4 min. čitanja

DHMZ objavio dugoročnu prognozu - evo što nas čeka!

DHMZ objavio dugoročnu prognozu  - evo što nas čeka!
Foto: Despositpohotos

Nakon sušnog lipnja zbog iznimno visokih temperatura, u nastavku srpnja i do početka kolovoza bit će toplije od prosjeka, često i vruće, uz pretežno suho vrijeme, a veće količine kiše nisu izgledne, navode u Državnom hidorometeorloškom zavodu (DHMZ).

Grčki pandan našem DHMZ - u jučer je najavio da će novi toplinski val pogoditi Grčku i trajati cijeli tjedan. Očekuje se da će temperature dosegnuti vrhunac od 43 Celzijeva stupnja u utorak, a "vjerojatno će završiti u subotu".

No, podaci DHMZ - aza našu zemlju ipak ohrabruju. Naime,  postoji naznaka dotoka hladnijeg zraka, što bi potkraj srpnja i početkom kolovoza moglo donijeti pad temperature i povećanu mogućnost za oborinu, osobito na kopnu.

U lipnju su, prema pokazateljima DHMZ-a, u većem dijelu Hrvatske prevladavale ekstremno sušne oborinske prilike. Na dvomjesečnoj i tromjesečnoj skali, oborinski indeks ukazivao je na umjereno sušno do ekstremno sušno stanje u središnjoj Hrvatskoj i Dalmaciji.

Foto: Despositpohotos

Suša pojava za koju je teško odrediti kada počinje i završava

U Hrvatskoj suše i grmljavinska nevremena, odnosno oluje i tuča, uzrokuju najveće ekonomske štete među svim prirodnim nepogodama. Prema podacima Ministarstva financija, suše su u razdoblju od 1981. do 2023. bile odgovorne za četvrtinu ukupnih gubitaka, odmah iza oluja i tuče.

Suša je složena prirodna pojava - razvija se polako, traje dugo i teško je precizno odrediti kada počinje i završava. Njezin intenzitet i prostorna raširenost razlikuju se sezonski i godišnje, a najčešće se definira kroz četiri osnovna tipa: meteorološka, hidrološka, agronomska i socio-ekonomska suša, pojašnjavaju u DHMZ-u.

Meteorološka suša nastaje kad u određenom razdoblju padne znatno manje oborine nego što je uobičajeno ili ona potpuno izostane dok se hidrološka suša pojavljuje s vremenskim odmakom i vidi se kroz smanjenje razine rijeka, jezera i podzemnih voda, kao posljedice dugotrajnog nedostatka oborine.

Agronomska suša javlja se kada biljke u osjetljivoj fazi razvoja nemaju dovoljno vode u tlu, a socio-ekonomska suša odražava učinke svih navedenih vrsta kroz smanjenje dostupnosti vode za potrebe društva i gospodarstva.

U praćenju suše (DHMZ), pored praćenja količina oborine, koristi i složenije indekse - standardizirani oborinski indeks (SPI) i standardizirani oborinski evapotranspiracijski indeks (SPEI), navodi Melita Perčec Tadić, voditeljica Službe za klimatologiju DHMZ-a.

Mjerenja: Češća sušna proljeća i ljeta te kišne jeseni i zime

SPI prati količinu oborine i pokazuje je li neko razdoblje bilo sušnije, prosječno ili vlažnije u odnosu na višegodišnji prosjek dok je SPEI detaljniji jer prati odstupanja u vodnoj bilanci.

Ti se indeksi izračunavaju početkom svakog mjeseca za prethodni mjesec, ali i za dulja vremenska razdoblja kako bi se pratili različiti oblici i trajanja suše.

Usporedbom klimatskih razdoblja 1961.-1990. i 1991.-2020. uočene su promjene u sezonskom oborinskom režimu te je u novijem razdoblju zabilježen je osjetan pad broja vrlo sušnih i ekstremno sušnih zima, dok je blago porastao broj vrlo kišnih i ekstremno kišnih.

Češća su vrlo i ekstremno sušna proljeća, a rjeđa vrlo i ekstremno kišna. Znatno je porastao broj ekstremno i vrlo sušnih ljeta, nešto su rjeđa vrlo kišna ljeta, dok je učestalost ekstremno kišnih ljeta gotovo nepromijenjena.

Učestalost ekstremno kišnih i ekstremno sušnih jeseni slične su u oba klimatska razdoblja, ali je u novom manji broj vrlo sušnih, a porastao je broj vrlo kišnih jeseni.

Dakle, sezonski obrasci oborine u Hrvatskoj pokazuju u novijem klimatskom razdoblju.

Foto: Despositpohotos

Clim4Cast: Napredne prognoze suše za učinkovitije upravljanje rizicima u poljoprivredi

U Hrvatskoj suša uzrokuje velike štete u poljoprivredi. Agronomska suša, koja smanjuje dostupnost vode biljkama u ključnim fazama rasta, može značajno umanjiti prinose i time ugroziti proizvodnju hrane. Često dolazi s odgodom nakon meteorološke suše, kada kiše nema ili je ima znatno manje nego što je uobičajeno, a njezin učinak dodatno pogoršavaju visoke temperature, niska relativna vlažnost i vjetar.

Zbog toga je važno imati učinkovit sustav prognoze koji omogućuje pravovremenu prilagodbu i smanjenje šteta, kaže Kornelija Špoler Čanić, voditeljica komunikacijskih aktivnosti projekta Clim4Cast. Cilj je razviti alate za rano prepoznavanje i prognozu agronomske suše i proaktivno upravljanje sušom u poljoprivredi.

Korisnicima su dostupne 10-dnevne prognoze agronomske suše za zemlje, temeljene na numeričkom modeliranju i analizi meteoroloških podataka, tla i vegetacije.

Prognoze se zasnivaju na modelu vodne bilance, svakodnevno se procjenjuje stanje tla na području središnje Europe i dijela Mediterana te da temelju podataka dobiva sezonski prilagođena i prostorno precizna slika sušnih uvjeta koja pomaže poljoprivrednicima, lokalnim zajednicama i donosiocima odluka u pravodobnom planiranju aktivnosti, poput navodnjavanja i primjene agrotehničkih mjera.

U Hrvatskoj među ključnim mjerama koje treba napraviti su izrada proaktivnih planova djelovanja, uspostava jedinstvenih kriterija za postupanje, jačanje međusektorske suradnje i uvođenje naprednih digitalnih alata za svakodnevno praćenje i prognozu suše. Cilj je uspostaviti učinkovit, koordiniran i preventivan sustav upravljanja sušom u Hrvatskoj - spreman odgovoriti na izazove sve nestabilnije klime.

J.T.

Pritisnite ESC za zatvaranje.

© 2025 Morski HR. Powered by Ghost & Staticweb.dev

You've successfully subscribed to Morski HR
Great! Next, complete checkout for full access to Morski HR
Welcome back! You've successfully signed in
Success! Your account is fully activated, you now have access to all content.
Success! Your billing info is updated.
Billing info update failed.
Your link has expired.