>
Na stranicama Splitska peškarija, koja redovito ažurira novosti sa splitske ribarnica, objavljena je i jedna zanimljivost o vrsti koju često povezuju s konzumacijom opasnom po život.
- NAPUHAČA (lat. Sphoeroides pachygaster) fuga, četverozupka ili po hrvatski kuglakož. Interesantan i pomalo zabrinjavajući nalaz. Prije 15-ak dana na Splitskoj peškariji pronašli smo ribu veličine ljudske jagodice te smo s obzirom da se radi o juvenilnom primjerku, kakvog nismo nikad do sad vidjeli, pozvali Institut za oceanografiju i ribarstvo da nam pomogne utvrditi identitet ribe.
I eto dobili smo informaciju da se radi o napuhači (lat. Sphoeroides pachygaster.) Iako još nismo dobili detaljnu DNK-a analizu sa dosta velikom sigurnošću se može ustvrditi da se radi upravo o njoj - pojašnjavaju.
- Također smo dobili i informaciju da postoje vrste napuhača koje su izrazito opasne, ali pronađena vrsta (lat. Sphoeroides pachygaster) nije otrovna - kažu s peškarije, te napominju kako se na internetu na više mjesta spominje podatak "Da se radi o jednoj od najotrovnijih riba na svijetu".
- Zabrinjava činjenica da se napuhača lagano udomaćila u Jadranu te da je broj jedinki dosegao dovoljan broj da bi se mogli razmnožavati. Jer je očito je da se radi o ribici kojoj je rodno mjesto Hrvatska strana Jadrana, što potvrđuje i drugi nalaz slične veličine koji se dogodio prije par dana. Riba je ulovljena na području Tribunja i to okružujućčom mrežom plivaricom, te je nađena u kašeti sa srdelom - pojašnjavaju sa splitske peškarije.
Inače, stručnjaci s kojima smo razgovarali kažu da treba biti oprezan najviše iz razloga što je moguće zamijeniti ovu vrstu za otrovne napuhače koje se mogu naći u Jadranu.
Naime, neki izvori govore da i ova gornja vrsta napuhače ima otrova u jetri, a neki ne govore. Osim Wikipedije, koja ne može biti znanstveno pouzdan izvor, znanstvenici još istražuju ovu vrstu i pouzdane informacije za ovu novu vrstu u Jadranu, tek se čekaju.
Naime, pripadnici četverozupki smatraju se među najotrovnijim kralješnjacima svijeta zbog otrova tetrodotoksina, koji je puno opasniji od samog cijanida i koji se ne nalazi u bodljama, već u pojedinim organima ovih životinja. Protuotrov zasad ne postoji. No je li to "smatranje" opravdano?
Naime, u znanstvenom radu Prva toksikološka analiza pachygastera Pufferfish Sphoeroides prikupljenog u talijanskim vodama stoji da bi trovanje ljudi zbog nesvjesne konzumacije otrovnih napuhača moglo predstavljati rizik za građane EU-a jer ribari mogu slučajno uhvatiti vrste koje su trenutačno prisutne u Sredozemnom moru.
Stoga je praćenje napuhača na mediteranskom području, kao i procjena njihove toksičnosti, ključno za pravilno upravljanje rizicima. U ovoj studiji oba ova aspekta obrađena su prikupljanjem 56 primjeraka vrste napuhača Sphoeroides pachygaster iz talijanskih voda (Tjesnac Sicilije) i analizom uzoraka (jetra, crijeva, gonade, mišići, koža) iz 20 uzoraka na prisutnost toksina.
Doprinos lokalnih ribara prikupljanju uzoraka bio je od temeljne važnosti, potvrđujući važnost uključivanja građana u praćenje promjena u morskom okolišu. Utvrđeno je da su uzorci analizirani na prisutnost toksina negativni. Međutim, trebalo bi provesti daljnje studije, posebno s obzirom na promjenjivi scenarij zaštite okoliša, koji bi mogao utjecati na proizvodnju toksina.
Pronađete li ovu vrstu, pak, možda bi, dok se ne utvrdi što je točno, a što nije, umjesto konzumacije, primjerak ipak trebalo poslati stručnjacima na analizu. A to je kod nas Institut za oceanografiju i ribarstvo u Splitu.
Prošle godine kod Pašmana je ulovljena pouzdano otrovna i invazivna srebrenopruga napuhača (Lagocephalus sceleratus).
Osim otrova, ova vrsta ima jaku čeljust s oštrim zubima pa i njen ugriz može uzrokovati ozbiljne ozlijede. Tada je Institut za oceanografiju i ribarstvo poslao upozorenje:
———————————–
Ponavljamo – KONZUMACIJA MOŽE BITI FATALNA!
———————————–
Za sada se, na sreću, još uvijek radi o rijetkom posjetitelju našeg mora, no edukacija o opasnostima koje neke vrste napuhača donose sa sobom, vrlo je važna.
Ova vrsta sadrži iznimno potentan otrov tetrodotoxin koji uslijed konzumacije ribe može izazvati teške zdravstvene tegobe, ponekad i smrt. Ukoliko je ulovite, rukujte s njom pažljivo, po mogućnosti izbjegnite direktan kontakt.
Jurica Gašpar
PROČITAJTE JOŠ:
© 2024 Morski HR. Powered by Ghost & Staticweb.dev