4 min. čitanja

Pomorac o neodgovorenim pitanjima u slučaju nestanka Irine VU: "Puno je slučajnosti i nejasnoća!"

Pomorac o neodgovorenim pitanjima u slučaju nestanka Irine VU: "Puno je slučajnosti i nejasnoća!"
Foto: Vessel Finder

Hrvatska javnost već je pomalo i zaboravila detalje misterioznog nestanka jahte bivše supruge ruskog oligarha Ališera Usmanova, koji se zbog bliskog prijateljstva s ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom našao na popisu sankcioniranih nakon ruske invazije na Ukrajinu.

Za nestanak jahte doznalo se tek početkom siječnja, kada brod već odavno nije bio u hrvatskim vodama. Premda zapečaćena, jahta je sa suhog veza iz marine Betina isplovila još početkom listopada prošle godine.

Nakon što je vijest izišla u javnost, nadležni su pohitali pronaći odgovorne za nestanak jahte, pa je tako ministar mora, prometa i infrastrukture Oleg Butković kazao kako “preuzima potpunu odgovornost” te smijenio tri službenika Ministarstva: načelnika sektora za sigurnost plovidbe, voditelja lučke kapetanije u Šibeniku te voditelja ispostave u Betini. Međutim, ispostavilo se da je jahta upisana na popis imovine pod privremenim mjerama ograničavanja raspolaganja samo dan prije obraćanja ministra Butkovića javnosti.

Butković smijenio tri osobe zbog nestanka ruske jahte!
Ministar mora, prometa i infrastrukture Oleg Butković objavio je detalje nestanka zaplijenjene jahte Irina VU. Zbog sramotnog događaja smijenio je načelnika sektora koji je bio nadležan za provođenje kontrole, lučkog kapetana u Šibeniku i voditelja ispostave u Betini. - Lučka kapetanija u Dubrovnik…

Krivca su vlasti zatim odlučile potražiti među posadom jahte, koja je uhićena pod sumnjom da su počinili dva kaznena djela. Doduše, četiri uhićena člana posada puštena su da se brane sa slobode, a kazneno djelo skidanja i povrede službenog pečata i znaka, za što ih je teretila policija, na koncu je otpalo. Oni se i dalje terete za počinjenje kaznenog djela opisanog u članku 15. Zakona o međunarodnim mjerama ograničavanja.

Sve je to već utvrđeno gradivo. No, je li to cijela priča?

U pozadini čuči još jedno jednostavno pitanje

“Zašto bi netko poput ruskog oligarha Ališera Usmanova, koji vlasnik nekoliko luksuznih jahti, poduzeo takav rizik”, pita se pomorac dobro upoznat s yachting svijetom, koji je podijelio svoje viđenje ove situacije koja je uzburkala vode u Ministarstvu mora, prometa i infrastrukture, ali i cijeloj hrvatskoj javnosti, piše Pomorac.hr.

Priča oko nestale ruske jahte sve je čudnija
MURTER/ZAGREB - Jučerašnjim istupom ministra mora, prometa i infrastrukture Olega Butkovića pitanje oko isplovljavanja ruske jahte pod sankcijama Irine VU samo je dodatno produbljeno, a ne riješeno. Ono što smo do danas znali jest da je luksuzna jahta Irina VU, u vlasništvu supruge ruskog oligarha…

- Zašto bi čovjeku koji posjeduje Dilbar, najveću jahtu na svijetu po volumenu, vrijednu 600-800 milijuna dolara, bilo bitno odvući ovaj brod od 35 metara vrijedan ‘tek’ 3-5 milijuna eura iz Hrvatske u Tursku, i što je još važnije, zamijeniti ga drugim identičnim brodom? Osoba tog profila morala je imati jako dobar razlog za to - siguran je pomorac.

Njemačka policija je nakon zapljene gore spomenute najveće jahte na svijetu, MY Dilbar, također u vlasništvu Usmanova, provela istragu te u sefu koji se nalazio na brodu pronašla četiri Fabergéova jaja. Prema kasnijim medijskim napisima, istragom se pokazalo da su pronađena Fabergéova jaja lažna. No, čak i kopije radova ruskog draguljara vrijede na desetke tisuća dolara. Naš sugovornik nije uvjeren da jedan od najbogatijih ruskih oligarha posjeduje lažne primjerke skupocjenih Fabergéovih jaja.

- Ne tvrdim da je ovdje riječ baš o Fabergéovim jajima, ali postoji velika mogućnost da se i na Irini VU nalazilo nešto jako vrijedno, zbog čega je jahta morala isploviti u Tursku - sumnjičav je pomorac.

Je li se zaista na jahti nalazilo nešto vrijedno ili nije sada je gotovo nemoguće saznati, s obzirom da jahta do trenutka otkrivanja malverzacije već mjesecima nije bila u Hrvatskoj.

U priči oko Irine VU zaista ima velik broj zanimljivih slučajnosti i nejasnoća, koje nisu razjašnjene čak i dva mjeseca nakon što je priča obuzela javnost.

Cijeli članak pročitajte OVDJE.

I.B.

PROČITAJTE JOŠ:

Članovi posade jahte Irina VU pušteni da se brane sa slobode
ŠIBENIK - U Općinskom državnom odvjetništvu u Šibeniku su, po primitku kaznene prijave nakon privođenja, ispitana trojica hrvatskih državljana (1964., 1987., 1972.) i jedna hrvatska državljanka (1988.) zbog osnovane sumnje da su počinili kazneno djelo iz članka 15. stavka 2. u vezi članka 2. stavka…
DOVRŠENA ISTRAGA Pritvoren kapetan i još 3 člana posade nestale jahte
SPLIT/ŠIBENIK - Policijski službenici Policijske uprave šibensko-kninske i Policijske uprave splitsko-dalmatinske, u koordinaciji s Upravom kriminalističke policije Ravnateljstva policije, dovršili su kriminalističko istraživanje nad četvero hrvatskih državljana zbog postojanja osnovane sumnje da su…
Pritisnite ESC za zatvaranje.

© 2024 Morski HR. Powered by Ghost & Staticweb.dev

You've successfully subscribed to Morski HR
Great! Next, complete checkout for full access to Morski HR
Welcome back! You've successfully signed in
Success! Your account is fully activated, you now have access to all content.
Success! Your billing info is updated.
Billing info update failed.
Your link has expired.