9 min. čitanja

KRONOLOGIJA DEVASTACIJE Kako je na otoku Pagu pod pokroviteljstvom Vlade u potpunosti počupana jedinstvena šuma?

KRONOLOGIJA DEVASTACIJE Kako je na otoku Pagu pod pokroviteljstvom Vlade u potpunosti počupana jedinstvena šuma?
Foto: Skroz d.o.o. / Facebook / Google Earth / Screenshot / Čitatelji

POVLJANA - Zbog enormne devastacije obale ispred kampa u izgradnji u duljini od pola kilometra, Državni inspektorat ih je kaznio sa 60 tisuća eura. Investitor Nova camping d.o.o. se pak ne smatraju se odgovornima, tako su bar kazali za Morski HR i to tek nakon što su ih posjetili inspektori. No kronologija devastacije ovog prostora ima u najblažu ruku čudan zaplet. Nije nastradala samo obala, već je počupana gotovo čitava i ono što je najtužnije, jedina preostala šuma na ovom dijelu otoka Paga, kamenom otoku koji zbog ekstremnih klimatskih uvjeta i inače nema privilegiju biti zelen, pa je time i ova šteta još i veća.

Podsjetimo, Državni inspektorat izvršio je nadzor na području budućeg Aminess Avalona Camping Resorta 5*, pa je inspekcija zaštite okoliša utvrdila da je investitor obavio nasipavanje morske obala sa iskopnim materijalom sa gradilišta kampa, a da prethodno za predmetni zahvat nije podnio zahtjev za provedbu postupka ocjene o provedbi procjene utjecaja zahvata na okoliš što je bio obvezan temeljem odredbi Zakona o zaštiti okoliša i Uredbe o procjeni zahvata na okoliš.

Slijedom utvrđenog, inspekcija zaštite okoliša je investitoru izdala prekršajni nalog te izrekla kaznu u iznosu  59.725,26 EUR za pravnu osobu i 1.194,51 EUR za odgovornu osobu u pravnoj osobi. Stranka je na prekršajni nalog uložila prigovor te je isti dostavljen na rješavanje nadležnom sudu.

U nastavku, kronološki navodimo aktivnosti i prikupljene informacije na projektu izgradnje kampa Punta Nova.

Što je sve bilo potrebno za gradnju?

Građevinski i pravni stručnjaci upozoravaju nas na niz zanimljivih koincidencija koje su prethodile gradnji, te smo u suradnji s njima sastavili kronologiju projekta koja je na kraju ispala devastacija obalnog pojasa, za što je investitor već kažnjen, kao i šume, što pak tek treba ispitati.

Kako bi se bilo kakva građevina izgradila u prostoru bilo je potrebno izraditi prostorno plansku dokumentaciju te je u tu svrhu izrađen Urbanistički plan uređenja ugostiteljsko – turističke zone „Rastovac“ (UPU2) (UPU Rastovac - Općina Povljana).

Iz UPU dijela Obavezni prilozi planu treba izdvojiti sljedeće:

„Točka 2.1.4. Očuvanje prostornih posebnosti naselja odnosno dijela naselja

Prirodne vrijednosti (kamen, more i šuma) stvaraju ambijent ovog prostora, kojeg treba zaštiti u što većoj mogućoj mjeri.“

„Točka 2.2.1. Racionalno korištenje i zaštita prostora u odnosu na postojeći i planirani broj korisnika, gustoća smještaja, obilježja izgrađene strukture, vrijednost i posebnosti krajobraza, prirodnih i kulturnopovijesnih i ambijentalnih cjelina

Struktura planiranih zgrada je vrlo rahla i to iz razloga kako bi se sačuvao šumski pokrov u što većoj mogućoj mjeri.“

„Točka 3.6.2. Mjere zaštite prirodnih vrijednosti i posebnosti i kulturno-povijesnih i ambijentalnih cjelina, podtočka 3.6.2.1. Prirodne vrijednosti i posebnosti

Valja imati na umu da su samo manje površine određene za građenje, dok ostatak površina u većem dijelu ostaje pod šumskim pokrovom.

„Podtočka 3.6.2.3. Ambijentalne i krajobrazne vrijednosti

Šumske površine će se zadržati gotovo u cijelosti i oplemeniti radi zaštite krajobrazne vrijednosti ovog prostora.“

Strateški investicijski projekt Republike Hrvatske

Autokamp Punta Nova proglašen je Investicijom od interesa za RH.

Kapacitet prema Odluci o proglašenju projekta strateškim investicijskim projektom RH:

  • 500 kamp parcela
  • 85 kamp mjesta
  • 250 mobilnih kućica

Zasad toliko o ovim brojkama, jer ćemo se u nastavku teksta, nešto kasnije, opet vratiti na njih.

