>
  4 min. čitanja

INVESTITOR IGNORIRA ZAKON I UPOZORENJA? Pri gradnji ribarske luke, u Komiži se u more bez ikakvih problema istovara zabranjena zemlja!

INVESTITOR IGNORIRA ZAKON I UPOZORENJA? Pri gradnji ribarske luke, u Komiži se u more bez ikakvih problema istovara zabranjena zemlja!
Foto: Čitatelj

KOMIŽA - Gradnju ribarske luke u Komiži s veseljem očekuju tamošnji ribari, o čemu je Morski HR više puta pisao i najavljivao projekt od vitalnog značaja za otok Vis. Paradoksalno, gradnjom luke, događaju se potpuno nedozvoljene stvari, a to je sipanje tona nepripadajuće i zabranjene zemlje u more, koje upravo ubijaju živi svijet pod samim morem.

Iz Grada Komiže saznajemo da radove nasipavanja u sklopu projekta izgradnje ribarske luke Komiža izvodi izvođač radova Pomgrad Inženjering d.o, a investitor je predmetnog projekta Lučka uprava Split.

Lučka uprava nam je prije deset dana svečano obećala da će upozoriti izvođača, no čini se da se sve ignorira, jer ovo su snimke nastale jučer, dakle u srijedu, 21. svibnja 2025. godine.

Zakon striktno brani zemlju u moru!

Članak 17. stavak 2. Zakona o pomorskom dobru i morskim lukama kaže da se nasipavanje mora smatra građenjem i može se izvoditi samo unutar građevinskog područja i u okviru zahvata za koje je potrebno ishoditi građevinsku dozvolu i dokumentaciju vezanu za zaštitu okoliša (zbog građenja ili proširenja luke, građenja lukobrana i sl.).

Stavak 4. istog zakona kaže da se za nasipavanje mora iz stavka 2. ovoga članka mora se koristiti neonečišćeni geološki materijal prikladan za svrhu nasipavanja.

Članak 77 pritom dodaje istu stvar i kod dohrane plaža, gdje je to zabranjeno raditi zemljanim materijalom, otpadom, iskopom i sl.

Stručnjak: "Oporavak može trajati godinama!"

- Nasipavanje spada u kategoriju građenja (novih površina) te iziskuje provedbu postupka zaštite okoliša te izdavanja dozvola za građenje. Još se ne zna koliko je potrebno tako uništenom podmorskom krajobrazu da se oporavi ali prema nekim istraživanjima, procjenjuje se da oporavak može trajati od nekoliko mjeseci do nekoliko godina, ovisno o razmjerima sedimentacije, vrsti materijala kojim se vršilo nasipavanje, učestalosti sedimentacije te sadržaju organskih i toksičnih tvari. Za primjer se daje činjenica da se u podmorju plaže Žnjan još uočavaju posljedice sedimentacije od nasipavanja i dohranjivanja plaže neprikladnim materijalom. Podsjetimo, Žnjan je nasut za potrebe boravka pape Ivana Pavla II. u Splitu 1998. godine, dakle, prije gotovo tri desetljeća - kazao je na ovu temu prof. dr.sc. Dalibor Carević, s Građevinskog fakulteta u Zagrebu.

D.G.

PROČITAJTE JOŠ:

Nakon objave o hrpama zemlje koje u Komiži završavaju u moru dobili smo i odgovor Lučke uprave Split: “Odmah po dojavi upozorili smo izvođača da vodi računa o količini zemlje!”
Lučka uprava Split investitor je projekta izgradnje Ribarske luke u Komiži gdje smo prije nekoliko dana primjetili veće količine zemlje koja prilikom radova završava u moru. Odmah smo ih obavijestili o uočenoj prijetnji za morski ekosustav. Lučka uprava Split reagirala je na naše upite i odmah kontaktirala investitora te upozorila
Zašto su u Komiži hrpetine zabranjene zemlje tijekom izgradnje ribarske luke završile u moru?
Nevjerojatne slike stižu s Visa, točnije iz Komiže, još točnije s područja Sjeverne luke - vide se bageri i hrpetina materijala u moru koji tamo ne bi smio biti. I ptice na granama već znaju da se nasipavanjem hrpetina zemlje. dakle materijala koji jednostavno ne ide u more, uništava morski
ZNANSTVENICI ISTRAŽUJU: U kojoj su mjeri Hrvati već uništili svoju obalu nasipanjem plaža? | | Morski HR
Posljednjih godina svjedočimo devastaciji prirodne obale do te mjere da bi je u razdoblju od svega jednog ili dva desetljeća mogli u potpunosti uništiti do neprepoznatljivosti. Betoniranje na svoju
Dohranom plaža dokrajčit ćemo Jadran - Aktivisti i stručnjaci upozoravaju: “Prestanite to raditi stihijski!”
ZABLAĆE/ŠIBENIK - Devastacija prirodne obale, betoniranje i nasipanje plaža neprirodnim materijalima, pod krinkom “dohrane” , iz godine u godinu u Hrvatskoj uzimaju sve više maha. Diljem obale je gotovo identično; krcati kamioni mljevenog kamena jednostavno se istresu u more krajem svibnja i početkom lipnja. Sve se poravna i spremno je
Pritisnite ESC za zatvaranje.

© 2025 Morski HR. Powered by Ghost & Staticweb.dev

You've successfully subscribed to Morski HR
Great! Next, complete checkout for full access to Morski HR
Welcome back! You've successfully signed in
Success! Your account is fully activated, you now have access to all content.
Success! Your billing info is updated.
Billing info update failed.
Your link has expired.