3 min. čitanja

MEĐUNARODNI DAN BIOLOŠKE RAZNOLIKOSTI Gubitak bioraznolikosti velika je prijetnja

MEĐUNARODNI DAN BIOLOŠKE RAZNOLIKOSTI Gubitak bioraznolikosti velika je prijetnja
Foto: Unsplash

Prije nešto više od deset godina Izveštaj o stanju planeta pokazivao je da su populacije vrsta smanjene za oko 30 posto u odnosu na 1970. godinu. Danas govorimo o čak 69 posto!

Dok se obilježava Međunarodni dan biološke raznolikosti, što u Hrvatskoj kolidira i s Danom zaštite prirode, svjetska organizacija za zaštitu prirode WWF upozorava na dramatičan pad bioraznolikosti u svijetu.

Prije pola godine usvojen je Globalni okvir za bioraznolikost Kunming-Montreal, kojim se svijet obvezao na zaustavljanje i poništavanje gubitka biološke raznolikosti do 2030. Unatoč toj nadi koju smo iščekivali dugi niz godina, gorak okus današnjem slavlju ipak daju znanstveni podaci.

Prema WWF-ovom posljednjem Izvještaju o stanju planeta, populacije divljih vrsta u prosjeku su manje za 69 posto od 1970. godine, a posebno se ističu populacije slatkovodnih vrsta koje su smanjene za 83 posto.

- Sada kada imamo globalni sporazum, potrebna je hitna akcija! Ne smijemo dozvoliti da se ponovi situacija s pariškim klimatskim dogovorom, koji je godinama čekao na provedbu. Znanost je jasna, stanje prirode ozbiljno je narušeno, a donositelji odluka zaštitu prirode čim prije moraju uvrstiti u prioritetne teme - ističe Petra Boić Petrač, direktorica komunikacija u WWF Adriji.

Bioraznolikost je mreža života na zemlji. Čak 80 poato ljudi koji žive u ruralnim područjima u zemljama u razvoju oslanja se na tradicionalne biljne lijekove za osnovnu zdravstvenu skrb. Više od 70 posto prirodnih površina prenamijenjeno je u obradive površine. Bacanjem čak 40 posto hrane na globalnoj razini, uzalud smo uništili tu bioraznolikost.

- Gubitak bioraznolikosti velika je prijetnja za sve nas. Tu treba posebno istaknuti i poslovni sektor koji snosi poveći dio krivnje i vrijeme je da se uključe u zaustavljanje uništavanja biološke raznolikosti. Zajedno s vladama, oni bi trebali osigurati sredstva koja će osigurati provedbu Globalnog sporazuma i život u skladu s prirodom. WWF nudi ekspertizu i alate da pomogne korporacijama, ali nam iznad svega, uz odlučnost, trebaju i konkretne mjere - dodaje Boić Petrač.

Podsjetimo, prije nešto više od deset godina WWF-ov Izveštaj o stanju planeta pokazivao je da su populacije vrsta smanjene za oko 30 posto u odnosu na 1970. Danas govorimo o čak 69 posto!

Ubrzani tehnološki i industrijski razvoj, ali prije svega nebriga vlada, kompanija pa i svakoga od nas pojedinačno dovela nas je do vrlo zabrinjavajuće situacije i zato se moramo posvetiti prirodi da bi i ona bila tu za nas, priopćio je WWF.

B.K.

PROČITAJTE JOŠ:

Izumire više biljaka i životinja nego u bilo kojem drugom periodu ljudske povijesti
Znanstvenici kažu da su učinci klimatskih promjena i gubitka staništa na životinjske populacije podcijenjeni te da su postavljeni ciljevi o očuvanju bioraznolikosti teško ostvarivi. Sprječavanje izumiranja vrsta moglo bi potrajati dulje od očekivanog i globalni ciljevi očuvanja bioraznolikosti bit…
Očuvanje prirode važnije je od pitanja inflacije
Ne zaštitimo li prirodu, napravit ćemo si veću štetu nego što je imamo zbog visoke stope inflacije, kažu australski znanstvenici. Vodeći australski znanstvenici upozoravaju da bi neuspjeh u zaštiti prirode doveo do “egzistencijalne prijetnje veće od inflacije”. Vijeće za biološku raznolikost priopć…
Pritisnite ESC za zatvaranje.

© 2024 Morski HR. Powered by Ghost & Staticweb.dev

You've successfully subscribed to Morski HR
Great! Next, complete checkout for full access to Morski HR
Welcome back! You've successfully signed in
Success! Your account is fully activated, you now have access to all content.
Success! Your billing info is updated.
Billing info update failed.
Your link has expired.