2 min. čitanja

Objavljeni prvi rezultati istraživanja spilje na Mljetu, paleontološkog i prapovijesnog nalazišta

Objavljeni prvi rezultati istraživanja spilje na Mljetu, paleontološkog i prapovijesnog nalazišta
Foto: Javna ustanova Nacionalni park Mljet

U nedavno objavljenom članku u znanstvenom časopisu Geologia Croatica prikazani su prvi rezultati palinoloških istraživanja Spile nad Procjepom.

Već dugi niz godina Spila nad Procjepom se istražuje kroz suradnju JU NP Mljeta i Zavoda za paleontologiju i geologiju kvartara Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti, dok su u novim istraživanjima sudjelovali i kolege s Hrvatskog geološkog instituta i Biološkog odsjeka Prirodoslovno-matematičkog fakulteta u Zagrebu, pbjavili su iz Javne ustanove Nacionalni park Mljet.

Špilje često imaju dobro očuvane sedimente koji sadrže vrijedne paleontološke i arheološke nalaze. Između ostalog, špiljski sedimenti su zanimljivi jer mogu sadržavati važne zapise o nekadašnjim okolišima, koji se mogu rekonstruirati na temelju biljnih spora i peluda te nepeludnih palinomorfa očuvanih u samom sedimentu. No do sada su palinološke analize špiljskih sedimenata u Hrvatskoj rijetko rađene.

Cilj ovog istraživanja bio je primijeniti kombinaciju palinofacijesnih i palinomorfnih analiza u istraživanju špiljskog sedimenta. Specifični ciljevi bili su prikupiti informacije o lokalnom biljnom pokrovu u prošlosti jadranske regije, pojasniti promjene u biljnom pokrovu istraživanog područja i omogućiti bolje razumijevanje procesa koji utječu na akumulirani spektar palinomorfa uslijed i nakon taloženja u špilji.

Dobiveni palinološki podaci omogućili su uvid u lokalni vegetacijski pokrov kao i promjene u vegetaciji tijekom taloženja proučavanih naslaga otprilike 3500 godina prije sadašnjosti.

Porodica Oleaceae predstavlja glavnu komponentuarborealnog peluda (drvenaste biljake) što je u suglasju i s aeropalinološkim istraživanjima otoka Mljeta. Ujedno, to ukazuje na prisutnost maslina u neposrednoj blizini špilje (na udaljenosti manjoj od 500 m) sredinom drugog tisućljeća prije nove ere. Od zeljastih biljaka prevladava peludglavočika jezičnjača (Cichoriaceae), glavočika cjevnjača (Asteraceae),trava (Poaceae), lobodnjača (Chenopodiaceae) i karanfilovka(Caryophyllaceae). Ove porodice uključuju najveći broj vrsta otpornih na sušu koje završavaju svoj životni ciklus u jednoj vegetacijskoj sezoni, a nepovoljne uvjete preživljavaju u obliku sjemena. One su i danas raširene u otočkoj flori, a Caryophyllaceae, Poaceae i Chenopodiaceae su također indikatori otvorenih staništa mediteranske vegetacije. U sedimentima je pronađena i pelud helofita, primjerice rogoza (Typha latifolia), žabučuna (Alismataceae) i šaševa(Cyperacea), koji su čest močvarni elementi.

Peludni spektar s prevlašću maslinovki (Oleaceae), borova (Pinus subgenus Pinus) i vrijesovki (Ericaceae) potvrđuju dominaciju mediteranske vazdazelene šumske vegetacije na otoku Mljetu. Međutim, visok udio peluda nedrvenastih vrsta ukazuje na određenu razinu degradacije šumskih sastojina, u rasponu od mediteranske otvorene šume do degradirane makije. Brojni ostaci drvenog ugljena također potvrđuje da su špilju koristili ljudi.

I.N.

Pritisnite ESC za zatvaranje.

© 2024 Morski HR. Powered by Ghost & Staticweb.dev

You've successfully subscribed to Morski HR
Great! Next, complete checkout for full access to Morski HR
Welcome back! You've successfully signed in
Success! Your account is fully activated, you now have access to all content.
Success! Your billing info is updated.
Billing info update failed.
Your link has expired.