3 min. čitanja

VIJESNICI PROLJEĆA Krenulo uzobalno betoniranje: "U Privlaci uništen prirodni dio obale koji bi trebao biti dostupan svima!"

VIJESNICI PROLJEĆA Krenulo uzobalno betoniranje: "U Privlaci uništen prirodni dio obale koji bi trebao biti dostupan svima!"
Foto: Čitatelji

PRIVLAKA - Iz Privlake kod Zadra stižu snimke betoniranja obale u ulici Matije Gupca.

- Na dijelu plaže uz more izvode se radovi betoniranja koji izgledaju kao proširenje privatne parcele prema moru. Mještani nisu upoznati s tim da postoji dozvola za zahvat na pomorskom dobru. Radovi su primijećeni nedavno, a postoji zabrinutost da se time trajno uništava prirodni dio obale koji bi trebao biti dostupan svima - poručuju.

Pokušali smo kontaktirati Općinu Privlaka, no kako nam se nitko nije javio do zaključenja ovog članka, poslali smo pisani upit. Odgovor ćemo objaviti čim ga dobijemo.

Kazne za ovo su rigorozne!

Kazne za ilegalno betoniranje plaže i devastaciju obale u Hrvatskoj značajno su pooštrene novim Zakonom o pomorskom dobru i morskim lukama koji je stupio na snagu 2023. godine. Cilj je drakonskim kaznama zaustaviti bespravnu gradnju i privatizaciju javnog dobra

 Za građenje na pomorskom dobru bez koncesije ili dozvole, kazne se za pravne osobe kreću od 33.000 do 130.000 eura. Dodatne kazne od 2.000 do 6.000 eura tiču se odgovornih osoba u pravnoj osobi. Dakle, ako je ovo radila tvrtka, ovolika kazna očekuje tvrtku i njenog direktora/vlasnika.

Iako su za tvrtke kazne najveće, i pojedinci se suočavaju s visokim novčanim kaznama koje mogu doseći desetke tisuća eura, ovisno o težini prekršaja i stupnju devastacije, tako da se neće izvući ni nalogodavac koji je potegnuo ideju i/ili angažirao nekoga za ovo betoniranje.

Kazne su predviđene i za gradonačelnike te načelnike (iz vlastitog džepa) ako ne prijave ili ne spriječe devastaciju na svom području. 

Osim novčanih kazni, počinitelji su dužni o svom trošku ukloniti bespravni beton i vratiti obalu u prvobitno stanje. Kontrolu na terenu provode lučki redari i inspektori pomorskog dobra koji imaju ovlasti naplatiti kazne na licu mjesta za manje prekršaje.

D.G.

ŠOLTA “Novo - staro” bespravno divljaštvo na pomorskom dobru - Zašto preko pola godine inspekcija nije reagirala?
Radi se ovdje o radovima u uvali Jorja na otoku Šolti, ili bolje rečeno bespravnom pomorskom divljaštvu koje je Općina Šolta prijavila još u osmom mjesecu prošle godine, no reakcije nema! - Prijavljeno je građevinskoj lani u osmom mjesecu. Nastavljeno je sa radovima, pa je ponovljena prijava Građevinskoj inspekciji, ali
U Šparadićima niknulo “privatno sunčalište” - jesu li se bušile stijene, tko stoji iza svega i tko je ovo dozvolio?
Stiže jedna “zanmljiva” priča iz okolice Šibenika, točnije iz Šparadića nasuprot Grebaštici gdje je netko “podigao” sunčalište na pomorskom dobru. - Primjetio sam danas u šetnji novi sun deck koji se gradi u Šparadicima, nasuprot Grebaštice. To je sve napravljeno u kratko vrijeme jer sam nedavno bio tamo i ovo
Nakon dva desetljeća Hrvatska dobila novi Zakon o pomorskom dobru i morskim lukama
Nakon dva desetljeća, Hrvatska je u petak dobila novi Zakon o pomorskom dobru i morskim lukama, koji će, uvjeravao je resorni ministar pridonijeti modernom, razboritom i odgovornom upravljanu pomorskim dobrom. Sabor je Zakon donio sa 78 glasova ‘za’, bez oporbe koja je napustila sabornicu ustrajavajući na izvanrednoj sjednici zbog štrajka
Pritisnite ESC za zatvaranje.

© 2026 Morski HR. Powered by Ghost & Staticweb.dev

You've successfully subscribed to Morski HR
Great! Next, complete checkout for full access to Morski HR
Welcome back! You've successfully signed in
Success! Your account is fully activated, you now have access to all content.
Success! Your billing info is updated.
Billing info update failed.
Your link has expired.