3 min. čitanja

"Ovi se brodovi sidre blizu splitske plaže" - Ovo su pravila sidrenja brodova u blizini plaža u Hrvatskoj

"Ovi se brodovi sidre blizu splitske plaže" - Ovo su pravila sidrenja brodova u blizini plaža u Hrvatskoj
Foto: Čitatelj

SPLIT - Sidrenje i privezivanje mini turističkih kruzera, jahti, jedrilica posvuda, tema je koja je u posljednje vrijeme vrlo aktualna. Kod upita na pojedinačne situacije, iz zakonodavnog okvira nastojat ćemo vam dati jasne, nedvojbene i kratke odgovore.

- Trenutno se nalazim na plazi Obojena u Splitu i nisam siguran da je dozvoljeno sidrenje ovako blizu plaže. Ne znam možete li vi nešto napraviti ili upututi na nekoga. Sliku šaljem u prilogu - piše čitatelj iz Splita.

Sidrenje brodova i brodica u blizini plaža regulirano je Pravilnikom o sigurnosti pomorske plovidbe i drugim relevantnim propisima. Ključna pravila ovise o tipu plaže (uređena ili prirodna) i vrsti plovila.

Osnovna pravila udaljenosti za sidrenje

  • Uređene plaže (označene, s plutačama ili ogradom):
    • Sidrenje je zabranjeno unutar 50 metara od ograde ili oznake uređene plaže.
  • Prirodne plaže (neuređene, bez ograde):
    • Sidrenje je zabranjeno unutar 150 metara od obale prirodne plaže.
  • Posebna napomena: Ova pravila vrijede za sva plovila, uključujući jahte, motorne brodice i jedrilice.

Dodatna ograničenja

  • Gliseri i plovila na mlazni pogon (jet ski, skuteri): mogu glisirati samo na udaljenosti većoj od 300 metara od obale, i to samo na područjima gdje nije zabranjeno glisiranje.
  • Privez uz obalu: Zabranjeno je vezivanje broda uz obalu tako da je bilo koji dio broda udaljen 50 ili više metara od obale.

Iznimke

  • Plovila mogu pristupiti bliže obali radi uplovljavanja u luku, sidrište ili pristajanja, ali tada moraju ploviti minimalnom brzinom i s povećanom pažnjom.

Praktične preporuke

  • U mnogim manjim uvalama i prirodnim plažama, pravilo o 150 metara može biti teško primjenjivo zbog konfiguracije terena, ali se očekuje pojačana kontrola i provedba, posebno tijekom ljetnih mjeseci i na popularnim lokacijama.
  • Ako niste sigurni je li sidrenje dozvoljeno, preporučuje se koristiti službena sidrišta ili vezove u marinama te provjeriti lokalne oglase za pomorce ili upitati lučku kapetaniju.
  • Sidrenje preblizu određenih mjesta za kupanje sada je izričito zabranjeno. Zabranjeno je ispuštanje sidra unutar 150 metara od ‘prirodnog kupališta’. Očekuje se da će vlasti to pojasniti, ali za sada budite spremni da u nekim lukama ili uvalama u blizini popularnih kupališta mogu biti nametnute zone zabrane sidrenja.

Sažetak

  • Minimalna udaljenost za sidrenje od uređene plaže: 50 m od ograde/oznake.
  • Minimalna udaljenost za sidrenje od prirodne plaže: 150 m od obale.
  • Za glisere i skutere: 300 m od obale za glisiranje.
  • Sidrenje je zabranjeno na područjima s posebnom zabranom (npr. podvodni kablovi, cjevovodi, zone koje je odredila kapetanija).

Pridržavanje ovih pravila osigurava sigurnost kupača i drugih sudionika na moru, kao i izbjegavanje novčanih kazni i drugih sankcija.

D.G.

PROČITAJTE JOŠ:

Na snazi novi Pravilnik o sigurnosti pomorske plovidbe: “Zabranjeno vezivanje za vegetaciju i plovidba 150 i 300 m od kupališta, kapetanija može zabraniti sidrenje!”
Danas na snagu stupa Pravilnik o sigurnosti pomorske plovidbe u unutarnjim morskim vodama i teritorijalnom moru Republike Hrvatske te načinu i uvjetima obavljanja nadzora i upravljanja pomorskim prometom. Pravilnikom se propisuju pravila o izbjegavanju sudara na moru, signali i oznake, sustav javljanja pomorskih objekata i uvjeti sigurnosti pomorske plovidbe koje
Pritisnite ESC za zatvaranje.

© 2025 Morski HR. Powered by Ghost & Staticweb.dev

You've successfully subscribed to Morski HR
Great! Next, complete checkout for full access to Morski HR
Welcome back! You've successfully signed in
Success! Your account is fully activated, you now have access to all content.
Success! Your billing info is updated.
Billing info update failed.
Your link has expired.