ZAOSTROG - U suradnji s Turističkom zajednicom Splitsko-dalmatinske županije, Morski HR donosi Vam novu rubriku "Destinacija Dalmacija" u kojoj ćemo pokušati otkriti zanimljivosti o Dalmaciji, koje možda niste uopće znali! Druga u nizu priča je Dalmatinac. Ali ne čovjek, nego - pas!
Dalmatinski pas, prepoznatljiv po bijelom tijelu prekrivenom crnim ili smeđim pjegama, smatra se najstarijom i najpopularnijom hrvatskom pasminom pasa, čije je podrijetlo duboko povezano s područjem Dalmacije, uključujući i mjesto Zaostrog kod Makarske. Ova pasmina stoljećima živi na području Hrvatske, a brojni povijesni zapisi i umjetnička djela svjedoče o njenoj dugoj tradiciji u ovom dijelu svijeta.
Povijest dalmatinskog psa seže još u 16. stoljeće, što potvrđuju i umjetnička djela poput oltarne slike "Majke Božje s Isusom i anđelima" pronađene u Velom Lošinju, na kojoj su prikazani dalmatinski psi. Prvi službeni opis pasmine napisao je đakovački biskup Petar Bakić 1719. godine, navodeći kako su dalmatinski psi korišteni za lov i obranu, a uzgajali su ih i plemići i obični ljudi. Također, postoje zapisi da su se ovi psi koristili kao vojni psi u bitci na Mohačkom polju 1526. godine te da su čuvali granice Dalmacije pod mletačkom vlašću.
Jedan od najzanimljivijih dokaza o dugoj prisutnosti dalmatinskog psa u Hrvatskoj jest umjetničko djelo u samostanu Male braće u Zaostrogu. Na slici "Posljednja večera", nastaloj sredinom 18. stoljeća, u donjem desnom uglu naslikan je karakterističan točkasti pas koji leži pokraj stola, što potvrđuje važnu ulogu ove pasmine u lokalnoj kulturi i svakodnevnom životu.
Zaostrog kod Makarske, kao dio dalmatinskog priobalja, nalazi se u regiji koja je stoljećima bila središte uzgoja i razvoja dalmatinskog psa. Ilirsko pleme Delmati, po kojem je pasmina dobila ime, uzgajalo je ove pse još u najstarije vrijeme, a poznati reljef iz 2. stoljeća poslije Krista iznad Kaštel Sućurca prikazuje boga šuma Silvana zajedno s dalmatinskim psom, što dodatno potvrđuje duboke korijene ove pasmine u dalmatinskom području.
Danas je dalmatinski pas zaštitni znak Hrvatske i simbol dalmatinske regije, a njegova popularnost se proširila diljem svijeta, posebice u Americi gdje je poznat i kao zaštitno lice vatrogasaca. Unatoč globalnoj popularnosti, pasmina je u Hrvatskoj doživjela revitalizaciju kroz rad kinoloških udruga i priznavanje kao autohtone hrvatske pasmine od strane Međunarodne kinološke federacije 1994. godine.
Nekoliko je ključnih izvora i zapisa koji daju direktnu potvrdu da je ova pasmina izvorno hrvatska:
Jurica Gašpar
Sponzorirani sadržaj
PROČITAJTE JOŠ:
© 2025 Morski HR. Powered by Ghost & Staticweb.dev