VRGADA - Na prirodnoj plaži otoka Vrgade nautičari plovilima dolaze do same plaže.
- Šaljem sliku i video, dakle Vrgada, prirodna plaža, pogledajte gdje se sidre s brodovima! Tko čuva našu prirodu i tko je uništava? Tamo je posidonija na dnu, dok je u drugim državama čuvaju i sade, jer znamo što je, kod nas je ovakva situacija - kaže razočarana čitateljica.
- Ovo su uglavnom bili stranci. Stružu sidrima njena staništa, a mi ostajemo bez prirodnih plaža. Vlada nered, divljaštvo, nepoštivanje, jer nema tko zaštititi ono od čega svi žive. Strašno! - užasnita je ovim prizorima.
U Hrvatskoj je Pravilnik o sigurnosti plovidbe jasan, plovila se ne smiju sidriti niti pristajati na samim plažama (kupalištima).
Sigurnost kupača je uvijek na prvom mjestu, pa su zakoni i pomorski propisi vrlo strogi po tom pitanju.
Ako je plaža ograđena plutajućim bova-linijama (tzv. psihološka brana), situacija je kristalno jasna: Unutar ograđenog kruga zabranjen je plovidba, sidrenje i pristup svim plovilima (uključujući motorne čamce, glisere, ali i skutere/jet-ski).
Ako plaža nema postavljene bove, na snagu stupaju opća pravila o udaljenosti od obale:
Sve ovo bi trebala kontrolirati i kazne naplaćivati Lučka kapetanija. No, kao što se može vidjeti na snimkama, njih na terenu - nema.
D.G.
© 2026 Morski HR. Powered by Ghost & Staticweb.dev