4 min. čitanja

Netaknuta zalogajnica stara 2000 godina: “U posudama otkriveni i ostaci hrane!”

Netaknuta zalogajnica stara 2000 godina: “U posudama otkriveni i ostaci hrane!”
Foto: Pompeii – Parco Archeologico

Pompei, grad kojeg su još u 7. stoljeću prije Krista osnovali Etrušćani opasavši ga visokim bedemima, jer su ovdje imali i sigurnu luku. Ne ulazeći dalje u bogatu Pompejansku povijest (i o tome nekom drugom zgodom), ajmo danas u 24. kolovoz 79. godine, kada je Vezuv pokazao svoje pravo lice i ispustio vulkanskog materijala u visinu i 20000 metara. Poslije toga uslijedila je kiša malog kamenja (lapilli) i vulkanskog pepela a u radijusu od 70 km.

Ravnatelj Muzeja Grada Šibenika, Željko Krnčević

Po nekim izvorima je tada u Pompejima živjelo oko 20.000 stanovnika. Zanimljiva je i zabilježena priča Plinija Mlađeg, admirala rimske flote i todobnom znanstveniku – prirodoslovcu koji se zatekao u obližnjem gradu i pobjegao brodom.

U ovoj tragediji poginuo je i njegov stric plinije Stariji. A on je Tacitu pisao: “ Pojavio se oblak koji mogu opisati samo oblikom guste čempresove krošnje … Kontinuirani i dugi potresi su tresli kuću, kao da je netko pomjerao iz temelja, u jednom trenutku slabo, u drugom jače. Ljudi ispred kuće su bili prestrašeni od kamenja koje je padalo s neba, iako je bilo svijetlo i tako prhko da se lomilo na dodir; … ipak sam odlučio izaći van s jastucima na glavi.”

Pompeji su zatrpani samo za nekoliko sati, a potresi i plimni valovi potrajali su još cijelu noć i dan. Možete zamisliti kako je to apokaliptično izgledalo. Užasno. Susjedni Herkulanum zatrpan je s 20 metara blata.

Nekoliko dana poslije carska senatorska komisija iz Rima je došla na mjesto tragedije da organizira pomoć za preživjele. Preživjeli nisu imali druge, već da pokušaju pronaći svoje mrtve i pokoje svete predmete, te da se odsele na neko gostoljubivije mjesto.

Foto: Pompeii – Parco Archeologico

A onda je godine 1709. slučajno otkrivena jedna od mnogih kuća, 1748. su započela iskopavanja, a ona intenzivna, sustavna su se počela provoditi 1860. Od tada su Pompei postali poznati u cijelome svijetu i neizostavno turističko odredište. E, i sad, mogli bi o svemu pisati. Ali, pošto smo u Zemlji Gurmaniji pisat ćemo o onome što nas ovdje i zanima, o spizi…

Drevni ulični restoran ukrašen morskim nimfama

Iako su vezano uz Pompeje priče o spizi brojne, ovaj ćemo put o najnovijem otkriću. I to otkriću zalogajnice. Da, zalogajnice. Naime, na raskršću Aleje Srebrnog vjenčanja i Aleje Balkona, 2019. godine otkrivena je zalogajnica. Točno onako kako je izgledala tog kobnog 24. kolovoza 79. godine.

Pronađen je „šank“ s otvorima u koje su se stavljale glinene posude s toplom hranom. Također je pronađena i ukrašena brončana posuda u kojoj se služilo piće, keramičke posude za kuhanje, posude za vino i amfore.

Foto: Pompeii – Parco Archeologico

U posudama su pronađeni i ostaci hrane, pa je sad na interdisciplinarnim istraživanjima da nam otkriju još detalja. „Šank“ je s vanjske strane i ukrašen freskama – Nerejida u njenom morskom okruženju, crtež psa na uzici, možda kao ono poznato „cave canem“ (čuvaj se psa), onda imamo i crtež amfora i posuda za jelo (a kao da je naslikan i „dostavljač“ ); nadalje, imamo crteže peradi koja se zasigurno u zalogajnici i konzumirala, a to su kokoš i zaklane patke, spremne za u lonac.

Foto: Pompeii – Parco Archeologico

Baš su Nerejide u grčkoj mitologiji morske nimfe, 50 kćeri Nerejevih, stalna pratnja Posejdonova. Žive u srebrnim špiljama na morskome dnu u blizini stjenovitih obala. Razveseljuju mornare veselim igrama i plesom, a u pogibelji ih spašavaju. Neki ih spominju i stotinu, a poznata su im 84 imena, često međusobno vrlo slična. Najpoznatije su Posejdonova žena Amfitrita i Tetida, majka trojanskoga junaka Ahila Dakle, još jedno otkriće iz prošlosti, ovaj put iz monumentalnih Pompeja, koje nam svjedoči da, otkad je svijeta ima i Gurmanluka. Šta oće reči – Zemlja Gurmanija je među najstarijima na kugli zemaljskoj. Uživajte lipi i dragi moji gurmani!

Foto: Pompeii – Parco Archeologico

Više recepata možete pronaći na stranici Zemlja Gurmanija – Gurmanluk.

Fotografije su sa stranice Pompeii – Parco Archeologico

Željko Krnčević

Pritisnite ESC za zatvaranje.

© 2024 Morski HR. Powered by Ghost & Staticweb.dev

You've successfully subscribed to Morski HR
Great! Next, complete checkout for full access to Morski HR
Welcome back! You've successfully signed in
Success! Your account is fully activated, you now have access to all content.
Success! Your billing info is updated.
Billing info update failed.
Your link has expired.