti i 20 godina starosti.

Oslić se ponajviše lovi dubinskim parangalima i teškim dubinskim kančenicama, s udicama širine luka i do 20 milimetara, najuspješnije na svježu srdelu, cijelu ili u komadima.

U noćnom lovu oslića svjetlo je od velike pomoći. Upotreba klasičnog ferala čak i do šezdesetak metara dubine može bitno poboljšati rezultate. Za veće je dubine praktičnije koristiti potopiva svjetleća tijela, poput svjetlećih olovnica, ‘flash’ lampi ili barem stroboskopskih ili starlite ampula, koje i u dnevnom ribolovu imaju privlačnu moć.

Aktivniji je u noćima dok mjesec raste, piše Novi List. Ostali hrvatski nazivi za oslića su azinel, magarac, mol, morluc, oslić i tovar.

Prihvat ulovljenog oslića je, pogotovo kod većih primjeraka, poželjno obaviti podmetačem, a vađenje udice, zbog oštrih zubiju, nekim prikladnim alatom poput disgorgera ili klasičnih pean-kliješta.

B.K.

PROČITAJTE JOŠ:

UZGOJ MOLA ILI OSLIĆA Ogroman potencijal u marikulturi | | Morski HR
Mol, Merluccius merluccius (Linnaeus, 1758) je jedna od najbitnijih pridnenih vrsta u koćarskom ribolovu. Zbog dostupnosti i visoke gospodarske vrijednosti ove vrste ima veliki potencijal u
ŽELINA KUŽINA Mol (oslić) iz škrovade | | Morski HR
Mol (lat. Merluccius merluccius) je bijela morska riba iz porodice Merlucciidae. Diljem naše obale ima razne nazive: oslić, magarčić, magarcic, murluc, oslić, tovar, ugota. Ima izduženo tijelo s
Pritisnite ESC za zatvaranje.

© 2024 Morski HR. Powered by Ghost & Staticweb.dev

You've successfully subscribed to Morski HR
Great! Next, complete checkout for full access to Morski HR
Welcome back! You've successfully signed in
Success! Your account is fully activated, you now have access to all content.
Success! Your billing info is updated.
Billing info update failed.
Your link has expired.