1 min. čitanja

JEDINSTVENI PRONALAZAK Kod Premanture pronađeni ostaci velikog nizozemskog broda

JEDINSTVENI PRONALAZAK Kod Premanture pronađeni ostaci velikog nizozemskog broda
Foto: Istra24

 Arheolozi Međunarodnog centra za podvodnu arheologiju iz Zadra iskopavaju ostatke brodoloma velikog jedrenjaka s topovima kod rta Franina.

Kod malog rta Franina arheolozi Međunarodnog centra za podvodnu arheologiju iz Zadra iskopavaju ostatke brodoloma velikog jedrenjaka s topovima iz kraja 16. stoljeća. Istraživanja se provode sredstvima Ministarstva kulture i medija RH, navode iz spomenutog Centra.

Tijekom podvodnih iskopavanja koja se, navode, provode od 2020. g. pronađeni su ostaci drvene konstrukcije broda te ostaci tereta i opreme broda. Najznačajniji nalazi su dijelovi mjedenih truba koje su toliko rijetke da kolekcija s Franine čini najbrojniji skup truba 16. st. u svijetu. No to nije jedino iznenađenje koje je ovaj brodolom otkrio arheolozima. Sudeći po svemu dosad otkrivenom, riječ je o nizozemskom brodu, što je jedinstveni nalaz na Jadranu.

Stigli su i mnogi strani stručnjaci koji će pomoći oko razjašnjavanja zagonetki koje su se pred domaće arheologe postavile. Do sada je istraženo desetak metara dužine broda, a pretpostavlja se da je brod bio dugačak nešto više od 30 metara, pa ćese istraživanje nastaviti u godinama koje dolaze.

J.T.

Pritisnite ESC za zatvaranje.

© 2026 Morski HR. Powered by Ghost & Staticweb.dev

You've successfully subscribed to Morski HR
Great! Next, complete checkout for full access to Morski HR
Welcome back! You've successfully signed in
Success! Your account is fully activated, you now have access to all content.
Success! Your billing info is updated.
Billing info update failed.
Your link has expired.