3 min. čitanja

MMPI zabranio naplaćivanje parkiranja na pomorskom dobru, Grad Fažana priprema tužbu: "Ovo nije pomorsko dobro"!

MMPI zabranio naplaćivanje parkiranja na pomorskom dobru, Grad Fažana priprema tužbu: "Ovo nije pomorsko dobro"!
Foto: Istra24/Dean Mladenović

Radi se o parkiralištu s 233 obilježenih parkirnih mjesta za osobna vozila i 12 za osobe s invaliditetom, pet za autobuse i 80 neobilježenih parkirnih mjesta što je ukupno 330.

Najveći parking u Fažani, 'Badel', kojim je upravljala općinska tvrtka Komunalac, više nije pod naplatom! Na njemu je od kraja prošle godine odlukom LK tvrtki zabranjeno obavljati naplatu parkiranja.

Ovo parkiralište s 233 obilježenih parkirnih mjesta za osobna vozila i 12 za osobe s invaliditetompet za autobuse i 80 neobilježenih parkirnih mjesta što je ukupno 330 - odnosno, četvrtina parkirnih mjesta u Općini Fažana je za sada bez naplate, piše Istra24.

Rješenjem iz prosinca prošle godine Ministarstva mora, prometa i infrastrukture, Uprave sigurnosti plovidbe, Lučke kapetanije Rijeka zabranjuje trgovačkom društvu Komunalac Fažana d.o.o. vršenje naplate parkiranja motornih vozila na dijelu k.č.br. 1421 k.o. Fažana bez prethodno ishođene koncesije za gospodarsko korištenje pomorskog dobra u svrhu obavljanja djelatnosti organizacije i naplate parkirališta, do ishođenja koncesije.

Zabranjeno je ponovno postavljanje oznaka, opreme i drugih sadržaja namijenjenih naplati parkiranja na istoj čestici bez valjane pravne osnove, te je naređeno uklanjanje svih oznaka parkirnih mjesta, informativne table s QR kodovima te sve ostale opreme koja se odnosi na naplatu parkiranja.

Direktor fažanskog Komunalca Dimitrije Švabić, navodi da se rješenjem Ministarstva mora, prometa i infrastrukture, Uprave sigurnosti plovidbe i Lučke kapetanije Rijeka obrazlaže navodima da na predmetnoj čestici dolazi upisano pomorsko dobro, te da postavljenje parkirnih mjesta, kioska i automata za naplatu na istoj predstavlja gospodarsko korištenje pomorskog dobra u smislu čl. 11. Zakona o pomorskom dobru i morskim lukama.

Gradsko poduzeće priprema tužbu

- Komunalac Fažana d.o.o. priprema pokretanje upravnog spora protiv citiranog rješenja čiju utemeljenost u cijelosti osporavamo. Nesporno je da u zemljišnim knjigama k.č.br. 1421 k.o. Fažana formalno dolazi upisana kao "pomorsko dobro", ali granica pomorskog dobra na istoj čestici nikad nije utvrđena. Osim toga, stajališta smo da u ovom trenutku definiciji pomorskog dobra iz Zakona o pomorskom dobru i morskim lukama može odgovarati samo zemljište na susjednoj čestici k.č.br. 1440 k.o. Fažana na kojem parkirna mjesta ne postoje - odlučni su iz gredske tvrtke.

- Parkiralište na spornoj čestici k.č.br. 1421 k.o. Fažana ustanovljeno je u skladu s Odlukom o organizaciji naplate i kontrole parkiranja na području Općine Fažana-Fasana, kao i u skladu sa Zakonom o komunalnom gospodarstvu, jer se radi o javnoj površini. Na predmetnoj čestici nema i ne može biti koncesije jer granica na pomorskom dobru nije utvrđena, a čak i kad ista bude utvrđena, vjerujemo da pomorskog dobra na spornoj čestici neće biti, jer ona po svojoj prirodi i osnovnim obilježjima pomorsko dobro jednostavno nije - kaže diretnor Švabić.

Švabić kaže i da treba imati na umu da je parkiralište "Badel" služilo parkiranju lokalnog stanovništva, i to osobito stanovnika povijesne jezgre Fažane koji su ionako oslobođeni od obveze plaćanja parkinga.

J.T.

PROČITAJTE JOŠ:

ZAKON POBIJEDIO Obranjeno pomorsko dobro u Umagu! Grad poništava vlastitu ilegalnu odluku, a gradski vijećnik tvrdi: “Godinama su nezakonito naplaćivali parkiranje, građani zaslužuju odštetu!”
U rujnu smo pisali o nevjerojatnom i očito nezakonitom potezu, iliti pokušaju Grada Umaga da parkiralište na pomorskom dobru pretvori u svoje vlasništvo. Zakon je ovoga puta pobijedio i to ne neće dogoditi. Podsjetimo, sjednici Gradskog vijeća od 12. rujna usvojena je Odluka kojom se pomorsko dobro proglašava javnim dobrom

Pritisnite ESC za zatvaranje.

© 2026 Morski HR. Powered by Ghost & Staticweb.dev

You've successfully subscribed to Morski HR
Great! Next, complete checkout for full access to Morski HR
Welcome back! You've successfully signed in
Success! Your account is fully activated, you now have access to all content.
Success! Your billing info is updated.
Billing info update failed.
Your link has expired.