2 min. čitanja

Najnovije znanstveno istraživanje potvrdilo da more pjeva

Najnovije znanstveno istraživanje potvrdilo da more pjeva
Foto: Pexels

Do sada smo more opisivali najljepšim epitetima te mu pridavali nadnaravne sposobnosti, ali teško da bismo rekli da more umije i pjevati, no najnovije znanstveno istraživanje potvrđuje i to.

- Vremenske nepogode stvaraju valove u moru, valovi u moru stvaraju akustičko gravitacijske valove koji se vertikalno propagiraju do ionosfere. To su akustičko gravitacijski - akustičko to vam je u biti zvuk. Na neki način to ima veze s nekim pjevanjem mora jer to se događa u nekim periodima od nekoliko minuta do nekoliko desetaka minuta. U obalnom području ti valovi pjevaju ili šire energiju, znači more gubi energiju i na neki način odašilje prema ionosferi - rekao je za emisiju Prometej dr. sc. Ivica Vilibić, Institut Ruđer Bošković, Zagreb.

Tako najnovije istraživanje otkriva da meteorološki tsunamiji ne utječu samo na oceane nego ostavljaju trag i u zemljinoj atmosferi. Prvi put izmjerene su promjene u količini elektrona u ionosferi nastale zbog tih akustičko težinskih valova, pa je prvi put i dokumentiran fenomen pjevanja mora.

- Ovo novo istraživanje govori u biti obrnuto da je to more, ti valovi u moru, da su stvorili valove u atmosferi koji su se propagirali sve do ionosfere i oni su u biti napravili poremećaj gore u količini elektrona - kaže Vilibić.

Meteorološki tsunamiji su valovi tsunamija koji u moru nastaju kada izraženi poremećaji u tlaku za i vjetra stvaraju snažne valove u moru. Ti valovi mogu biti vrlo izraženi u nekim područjima. Tako je u Jadranu najpoznatija poplava Vele Luke 1978. kada je val perioda oko dvadeset minuta i visine više od šest metara poplavio znatan dio tog naselja.

- Meteorološki tsunamiji, to su znači događaji koji se javljaju svako toliko u nekim uvalama kao što je Vela Luka, Stari Grad, Mali Lošinj itd. Ovi seizmički tsunamiji, oni se mogu također javiti više u južnom Jadranu, ali to je vrlo rijetko, zapravo zabilježeno je kad je bio dubrovački potres 1667. Tada je zabilježeno također da su brodovi udarali u dno, što znači da je bio i nekakav tsunami, ali ne toliko jako kao npr. u Grčkoj i istočnom Sredozemlju koje je puno ugroženije po pitanju seizmičkih tsunamija - ističe Vilibić.

Ako tsunamiji stvaraju valove u atmosferi, a atmosfera s visinom postaje sve rjeđa, ti valovi u skladu s time povećavaju te dosežu ionosferu, a kako su ondje sateliti i zemaljski prijamnici koji mogu mjeriti te nagle promjene u količini elektrona, u budućnosti moguće je detektirati potresom uzrokovane tsunamije u roku od nekoliko sati, što može biti primjenjivo i korisno u sustavima ranog upozoravanja na tsunamije.

I.N.

Pritisnite ESC za zatvaranje.

© 2025 Morski HR. Powered by Ghost & Staticweb.dev

You've successfully subscribed to Morski HR
Great! Next, complete checkout for full access to Morski HR
Welcome back! You've successfully signed in
Success! Your account is fully activated, you now have access to all content.
Success! Your billing info is updated.
Billing info update failed.
Your link has expired.