2 min. čitanja

VIDEO: RONJENJE PORED VRULJE Kako izvor vode izgleda na dnu mora?

VIDEO: RONJENJE PORED VRULJE Kako izvor vode izgleda na dnu mora?
Foto: Vedran Dorušić / Screenshot

Vrulje su podmorski izvori u kojima izbija slatka voda iz podzemlja susjednoga kopna; nalaze se u blizini istočne jadranske obale i otoka.

Vrulje su najčešće skrivene u modrim dubinama Jadrana pored često nedostupnih obala, ali ponekad ih prepoznajemo po drukčijoj teksturi morske površine koja je neovisna o uobičajenome mreškanju ili valovima.

Nastaju pod utjecajem hidrostatskoga tlaka u podzemnim krškim kanalima, koji završavaju ispod morskoga dna. Vrulje su se formirale kao izvori, tipično speleološki objekti jamskog tipa, prije i za vrijeme posljednjeg ledenog doba. Postglacijalni porast mora dovodi ih ispod morske površine, no hidrostatički tlak vode u krškom sustavu je dovoljan da osigura istjecanje svježe vode u more i spriječi ulazak mora u sustav.

Iskorištavaju se i za opskrbu stanovništva pitkom vodom u obalnom pojasu na kopnu i na otocima.

Povremene su vrulje iz kojih voda izvire samo u razdobljima s dovoljno padalina, dok u razdoblju suše prestaje istjecati. Takve vrulje tipične su za jadranske otoke i za poluotok Pelješac, ali se javljaju i uz niske dijelove obale. U periodima suše obično kroz njih u periferni dio sustava prodire morska voda.

U tzv. stalnim vruljama vodeni tlak je uvijek dovoljan da osigura stalno istjecanje svježe vode u more. Najčešće se nalaze na obali, iako ih nekoliko manjih ima i pored većih otoka, npr Cresa. Te su vrulje spojene na krški sustav čije su rezerve vode dovoljno velike, ili je slivno područje dovoljno prostrano da i tijekom dugotrajne suše ima dovoljan priljev vode. Najviše stalnih vrulja ima u podnožju velikih planina – Učke, Velebita, Biokova i u Konavlima. Najpoznatije su vrulje u zaljevu Velike vrulje (krajnji sjeverozapadni dio Makarskoga primorja).

Vrulju sa snimke, snimio je naš suradnik Vedran Dorušić, roneći u uvali Žrnovnica koja se nalazi između Senja i Novog Vinodolskog.

– Vrulje se često vide na površini mora ali ju je teško vidjeti u moru. Naime razlika u temperaturi vode i mora te razlika u slanosti, stvara zamućenost. I obično to ne možete snimiti jer je sve oko vas mutno. Ipak evo u jednom ronjenju ukazala se prilika snimiti ovo – kaže Vedran.

– Iako na prvi pogled izgleda da izlazi vrela voda, zapravo brzo osjetite hladnoću. U uvalama pod Velebitom gdje ima puno vrulja u ovom periodu na površini možete piti – vodu. Ovo vrijedi za proljetni period kad je puno padalina – pojašnjava.

A kako izgleda vrulja pod morem, iz prvog reda možete pogledati upravo na ovom videu.

Jurica Gašpar

Pritisnite ESC za zatvaranje.

© 2024 Morski HR. Powered by Ghost & Staticweb.dev

You've successfully subscribed to Morski HR
Great! Next, complete checkout for full access to Morski HR
Welcome back! You've successfully signed in
Success! Your account is fully activated, you now have access to all content.
Success! Your billing info is updated.
Billing info update failed.
Your link has expired.