Do kad će se masakrirati riba na ušću rijeke Mirne?
Foto: Morski HR
ISTRA - Bezakonje, nered i različito tumačenje onoga što je u naravi zabranjeno svakodnevno se događa na ušću rijeke Mirne. Građani često upozoravaju, mi smo često i pisali, no izgleda - uzalud!
"Do kada će se događati masakriranje ribe na ušće rijeke Mirne?", pita se čitatelj, čije pismo objavljujemo u cijelosti:
"Otelo se kontroli"
- Ovo se otelo kontroli, policija prolazi i ne reagira na ove umjetnike što sa takozvanim rampinima ranjavaju ribu koja kasnije ugiba.
Navodno a što je izgleda i istina da je to dozvoljen riboliv jer i meni je policajac prilikom kontrole pokazao rampin i rekao da s ovom dozvolom koju imam mogu rampinivati do table rijeka Mirna, uzvodno 1 km.
Da li u ovoj našoj državi ima netko tko će glasno i jasno kazati ili napisati zakon o ovom nehumanom ribolovu.
U prilogu šaljem jednoga brancina od cca 800 g. Koji je ranjen, bilo je mračno i nisam primijetio to na njemu inače bih ga pustio da živi.
Foto: Čitatelj
Apeliram na zakonodavce da donesu pravilnu odluku, inače u onom bivšem zakonu što se pljuje po njemu za to se išlo sudcu za prekršaje - kaže čitatelj.
Foto: Morski HR
Mišura: "Ne, to nije dozvoljeno!"
A ovo pitanje smo postavili i glavnom i odgovornom čovjeku u Upravi ribarstva pri Ministarstvu poljoprivrede.
U javnosti postoje nedoumice oko haklanja. Oni koji tako love, kažu da ne krše zakon, dok struka kaže da rampin, odnosno trokuka nije na popisu dozvoljenih alata, pa je samim tim i zabranjena. Možete li to pojasniti?
– Zabranjeno je! Rampin ili trokuka nije dozvoljen alat, a haklanje je zabranjeno u Zakonu o slatkovodnom ribarstvu. Bez obzira što je to na moru, zato što nije uvršteno u pravilnik o gospodarskom ribolovu. Taj alat se trenutno ne smije koristiti - ispričao je za Morski HR na ovu temu šef uprave ribarstva Ante Mišura.