2 min. čitanja

Nove vrste u Jadranu ugrožavaju 460 domaćih - Ribar: "Nitko od domaćih neće ni da ih jede!"

Nove vrste u Jadranu ugrožavaju 460 domaćih - Ribar: "Nitko od domaćih neće ni da ih jede!"
Riba lav (Pterois) - Foto: Depositphotos

Hrvatski ribar Marko Kristić desetljećima je bacao svoje mreže u pjenušave vode Jadranskog mora. Sada invazija mediteranske papige ugrožava njegov tradicionalni ulov i egzistenciju, ispričao je za Reuters.

Zbog klimatskih promjena i povećanog pomorskog prometa,riba papagaj Scarus frenatus, zajedno s oko 50 novih vrsta, proširio se na Jadran, prijeteći autohtonoj ribljoj populaciji.

Riba papagaj (Scarus frenatus) - Foto: Depositphotos

Kristić je kazao kako je papagaj prvi put primijećen na južnom Jadranu prije 15-ak godina, ali je od tada postao uobičajeni usputni ulov u njegovim mrežama.

Iako se uživa kao delicija u područjima gdje je autohtona, papagaj nije po ukusu mještana oko svog sela Molunat na jugu Hrvatske.

- Ne mogu ga prodati nikome. Lokalno stanovništvo neće jesti ovu novu ribu - kazao je Kristić.

Nenad Antolović, istraživač dubrovačkog Instituta za istraživanje mora i obale, kaže kako su riblji stokovi u Jadranu, najsjevernijem kraku Mediterana, pali zbog prekomjernog izlova, klimatskih promjena i invazije novih vrsta.

- Jadran se mijenja, postaje topliji. Zbog toga se pojavljuju novi organizmi. Mislim na ribe, planktone i alge - rekao je Antolović. Prema podacima talijanske Nacionalne agencije za nove tehnologije, energetiku i održivi gospodarski razvoj (ENEA) iz 2023. godine, Sredozemno more postaje najbrže grijano more na planetu.

- Nove riblje vrste stigle su u Sredozemlje i Jadran iz Crvenog mora kroz Sueski kanal zbog toplijih voda ili su ih prenijeli u balastnim tankovima brodova, ugrožavajući preživljavanje oko 460 autohtonih ribljih vrsta - rekao je Antolović. Nekoliko novih riba opasno je za ljude, poput otrovnih vatrenjača ili kamenih riba.

Prošlog mjeseca, ribar iz dubrovačkog područja uhvatio je novu vrstu u Jadranskom moru Tetragonurus cuvieri, stanovnika dubokog mora, neobičnog za Jadran. U susjednom Crnoj Gori, znanstvenici iz Instituta za biologiju mora u obalnom gradu Kotora istaknuli su plavog raka kao primjer invazivne vrste.

Plavi rak (Callinectes sapidus) - Foto: Depositphotos

- Stigli su prije 20-ak godina i jedna su od najgorih invazivnih vrsta na Mediteranu - rekla je znanstvenica Olivera Marković.

Ribari i znanstvenici kažu da su zalihe rakova poput zelenog raka smanjene, a na nekim mjestima potpuno izbrisane.

- Populacija zelenih rakova drastično je smanjen od pojave plavog raka - kazao je Marković. Riba lav (Pterois) je trenutno gorući problem; grabežljiv je i nanosi znatnu štetu ekosustavima - kazao je Ćetković.

D.G.

Pritisnite ESC za zatvaranje.

© 2024 Morski HR. Powered by Ghost & Staticweb.dev

You've successfully subscribed to Morski HR
Great! Next, complete checkout for full access to Morski HR
Welcome back! You've successfully signed in
Success! Your account is fully activated, you now have access to all content.
Success! Your billing info is updated.
Billing info update failed.
Your link has expired.