>
Stručnjaci Međunarodnog centra za podvodnu arheologiju u Zadru razvili su metodu kojom se olupine zrakoplova mogu sačuvati od propadanja pod morem. Ovo otkriće donosi revoluciju u zaštiti potopljenih zrakoplova jer im zbog propadanja metala od kojeg su građeni prijeti potpuni raspad.
Katodna zaštita podvodnih olupina je metoda koja se već neko vrijeme koristi u svijetu i uspješno je zaštićeno par brodova i jedna podmornica.
Međutim, uvriježeno mišljenje u struci je bilo da se avioni ne mogu zaštititi radi materijala korištenih u njihovoj proizvodnji, sve dok nije u lipnju ove godine konzervatorica Zdenka Vrgoč iz International Centre for Underwater Archaeology in Zadar obavila mjerenja pomoću kojih je otkrila da se na olupini zrakoplova Junkers Ju 87, poznatijeg kao Štuka ne radi o čistom aluminiju nego o leguri dovoljno saturiranoj drugim metalom da bi ovakva zaštita postala moguća i isplativa.
Ovim činom je postala prva konzervatorica koje je uspješno zaštitila podvodnu olupinu aviona u svijetu!
- Zahvaljujući Zdenki i cijelom timu ovaj će lokalitet ostati dostupan našoj djeci i unucima koji se odluče na jednu od najljepših aktivnosti u prirodi - Ronjenju! Bila nam je iznimna čast i zadovoljstvo sudjelovati u ovom projektu pa makar i samo kao dokumentaristi - kazao je snimatelj Igor Goić koji nam donosi ove fantastične kadrove.
D.G.
PROČITAJTE JOŠ:
© 2024 Morski HR. Powered by Ghost & Staticweb.dev