4 min. čitanja

BRAČANI IH IZIGNORIRALI Par kišobrana (od čega jedan crveni) na prosvjedu ekstremne desnice u Supetru

BRAČANI IH IZIGNORIRALI Par kišobrana (od čega jedan crveni)  na prosvjedu ekstremne desnice u Supetru
Foto: Čitatelji

SUPETAR - Ispod svega par kišobrana stisnula se prosvjednička svita u organizaciji Autohtone Hrvatske stranke prava koja, kako se čini, na prosvjedu kojeg su nazvali "Operacija crvena krpa" protiv nedavno izabrane vlasti i supetarske gradonačelnice Ivane Marković, nije postigla očekivane rezultate.

Uzalud pozivanje na prosvjed caps lockom, jer, ako je suditi prema oštrim reakcijama na društvenim mrežama, ali i općem ignoriranju samih aktera, Bračanima se nimalo nije svidjelo prozivanje legalno izabrane vlasti u Supetru. Ni vrijeđanje četiri puta zaredom izabrane načelnice Ivane Marković nazivajući je "komunistički zadojenom", od strane organizatora prosvjeda Dražena Kelemineca nije naišlo na plodno bračko tlo kojeg je jutros, uzgred budi rečeno, zalila i kiša.

Iz Supetra ih bilo manje nego što su dobili glasova: "Par puta zaurlali ZDS, skupili se i otišli"

- Skandirali su Ivani, prozivali joj familiju, par puta zaurlali “ZDS” i Čavoglave, vikali: "crvena krpa", a kad su vidili da im je sve propalo, skupili se i otišli - poručuje jedna Supetranka, a Bračani nam šalju i fotografije na kojima se vidi desetak prosvjednika i pokoji znatiželjni prolaznik.

- Prosvjednici se nisu udostojili niti izvjesiti zastavu Republike Hrvatske, a iz Supetra ih je bilo manje, nego su glasova dobili na zadnjim parlamentarnim izborima - poručuje jedan Supetranin.

Nekoliko znatiželjnika prosvjednike je promatralo, dok su čekali red u lokalnoj pošti, ali to je, kako nam kažu Supetrani, zapravo bilo to.

Jedino crveno od najavljenog prosvjeda, što se jutros moglo vidjeti na supetarskoj rivi bio je jedan jarko crveni kišobran, a predsjedniku ove političke stranke Draženu Keleminecu prazna supetarska riva poslala je snažnu poruku.

Podsjetimo načelnica općine Supetar, Ivana Marković, naredila je komunalnim redarima da uklone dio ilegalno naslikanog murala na mulu gradske luke, a koji je sadržavao HOS-ov grb i natpis "Za dom spremni". Marković je smatrala da takav sadržaj nije prihvatljiv i da "nije na ulici da bez ikakve procedure i bilo čega odlučuju što će, kako i gdje raditi". Objasnila je da Grad Supetar neće tolerirati nasilna postupanja niti simbole koji izazivaju podjele, te je naglasila kako je i sama kći hrvatskog branitelja, ali da ne dopušta nametanje takvih simbola. Zbog ove odluke, Marković je primila prijetnje, a policija je pokrenula istragu o slučaju. 

Zbog iniciranja da se u ovakve prosvjede uvlače i mlade, nerijetko i maloljetne osobe, Ured pravobranitelja za djecu za Morski HR je poručio: "Kaznenim zakonom propisana je kazna za javno poticanje na nasilje i mržnju!"

Jurica Gašpar

PROČITAJTE JOŠ:

Stranka koja je u Supetru osvojila osam glasova, nepismenim proglasom poziva na prosvjed, vrijeđajući četvrti put izabranu gradonačelnicu
Autohtona Hrvatska stranka prava i njen predsjednik Dražen Keleminec nakon cirkusa ispred doma zagrebačkog gradonačelnika Tomislava Tomaševića, sada pozivaju na prosvjed protiv četverostruko izabrane supetarske gradonačelnice Ivane Marković. Poziv su najprije objavili na svim svojim platformama, napisavši da “pozivaju domoljube na prosvjed, dana 05, siječnja 2026. godine u
Ured pravobranitelja za djecu o slučajevima u Supetru i Zadru: “Kaznenim zakonom propisana je kazna za javno poticanje na nasilje i mržnju!”
Ured pravobranitelja za djecu reagirao je na serijal istraživačkih tekstova Morskog HR, u kojima upozoravamo na pojavnosti poticanja na nasilje maloljetnika od strane odraslih osoba. Detaljnije smo pisali o slučajevima u Supetru i Zadru, gdje su mladi, među kojima je bilo i maloljetnih osoba, bili u situaciji da izravno krše
HSP-ovac koji je nagovarao ljude na ”čuvanje” grafita, kao vijećnik Supetra glasao za odluku o zabrani grafita - Hajdukovci ga odbili: “Nećemo politiku u svoju butigu!”
Lokalni političar u Supetru Grgo Caglević koji je u mandatu prethodne vlasti obnašao dužnost gradskog vijećnika iz redova HSP 1861, ovih je dana bio jedan od onih koji su dali podršku skupini osoba koje su mimo dozvola Županijske lučke uprave i Grada Supetra nacrtali sporni grafit na lučkom
Raskol u DPH Brač? Gase WhatsApp grupu nakon poruka objavljenih u Morskom: “Nema politike u Hajduku, sramite se, debili!” Otkriveni HSP-ovac: ”Špijuni, proslijedite i ovo!”
Nakon našeg teksta u kojem otkrivamo HSP-ovca koji je kroz Društvo prijatelja Hajduka pokušao vrbovati više ljudi kako bi ”čuvali” ilegalno postavljen grafit s protuzakonitim sadržajem u Supetru, ali mu to nije uspjelo jer su ga Hajdukovci ga odbili rečenicom: “Nećemo politiku u svoju butigu!”, u istoj grupi
Pritisnite ESC za zatvaranje.

© 2026 Morski HR. Powered by Ghost & Staticweb.dev

You've successfully subscribed to Morski HR
Great! Next, complete checkout for full access to Morski HR
Welcome back! You've successfully signed in
Success! Your account is fully activated, you now have access to all content.
Success! Your billing info is updated.
Billing info update failed.
Your link has expired.