Projekt razvija tvrtka Effectus te se na Kamp Punta Nova (effectus-consulting.hr) u vizualizacijama vidi prvobitni izgled kampa. Vizualizacije se vide i na Facebook stranicama trvrtke Skroz d.o.o.

Ministarstvo zaštite okoliša utvrdilo da NIJE potrebno provesti postupak utjecaja na okoliš i krenulo je krčenje šume!

Rješenjem Ministarstva zaštite okoliša i energetike od 14.11.2016. utvrđeno je da nije potrebno provesti postupak utjecaja na okoliš temeljem izrađenog Elaborata zaštite okoliša. Ishođena je lokacijska i građevinska dozvola. Građevinska dozvola ishođena je 8.11.2018. pravomoćna s danom 28.11.2018. (podaci sa ispu.mgipu.hr).

Foto: ispu.mgipu.hr / Screenshot

Temeljem navedenih dozvola pristupilo se krčenju šume na poluotoku Rastavac, građenje je prijavljeno 25. kolovoza 2020., ali se nije pristupilo građenju. U nastavku je slika za geoportal.dgu.hr na kojem je vidljiva snimka za vrijeme / po izvedenoj sječi šume prema prvoj varijanti projekta.

Radovi na gradilištu intenziviraju se radovima na krčenju šume krajem ljeta 2022. Na fotografijama od 4. rujna 2022. kojeg nam dostavlja čitatelj, vidi se povećan opseg krčenja šume.

Krajem 2022 kreće se u izmjenu UPU te je javno izlaganje Prijedloga I. Izmjena i dopuna UPU ugostiteljsko-turističke zone Rastovac (UPU2) održano 08.11.2022. Javna rasprava o Prijedlogu I. Izmjene i dopune Urbanističkog plana uređenja ugostiteljsko-turističke zone Rastovac (UPU2). - Općina Povljana

Treba spomenuti i da izmjenu projektne dokumentacije nije izradio SKROZ (tvrtka čiju ste vizualizaciju prve verzije projekta gore mogli vidjeti), tj. da je nakon ishođenja prve građevinske dozvole promjenom investitora došlo i do izmjene projektantskog ureda koji je izradio izmjenu i dopunu lokacijske dozvole, a kasnije i izmjenu i dopunu građevinske dozvole.

Odredbe za provođenje i grafički prilozi plana nisu objavljeni na stranici Općine Povljana.

Odjednom izmijenjen kapacitet kampa i dodaje se čak 180 bazena!

U lipnju 2023. iz članka Poslovnog dnevnika "Investicija teška 50 milijuna eura: Auctor s Aminessom preuzeo veliki strateški projekt na Pagu" moguće je doznati da je došlo do:

  • promjene Investitora te
  • da je izmijenjen kapacitet u kampu iz kojega je vidljivo da se mijenjao broj kamp parcela i mobilnih kućica, kamp mjesta u potpunosti nestaju te se pojavljuje 30 glampig vila i ni manje ni više 180 bazena!

Kapacitet prema članku Poslovnog dnevnika:

  • 328 kamp parcela
  • 232 mobilnih kućica
  • 30 glamping vila
  • 180 bazena

Sjećate li se onih gornjih brojki, nakon Odluke Vlade o strateškom projektu? Na trenutak se vratite na njih, pa usporedite ove najnovije...

U 2023. godini ishođena je Izmjena i/ili dopuna lokacijske dozvole - datum rješavanja je 31. svibanj 2023., no u podacima ne nalazimo da je akt pravomoćan, pa to ostaje pod upitnikom.

Screenshot sa stranice ispu.mgipu.hr

Potom je podnesen zahtjev za izmjenu i/ili dopunu građevinske dozvole 06. lipnja 2023. Zahtjev je proglašen urednim 21. kolovoza .2023. a građevinska dozvola izmjenjena je i dopunjena dana 28.9.2023.! (podaci sa ispu.mgipu.hr)

Foto: Screenshot / Geoportal

O tome kako sada izgleda područje kampa svjedoči satelitska snimka s Google Eartha, snimljena u svibnju 2023. godine.

