4 min. čitanja

DESTINACIJA DALMACIJA 2 Dalmatinac na "Posljednjoj večeri" - Ovo su povijesni dokazi da je slavni pas autohtona hrvatska pasmina

DESTINACIJA DALMACIJA 2 Dalmatinac na "Posljednjoj večeri" - Ovo su povijesni dokazi da je slavni pas autohtona hrvatska pasmina
Foto: Depositphotos / UI / Fra Branko Brnas

ZAOSTROG - U suradnji s Turističkom zajednicom Splitsko-dalmatinske županije, Morski HR donosi Vam novu rubriku "Destinacija Dalmacija" u kojoj ćemo pokušati otkriti zanimljivosti o Dalmaciji, koje možda niste uopće znali! Druga u nizu priča je Dalmatinac. Ali ne čovjek, nego - pas!

Dalmatinski pas, prepoznatljiv po bijelom tijelu prekrivenom crnim ili smeđim pjegama, smatra se najstarijom i najpopularnijom hrvatskom pasminom pasa, čije je podrijetlo duboko povezano s područjem Dalmacije, uključujući i mjesto Zaostrog kod Makarske. Ova pasmina stoljećima živi na području Hrvatske, a brojni povijesni zapisi i umjetnička djela svjedoče o njenoj dugoj tradiciji u ovom dijelu svijeta.

Povijest dalmatinskog psa seže još u 16. stoljeće, što potvrđuju i umjetnička djela poput oltarne slike "Majke Božje s Isusom i anđelima" pronađene u Velom Lošinju, na kojoj su prikazani dalmatinski psi. Prvi službeni opis pasmine napisao je đakovački biskup Petar Bakić 1719. godine, navodeći kako su dalmatinski psi korišteni za lov i obranu, a uzgajali su ih i plemići i obični ljudi. Također, postoje zapisi da su se ovi psi koristili kao vojni psi u bitci na Mohačkom polju 1526. godine te da su čuvali granice Dalmacije pod mletačkom vlašću.

Jedan od najzanimljivijih dokaza o dugoj prisutnosti dalmatinskog psa u Hrvatskoj jest umjetničko djelo u samostanu Male braće u Zaostrogu. Na slici "Posljednja večera", nastaloj sredinom 18. stoljeća, u donjem desnom uglu naslikan je karakterističan točkasti pas koji leži pokraj stola, što potvrđuje važnu ulogu ove pasmine u lokalnoj kulturi i svakodnevnom životu.

Foto: Fra Branko Brnas

Zaostrog kod Makarske, kao dio dalmatinskog priobalja, nalazi se u regiji koja je stoljećima bila središte uzgoja i razvoja dalmatinskog psa. Ilirsko pleme Delmati, po kojem je pasmina dobila ime, uzgajalo je ove pse još u najstarije vrijeme, a poznati reljef iz 2. stoljeća poslije Krista iznad Kaštel Sućurca prikazuje boga šuma Silvana zajedno s dalmatinskim psom, što dodatno potvrđuje duboke korijene ove pasmine u dalmatinskom području.

Danas je dalmatinski pas zaštitni znak Hrvatske i simbol dalmatinske regije, a njegova popularnost se proširila diljem svijeta, posebice u Americi gdje je poznat i kao zaštitno lice vatrogasaca. Unatoč globalnoj popularnosti, pasmina je u Hrvatskoj doživjela revitalizaciju kroz rad kinoloških udruga i priznavanje kao autohtone hrvatske pasmine od strane Međunarodne kinološke federacije 1994. godine.

Foto: Depositphotos / UI

Povijesni dokazi da je dalmatinski pas autohtona hrvatska pasmina

Nekoliko je ključnih izvora i zapisa koji daju direktnu potvrdu da je ova pasmina izvorno hrvatska:

  • Prvi opis dalmatinskog psa potječe iz 1719. godine i napisao ga je đakovački biskup Petar Bakić, koji je uzgajao dalmatinske pse. Iz njegovog opisa vidi se da su dalmatinski psi korišteni za lov i obranu, a uzgajani su i među plemstvom i običnim ljudima.
  • Spisi Đakovačke biskupije navode da su dalmatinski psi korišteni kao vojni psi u bitci na Mohačkom polju 1526. godine. Prema kasnijim zapisima, ti su psi čuvali granice Dalmacije pod mletačkom vlašću.
  • U 17. i 18. stoljeću mletački ljetopisci spominju oko 300 stražarnica s 4000 vojnika i dalmatinskim psima koji su štitili granice mletačke Dalmacije i Turskog Carstva.
  • Dalmatinski pas se spominje i na plemićkim grbovima, primjerice protomedika Dalmacije dr. Menisa, francuskog maršala Gaudagna i engleske plemićke obitelji Heyden.
Foto: Depositphotos / UI
  • Prvi standard pasmine napisao je Englez Vero Shaw 1890., a Međunarodna kinološka federacija (FCI) priznao je dalmatinskog psa 1955. godine, dok je službeno priznat kao hrvatska autohtona pasmina tek 1994. godine.
  • Povijesni nalazi i slike pasa sličnih dalmatinskom psu stari su i do 4000 godina, a pasmina je dobila ime po hrvatskoj pokrajini Dalmaciji, za koju se vjeruje da je izvorno mjesto podrijetla.
  • Zahvaljujući naporima hrvatskih kinologa i uzgajivača, dalmatinski pas je međunarodno priznat kao autohtona hrvatska pasmina, a Hrvatska ima pravo patronata nad standardom od 1999. godine.

Jurica Gašpar

Sponzorirani sadržaj

PROČITAJTE JOŠ:

DALMATINAC NA POSLJEDNJOJ VEČERI Ova slika je najstariji dokaz da je slavni pas autohtona hrvatska pasmina | | Morski HR
U Zaostrogu su odlučili brendirati svoju bogatu kulturnu baštinu. U samostanu svete Marije, gdje je dio svojeg stvaralačkog života proveo veliki pučki pjesnik Andrija Kačić Miošić, nalazi
DESTINACIJA DALMACIJA 1 Split - Grad s najviše olimpijaca po glavi stanovnika!
U suradnji s Turističkom zajednicom Splitsko-dalmatinske županije, Morski HR donosi Vam novu rubriku “Destinacija Dalmacija” u kojoj ćemo pokušati otkriti zanimljivosti o Dalmaciji, koje možda niste uopće znali! Za početak idemo do najvećeg dalmatinskog grada, Splita. Na splitskoj Zapadnoj obali nalaze se ploče s imenima osvajača olimpijskih medalja
Pritisnite ESC za zatvaranje.

© 2025 Morski HR. Powered by Ghost & Staticweb.dev

You've successfully subscribed to Morski HR
Great! Next, complete checkout for full access to Morski HR
Welcome back! You've successfully signed in
Success! Your account is fully activated, you now have access to all content.
Success! Your billing info is updated.
Billing info update failed.
Your link has expired.