Hrvatskom Apoksiomen izronjen je 1999.g. u moru kod Lošinja, a pronašao ga je belgijski turist René Wouters kraj otočića Vele Orjule na dubini od oko 45 metara.
Nakon detaljnih restauratorskih i konzervatorskih zahvata i brojnih putovanja po domaćim i svjetskim muzejima, smještajen je 2016. godine u Muzej Apoksiomena u Malom Lošinju.
Apoksiomen je statua, a prikazuju atletu, sportaša vjerojatno hrvača koji nakon nakon turnira njeguje svoje tijelo ksistrom ili strigilom.
U moru kod Lošinja nije se našao odmah nakon izrade već je početkom II. st. po Kr. bio antikvitet. Moguće da je putovao u veći grad, poput tadašnje Akvileje, Ravene ili Pule, možda Poreča. Opsežna podvodna pretraga nije otkrila tragove antičkog brodoloma. Zato se pretpostavlja da je Apoksiomen izbačen s rimskog trgovačkog broda tijekom oluje. Što je pomorce primoralo da bace u more dragocjeni teret, ostaje tajna, za HRT je rekla dr. sc. Kristina Džin arheologinja i povjesničarka.
Lošinjsko je otočje u antičko vrijeme bilo "veselo" i pino života. Gastro arheologija kaže kako se zna se da je ovo područje vjerno sljedilo kuhinju antičke Grčke pa su meni uglavnom činili ječam, leća, slanutak, masline i vino, riba i plodovi mora uz datulje i smokva, orah i med.
Nakon što razgledate "pravog" Apoksiomena u Muzej na Rivi (za kojeg kažu da je najljepši na svijestu), možete ga vidjeti i pod morem u Podvodnom povijesnom parku u Malom Lošinju koji se nalazi u sklopu ronilačkog centra u uvali Čikat, udaljenoj približno 1km od centra grada Malog Lošinja. Replika Apoksiomena postavljena je u uspravnom položaju u prirodnoj veličini. Na dubinu od 15 metara kaže Ivan Fabijanić Lojko iz Ronilačkog centra TOP DIVE mogu licencirani ronioci, a oni koji to nemaju ronilačkog iskustva zaronit će i izroniti u pratnji instruktora ronjenja. Bitno je samo da imate 12 godina.
J.T.
© 2025 Morski HR. Powered by Ghost & Staticweb.dev