Foto: Google Earth / Screenshot

Zabranjena im je upotreba bagera do otklanjanja nedostataka

Državni inspektorat je u odgovoru na upit portala Morski HR, između ostalog odgovorio i da je Inspekcija rada Državnog inspektorata nadležna za nadzor provedbe propisa o zaštiti na radu postupajući u okviru svog djelokruga propisanog čl. 24. Zakona o Državnom inspektoratu, na temelju utvrđenog činjeničnog stanja u inspekcijskom nadzoru obavljenom na navedenom privremenom gradilištu, a u skladu s odredbama Zakona o zaštiti na radu zabranila nadziranom poslodavcu uporabu građevinskog stroja do otklanjanja utvrđenog nedostatka na pomorskom dobru i poslodavac je postupio po rješenju.

No inspekcijski nadzor na ovoj lokaciji obavila je i građevinska inspekcija Državnog inspektorata. Nadzorom je utvrđeno da investitor posjeduje svu potrebnu dokumentaciju unutar zone zahvata gradnje te da se predmetne građevinske dozvole konzumirane unutar roka od tri godine od dana pravomoćnosti istih. Do dana očevida nisu utvrđena odstupanja od navedenih dozvola - izvijestili su Morski HR iz Inspektorata i to, zanimljivo, tri tjedna prije izmijenjene i dopunjene nanovo izdane građevinske dozvole!

Zanimljivo je istaknuti i navode iz članka Zadarskog tjednika od 15. prosinca 2022. godine.

„Na lokaciji kampa je prije dvadesetak godina zasađena šuma alepskog bora. Tijekom gradnje kampa se nezdravi borovi uklanjaju, kako bi se preostalim borovima ostavilo dovoljno mjesta za daljnji rast. Istodobno, investitori vode računa o činjenici da alepski bor nije autohtona vrsta, pa sade obilje sadnica autohtonih vrsta paškog područja koje će dodatno oplemeniti prostor kampa.“

Sumnja na neregularnosti i pitanja koja ostaju neodgovorena

Stručnjaci s kojima smo razgovarali i na temelju čijih istraživanja i spoznaja temeljimo ovaj članak, izražavaju sumnju na neregularnosti prilikom izvođenja radova na gradilištu kampa. Poručuju: "Šteta je već učinjena, ali to ne znači da Investitor (ili bilo tko drugi tko je sudjelovao u procesu), ako je prekršio Zakon, ne treba odgovarati", a evo i što ostaje nejasno:

-          S obzirom na to da izmjena UPU nije objavljena na stranicama Općine Povljana nije jasno u kojem dijelu je UPU izmijenjen, a originalni UPU govori o tome da je originalni šumski pokrov potrebno sačuvati u što većoj mjeri.

-          Nije moguće utvrditi je li za novo rješenje kampa ishođeno mišljenje Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja o okolišnim postupcima jer je ono svakako trebalo biti ishođeno pošto se zahvat drastično promijenio, a čemu svjedoči i potreba za izmjenom lokacijske dozvole. Praktički se čini nemoguće kako je netko izdao rješenje, da je sječa gotovo cijele šume bez utjecaja na okoliš?!

-          Temeljem kojeg dokumenta je krajem ljeta 2022. Investitor počeo krčiti šumu u mjeri koja je preko one predviđene osnovnim projektom jer u to vrijeme (u kolovozu 2022) nije izmijenjen UPU te nije podnesen zahtjev za izmjenom Lokacijske dozvole?

-          Šuma alpskog bora na otoku Lošinju koju je zasadio Ambroz Haračić (Društvo za pošumljavanje i poljepšavanje Malog Lošinja) je proglađena park šumom, a na otoku Pagu nije autohtona vrsta pa je sasječena praktički u cijelosti?

Ovo su pitanja, koja upućujemo odgovornima na adrese u Ministarstvo graditeljstva, Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja, Općinu Povljana, te opet Državni inspektorat i investitoru. Odgovore ćemo objaviti čim ih dobijemo!

Jurica Gašpar

PROČITAJTE JOŠ:

OTKRIVAMO Tijekom gradnje resorta u Povljani razvalili pola kilometra obale! Inspekcije ih kaznile s više od 60 tisuća eura - Investitori: “Ne smatramo se odgovornima”
U posjedu smo snimki koje pokazuju stravičnu devastaciju oko pola kilometra duljine obale kod Povljane na otoku Pagu. Tamo se naime gradi kamp resorta Aminess, a snimke masivne devastacije pomorskog dobra vidljive su iz svemira, na satelitskim snimkama. Snimke bagera i ilegalnog uništavan…
Pritisnite ESC za zatvaranje.

© 2024 Morski HR. Powered by Ghost & Staticweb.dev

You've successfully subscribed to Morski HR
Great! Next, complete checkout for full access to Morski HR
Welcome back! You've successfully signed in
Success! Your account is fully activated, you now have access to all content.
Success! Your billing info is updated.
Billing info update failed.
Your link has expired.