UMAG nosi titulu Europskog grada sporta već 7 godina. Umag broji preko 40 sportskih udruga, za koje godišnje samo za redovan rad iz svojeg proračuna Sportska zajednica grada Umaga izdvaja oko 1,2 milijuna eura (redovan rad, izvanredno financiranje, liječnički pregledi, korištenje sportskih objekata, godišnji troškovi nabavke kombija). Umag se može pohvaliti nizom mjera i vidova podrške klubovima, što ga čini i gradom s najsređenijim sustavom na području sporta u odnosu na ostale gradove u Istarskoj županiji, objavio je Grad Umag.
Najveći benefit, osim financijske podrške, umaški sportski klubovi imaju s besplatnim korištenjem sportskih objekata i terena, a čije troškove u potpunosti snosi Grad Umag, odnosno Sportska zajednica grada Umaga. Riječ je o iznosu od 526.000,00 eur godišnje koji praktično rečeno sportski klubovi uštede, obzirom sve navedene troškove pokriva Sportska zajednica grada Umaga. Ukoliko uzmemo u obzir kontinuirana ulaganja Grada Umaga u umašku sportsku infrastrukturu, navedeni sveukupni iznos ulaganja u sport doseže znatno višu razinu, što Umag stavlja na apsolutni vrh ljestvice gradova Hrvatske obzirom na ulaganje sport.
Najveći „dio kolača“, kad je riječ o troškovima održavanja i korištenja sportske infrastrukture kojih su naši sportski klubovi oslobođeni, jesu nogometni tereni. Naime, Umag na području grada ima ukupno 11 nogometnih terena, i to devet s pravom travom, jedan s umjetnom travom te jedan pomoćni dimenzije 70m x 40m. Ova brojka Umag čini gradom s apsolutno najvećim brojem nogometnih terena u Istri, a i šire. Ukoliko uzmemo u obzir broj terena po stanovniku, Umag se nalazi na vrhu ljestvice u cijeloj Republici Hrvatskoj.
Usporedbe radi, Poreč ima 3 nogometna terena, i to jedan s prirodnom travom, jedan sa umjetnom i jedan mali pomoćni koji je u vrlo lošem stanju. Postoje još 4 terena u Zelenoj Lagunu, na području općine Funtana, ali su u vlasništvu Plave Lagune pa Grad Poreč mora plaćati najam za korištenje istih. Rovinj ima 5 nogometnih terena, i to dva s prirodnom travom, dva s umjetnom travom i jedan mali pomoćni te jedan u Rovinjskom selu. Labin ima 3 nogometna terena i jedan mali pomoćni. Medulin ima 8 nogometnih terena, ali su svi u vlasništvu lokalne turističke firme i daju se u najam lokalnom klubu kada nisu u funkciji turizma, za što lokalni sportski klubovi moraju izdvajati značajan iznos iz svojih proračuna.
Donedavno ih je bilo 7, no nažalost, 2 kluba su prestala s radom u posljednje dvije godine zbog nezainteresiranosti tih sredina.
Grad Umag, odnosno Sportska zajednica, financira nogomet direktno iz Proračuna sa 128.500,00 eura plus s oko 150.000,00 eura vrijednosti korištenja nogometnih terena. Dakle, nogomet se financira s 278. 500, 00 eura, pojašnjavaju iz Grada.
Najveći umaški nogometni klub-NK Umag, koji se natječe u 4. Hrvatskoj nogometnoj ligi, što je 5. rang natjecanja u RH, u 2025. godini dobiva 84.000,00 eura za redovan rad, kao i besplatne terene koje koriste oko 900 sati godišnje (ekvivalent 90.000,00 eura) te novonabavljene kombije za prijevoz igrača koji su im uvijek na raspolaganju. NK Umag u praksi koristi i više od dogovorenog broj sati, čije troškove opet plaća Sportska zajednica grada Umaga. Stoga, za sve troškove rada NK Umaga, Grad Umag iznos koji izdvaja doseže gotovo 195.000 tisuća eura, što je trostruko viši iznos od svih ostalih klubova u tom rangu natjecanja. Usporedbe radi, NK Rudar Labin, koji se natječe 3. HNL, odnosno 4. rangu natjecanja u RH, dobiva 63.000,00 eura. Dakle NK Umag ima daleko najviše financiranje sa strane Grada Umaga u odnosu na druge klubove u RH, što je vidljivo i mjerljivo, preciziraju iz Grada.
Prije 10-ak godina zbog tadašnjeg miješanja politike i netransparentnog vođenja kluba, u radu NK Umaga pojavili su se veliki problemi. Klub je ugašen te je osnovan novi, NK Umag-CC Umago, a tad su i pali u najniži rang natjecanja. Nakon analize tadašnjeg stanja u umaškom nogometu i troškova održavanja postojeće nogometne infrastrukture, Grad Umag je odlučio kroz koncesijski model ponuditi na javnom natječaju izgradnju i održavanje novih nogometnih igrališta. U izgradnju novih igrališta Grad Umag ne ulaže svoj novac, već ga ulaže koncesionar koji nakon određenog roka korištenja igrališta, predaje ista na bezuvjetno korištenje Gradu Umagu. Izgradnjom novih nogometnih igrališta sa strane koncesionara stvorili su se uvjeti za razvoj turističke ponude i organizaciju velikih nogometnih događanja. Stoga je navedeni model koncesija i organizacija velikih turnira optimalno rješenje koje na najbrži način financijski pomaže punjenju gradskog Proračuna iz kojeg se opet financira rad nogometnih klubova, pojašnjavaju iz ovog istarskog grada.
D.G.
© 2025 Morski HR. Powered by Ghost & Staticweb.dev