2 min. čitanja

Tko je nadležan za postupanja na pomorskom dobru?

SPLIT – S obzirom na nedavne natpise koji su preseni putem društvenih mreža i pojedinih portala ovim putem, prvenstveno zbog točnog informiranja javnosti, iz Upravnog odjela za turizam i pomorstvo Splitsko-dalmatinske županije žele iznijeti činjenično stanje vezano za postupanje tog odjela prema koncesionarima koji djelatnost obavljaju na području Grada Splita.

Službenici Upravnog odjela za turizam i pomorstvo, pa čak ni pročelnik istoga, nisu nadležni za davanje ni za oduzimanje koncesija, kamoli za rušenje nelegalno sagrađenih objekata na pomorskom dobru (niti je za isto nadležna Splitsko-dalmatinska županija). Nije na odmet, zbog javnosti, ponoviti koje su nadležnosti na pomorskom dobru, a vezano za koncesije (koncesijska odobrenja daju općine i gradovi).

Koncesije na pomorskom dobru daje Skupština Splitsko-dalmatinske županije na prijedlog Stručnog tijela za ocjenu koncesija na pomorskom dobru, a oduzima također Splitsko-dalmatinska županija na prijedlog Povjerenstva za nadzor koncesija i već spomenutog Stručnog tijela. Upravni odjel za turizam i pomorstvo pruža pravnu i tehničku potporu navedenim tijelima. Izvršenje rješenja o rušenju također nije u nadležnosti Splitsko-dalmatinske županije, već je u nadležnosti Ministarstva zaduženog za poslove graditeljstva i Državnog inspektorata (ukoliko je nepoznat investitor).

Sukladno Zakonu o državnom inspektoratu izvršenje može preuzeti nadležna jedinica lokalne samouprave, u ovom slučaju Grad Split. Kako ne bi ispalo da Upravni odjel za turizam i pomorstvo izbjegava i prebacuje odgovornost, moramo naglasiti kako bi bili izuzetno sretni da imamo ovlasti spomenute u predmetnim objavama. U prilog toj činjenici idu i naši apeli prema nadležnom Ministarstvu zaduženom za more da donese novi Zakon o pomorskom dobru i morskim lukama ili još bolje da donese novi Zakon o sustavu zaštite i inspekcije na pomorskom dobru. Tada bi i službenici Upravnog odjela za turizam i pomorstvo Splitsko-dalmatinske županije mogli dobiti priliku i ovlasti za uvođenje reda na pomorskom dobru (oduzimanje, uklanjanje i sl. navodi iz objave).

Konačno, činjenica je da se unazad nekoliko tjedana nastavilo s procesima koji su bili zaustavljeni zbog epidemije korona virusa te je započelo uklanjanje nepravilnosti na području koncesija na Zapadnoj obali i Kašjunima te je za iste obračunata ugovorna kazna. Pitanje ostakljenja štekata na Zapadnoj obali, a čije je uklanjanje pokrenuto, pitanje je za područje cijelog Grada Splita, a koje se može riješiti odlukom Grada Splita.

Za područje Bena koncesionar je dostavio idejni projekt rušenja nelegalno sagrađenih objekata te je isti Upravni odjel za turizam i pomorstvo dostavio na posebne uvjete županijskom odjelu nadležnom za zaštitu okoliša. Po pribavljaju istih će koncesionar započeti s rušenjem ili će platiti ugovornu kaznu za neizvršavanje.

– Ponavljamo, cilj ove objave bilo je točno informiranje javnosti koja mora biti obaviještena o temama od javnog interesa, bez pretenzije da se uključujemo u politički sukob autora teksta i njemu suprotstavljenih aktera na političkoj sceni – poručuju iz Upravnog odjela za turizam i pomorstvo Splitsko-dalmatinske županije.

D.G.

Pritisnite ESC za zatvaranje.

© 2024 Morski HR. Powered by Ghost & Staticweb.dev

You've successfully subscribed to Morski HR
Great! Next, complete checkout for full access to Morski HR
Welcome back! You've successfully signed in
Success! Your account is fully activated, you now have access to all content.
Success! Your billing info is updated.
Billing info update failed.
Your link has expired.