2 min. čitanja

Novi Preliminarni izvještaj o ispitivanju kvalitete zraka s mjernih postaja Grada Splita (GK Brda i GK Neslanovac)

Novi Preliminarni izvještaj o ispitivanju kvalitete zraka s mjernih postaja Grada Splita (GK Brda i GK Neslanovac)
Foto: Grad Split

Nastavni zavod za javno zdravstvo Splitsko-dalmatinske županije objavio je Preliminarni izvještaj o ispitivanju kvalitete zraka s mjernih postaja Grada Splita (GK Brda i GK Neslanovac) za razdoblje ožujak - srpanj 2023.  godine.

U odnosu na prošli objavljeni Izvještaj, nadopunjen je podacima o mjerenjima ukupne taložne tvari (UTT ) i metala u ukupnoj taložnoj tvari za srpanj 2023. godine.

U zaključku izvješća stoji:

Mjerenja lebdećih čestica PM2,5 i PM10 i metala u PM10:

U zimskom i proljetnom vremenskom razdoblju (2 x 15 dana) nije bilo prekoračenja dopuštene dnevne granične vrijednosti lebdećih čestica na dvije mjerne lokacije.

U zimskom i proljetnom vremenskom razdoblju (2 x 15 dana) nije bilo prekoračenja propisane srednje granične vrijednosti lebdećih čestica i srednje ciljne vrijednosti na dvije mjerne lokacije.  

Srednje izmjerene vrijednosti metala (As, Cd, Pb i Ni) u lebdećim česticama (PM10) za zimsko i proljetno razdoblje (2 x 15 dana) niže su od srednjih godišnjih graničnih vrijednosti te niže od srednjih godišnjih ciljnih vrijednosti.

98 percentil za mjerenje As na mjernoj postaji LČ Brda1 iznosi 23,162 ng/m3 a na mjernoj postaji LČ Brda 2 iznosi 8,893 ng/m3 pa je na obje lokacije veći od propisane srednje godišnje ciljne vrijednosti.

Za sve ostale mjerne parametre na obje lokacije percentil je niži od propisanih srednjih graničnih i ciljnih vrijednosti.

Mjerenja ukupne taložne tvari (UTT) i metala u UTT:

Srednje vrijednosti mjesečnih izmjerenih UTT i srednje vrijednosti As u UTT na sve tri mjerne lokacije više su od propisanih srednjih godišnjih graničnih vrijednosti.

Srednje vrijednosti za ostale metale (Cd, Ni , Pb i Tl) u UTT, na sve tri mjerne lokacije, niže su od propisanih srednjih godišnjih graničnih vrijednosti.

98 percentil za mjerenje UTT na sve tri mjerne lokacije veći je od propisane srednje godišnje granične vrijednosti.

98 percentil za mjerenje As je na sve tri mjerne lokacije viši od srednje godišnje granične vrijednosti (GV As = 4 mg/m2d).

98 percentil za Ni viši je na lokacijama UTT Brda 1 i UTT Brda 2 od propisane srednje godišnje granične vrijednosti (GV Ni = 15 mg/m2d).

A.B.

Pritisnite ESC za zatvaranje.

© 2026 Morski HR. Powered by Ghost & Staticweb.dev

You've successfully subscribed to Morski HR
Great! Next, complete checkout for full access to Morski HR
Welcome back! You've successfully signed in
Success! Your account is fully activated, you now have access to all content.
Success! Your billing info is updated.
Billing info update failed.
Your link has expired.