>
Konferencija je organizirana 9. svibnja 2025. g., u Hvaru, u Galeriji Arsenal povodom obilježavanja blagdana sv. Prošpera, suzaštitnika grada Hvara i Hvarske biskupije.
Skup je započeo razgledom Katedrale sv. Stjepana I, pape i mučenika, uz stručno vodstvo. Sudionici su ragledali i jedinstvenu u svijetu pod zaštitom UNESCO-a, Zbirku čipke od niti agave u Samostanu benediktinki, osnovanom 1664. godine na ostavštini hvarskog, renesansnog pjesnika Hanibala Lucića.
U radosnom ozračju izbora kardinala Roberta Francisa Prevosta za novoga papu, Lava XIV. u ime hvarskog biskupa, mons. Ranka Vidovića, skupu je nazočio generalni vikar Hvarske biskupije mons. Stanko Jerčić te u pozdravnom govoru naglasio potrebu zaštite turista i Pojma turizma od sveprisutne komercijalizacije.
- Neka ova konferencija pomogne da svi poradimo na rastu međusobnog sporazumijevanja i ljubavi te da na turiste ne gledamo prvenstveno ekonomskim očima, već očima sveopćeg bratstva u ovom svijetu - rekao je Jerčić.
Turizam se, kao i vjera, nadovezuju, i duboko su ukorijenjeni kod svih Hvarana, bez obzira jesu li vjernici praktičari ili tradicionalisti. Kreće kažu upravo na sv.Prošpera i traje do Sv. Stjepana I. kojeg se slavi početkom listopada.
Program je okupio stručnjake iz područja kulture, turizma i crkvenih institucija. Raspravljalo se o primjerima dobre prakse, vrijednoj sakralnoj baštini i primjerenoj valorizaciji iste u turizmu u budućnosti, izazovima i potencijalima razvoja vjerskog turizma.
Uvodno izlaganje “Kulturna politika upravljanja (sakralnom) baštinom Splitsko-dalmatinske županije kao paradigma kulturnog identiteta” održao je Mislav Vušković iz Upravnoga odjela za kulturu, sport i tehničku kulturu Splitsko-dalmatinske županije. Naglasio je da Splitsko-dalmatinska županija kao jedinica područne samouprave upravljanje kulturnom baštinom, čiji kapitalni dio čini i sakralna baština, shvaća kao temelj svoje kulturne politike.
Na temu “Sakralna baština grada Hvara – konzervatorski i restauratorski zahvati na crkvama u Hvaru kao dodana vrijednost turističkom razvoju” predavanje je održala Anita Gamulin, voditeljica područnog odjela za konzervatorske poslove pri Upravi za zaštitu kulturne baštine Konzervatorskog odjela u Splitu. Naglasila je da Ministarstvo kulture i medija RH kontinuirano sudjeluje u obnovi kulturnih dobara na prostoru Splitsko-dalmatinske županije, a koja se financira iz programa zaštitnih radova ministarstva. Spomenula je da je Konzervatorski odjel u Splitu svojim dugogodišnjim radom prisutan na čitavom otoku Hvaru, gdje je sudjelovao u obnovi većeg broja sakralnih građevina.
Jedno od ključnih predavanja pod nazivom „Valorizacija sakralne baštine staroga Splita u turizmu – buđenje religioznog smisla“, održao je mr. don Danko Kovačević, iz Splitsko - makarske nadbiskupije, vicerektor Centralnog bogoslovnog sjemeništa u Splitu. Kazao je kako je prije svećeničke službe radio i kao turistički vodič te je upoznat s temom recentnog turističkog razvoja. Istaknuo je čestu opasnost da se u vođenju turista i gostiju teži za opisom brojnih detalja, a da se pritom zanemari buđenje religioznog smisla.
- Čovjek ima iskustvo ograničenosti. Ipak, tu ograničenost želi nadići. To je jedan od razloga zašto čovjek putuje, zašto traži. Pokušavamo naći temelj religioznosti, a taj temelj je ljudska narav. Čovjek po svojoj naravi osjeća da je ograničen.
To je naša polazišna točka, kada ljudima putem vidljivoga pokušavamo približiti nevidljivo i nedokučivo. Religioznost je potreba i sposobnost povezivanja sa stvarnošću oko sebe i u sebi. Religiozan čovjek je onaj čovjek koji beskompromisno traži stvarnost, želi ju iskusiti i s njom se povezati. Ljudska narav je osnova kulture - kazao je okupljenima don Danko Kovačević.
Foto: Đani Ivančević
O turističkoj valorizaciji procesije „Za križen“ predavanje je održala direktorica Turističke zajednice Općine Jelsa, Marija Marjan.
- Projekt procesije ‘Za križen’ najvažniji je projekt u mojem mandatu kao direktorice Turističke zajednice Jelsa. Riječ je o projektu koji u sebi sadrži mnogo elemenata od kojih je najvažnije otvaranje Galerije Za križen. Ponosna sam i sretna zbog procesa valorizacije hvarske procesije. Projekt je pri kraju, čekamo samo otvaranje Galerije Za križen“ - rekla je Marjan.
Nadalje, Potencijale razvoja vjerskog turizma otoka Visa predstavile su direktorica TZ-a Grada Komiže Tena Gorjanović Rajevski i izvršna direktorica Geoparka Viški arhipelag Lana Schmidt. Grad Vis, s povijesnim kontinuitetom od antičke Isse do danas, obiluje vrijednim sakralnim lokalitetima, uključujući crkvu sv. Jurja, samostan sv. Jere na Prirovu te mrežu manjih crkava koje čine značajan dio identiteta grada. Komiža se ističe snažnim povezivanjem vjerske tradicije i pomorskog nasljeđa kroz crkvu sv. Nikole, Gospinu crkvu poznatu kao Gospa od Gusarice te crkvu i samostan sv. Silvestra na Biševu.
Duhovno i autentično – Makarska izvan razglednice, predavanje o potencijalima razvoja vjerskog turizma Makarske održala je Marina Josipović, direktorica TZ Makarska. Predstavljeno je Svetište Vepric, smješteno na ulazu u Makarsku, u podnožju brda, s pogledom na Biokovo i okruženo borovom šumom.
Svetište Gospe Stomorije i Biblijski vrt u Kašel Novom, predstavio je Ante Žanić, predsjednik udruge Biblijski vrt Stomorija. 1189. godine, na južnim padinama Kozjaka podignuta je crkvica Sv. Marije od Špiljana, danas zvana Gospe Stomorija.
Konferencija vjerskog turizma, sakralne baštine i hodočašća Splitsko dalmatinske županije, organizirana je u povijesnom prostoru, današnjoj Galeriji Arsenal, naslonjenoj uz Hvarsko kazalište, treće najstarije kazalište u Europi, a prvo komunalno, koje je danas spomenik najviše kategorije i nacionalnog značenja za Republiku Hrvatsku.
J.T.
PROČITAJTE JOŠ:
© 2025 Morski HR. Powered by Ghost & Staticweb.dev