5 min. čitanja

Važan iskorak u očuvanju morskih ptica u Hrvatskoj je LIFE Artina!

Važan iskorak u očuvanju morskih ptica u Hrvatskoj je LIFE Artina!
Foto: Bart Vercruysse, Biljana Ječmenica

Završetak petogodišnjeg LIFE Artina projekta označava prekretnicu u zaštiti morskih ptica.

Uskoro završava prvi projekt ove vrste u Hrvatskoj, razvijen kako bi se suočio s brojnim izazovima s kojima se morske ptice susreću te poboljšao njihov status očuvanosti na Jadranu. Glavni cilj projekta bio je identificirati nova područja na moru koja su ključna za očuvanje morskih ptica s naglaskom na kaukala, gregulu i sredozemnog galeba.

- U proteklih pet godina, LIFE Artina projekt ostvario je izniman napredak u zaštiti i očuvanju morskih ptica u Hrvatskoj. U ovom tekstu ističemo samo neke od aktivnosti projekta koje su odigrale ključnu ulogu u ostvarivanju naših ciljeva. - rekla je Zrinka Jakl, Voditeljica Programa zaštite prirode Sunca.

Na 15 otoka lastovskog arhipelaga više nema štakora

Jedna od glavnih prijetnji populacijama morskih ptica je prisutnost invazivnih vrsta sisavaca, poput štakora na njihovim gnjezdilištima. Projekt je prepoznao ovaj problem te su poduzete konkretne mjere za njihovo uklanjanje i kontrolu na otocima gdje se morske ptice razmnožavaju.

- To je rezultiralo time da danas na 15 otoka lastovskog arhipelaga nema štakora. Zahvaljujući našim naporima, uspjeli smo povećati uspješnost razmnožavanja gregule za 39% i kaukale za 8%. Ovo je značajan rezultat jer pokazuje da naši napori za očuvanje ovih vrsta ptica daju pozitivne rezultate. - kaže nam Dries Engelen, Voditelj projekta iz Udruge Biom.

Hrvatski ribari surađivali u pronalasku najboljih tehnika za smanjenje slučajnog ulova morskih ptica

Osim uklanjanja štakora, LIFE Artina Projekt fokusirao se na i druge prijetnje s kojima se morske ptice suočavaju svakodnevno. Kroz temeljita znanstvena istraživanja i analize, projekt je identificirao različite pritiske poput svjetlosnog onečišćenja, kompeticije sredozemnog galeba s galebom klaukavcem za isto stanište, morskog otpada i slučajnog ulova morskih ptica na ribolovni alat. 

Eradikacija štakora s otoka - Foto: Biljana Ječmenica

U suradnji s ribarima, tijekom projekta LIFE Artina isprobane su različite metode s ciljem smanjenja slučajnog ulova morskih ptica na ribolovni alat. 

- Testirali smo signalna (LED) svjetla za mreže stajaćice, dodatne utege za pridnene stajaće parangale i naprave za otpuštanje udica pelagijskih parangala ispod površine mora (eng. hookpods). - kaže nam Ana Miletić, Stručna suradnica Sunca. 

Rezultati testiranja pokazali su da ove tehnike mogu učinkovito smanjiti količinu slučajnog ulova morskih ptica. Međutim, najveći učinak postiže se kada se više mjera primjenjuje istovremeno. Zbog toga je važno educirati ribare o ovim metodama i poticati njihovu primjenu u ribolovu. Podizanjem svijesti i predlaganjem adekvatnih rješenja za ove prijetnje, projekt je poduzeo ključne korake prema osiguranju dugoročnog opstanka ovih morskih ptica.

Prvi put da su u Hrvatskoj određena područja važna za morske ptice  isključivo na moru

Morske ptice ovise o određenim staništima za razmnožavanje, gniježđenje, traženje hrane i migraciju, a očuvanje tih staništa ključno je za njihov opstanak. Zaštita staništa uključuje uspostavu zaštićenih područja koja služe kao sigurne zone bez uznemiravanja ili uplitanja čovjeka. Kroz kombinaciju različitih metoda istraživanja, projektni tim LIFE Artina identificirao je pet novih područja važnih za morske ptice i biološku raznolikost (IBA) te proširio granice dvaju postojećih područja. 

- Ova nova područja važna su ne samo za morske ptice, već i za očuvanje biološke raznolikosti u cjelini. Također, nova područja trebala bi uskoro postati dio ekološke mreže Natura 2000, mreže zaštićenih područja od značaja za cijelu Europsku uniju. - naglašava Sven Kapelj iz Udruge Biom.

Hrvatska je poznata po svojoj bogatoj prirodnoj baštini i očuvanje staništa morskih ptica ključno je za očuvanje cjelokupnog ekosustava. Učinkovito upravljanje i zaštita tih područja od iznimne su važnosti za buduće očuvanje zaštićenih područja.

Ključ uspjeha je suradnja i predanosti brojnih dionika

Uspješan završetak LIFE Artina projekta ne bi bio moguć bez suradnje i predanosti brojnih dionika. Lokalna zajednica, istraživači, stručnjaci i državni dužnosnici te drugi pomogli su u ostvarivanju naših ciljeva kako bi uspostavili sveobuhvatan okvir za očuvanje morskih ptica na Jadranu.

- Rezultati i postignuća projekta pružaju nam nadu da će ove vrste ostati prisutne i da ćemo ih moći promatrati i u budućnosti. Međutim, kontinuirani napori i suradnja svih ključnih dionika bit će potrebni za očuvanje njih i njihovih staništa. - zaključio je Engelen.

LIFE Artina projekt je napravio prekretnicu, sada je red na svima nama da nastavimo poduzimati potrebne korake kako bismo osigurali dugoročnu održivost ovih područja i osigurali opstanak morskih ptica za buduće generacije.

Vodeći partner u ovom uspješnom projektu je Udruga BIOM, koja je surađivala s partnerima Udrugom za prirodu, okoliš i održivi razvoj Sunce, Javnom ustanovom Park prirode "Lastovsko otočje" i BirdLife Malta. Projekt sufinanciraju Program LIFE Europske unije, Ured za udruge Vlade Republike Hrvatske i Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost. Stajališta izražena u tekstu isključiva su odgovornost partnera LIFE Artina projekta i ne odražavaju nužno stajališta ni Europske unije ili CINEA-e, ni Ureda za udruge Vlade Republike Hrvatske, niti Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost. 

Sponzorirani sadržaj

Pritisnite ESC za zatvaranje.

© 2024 Morski HR. Powered by Ghost & Staticweb.dev

You've successfully subscribed to Morski HR
Great! Next, complete checkout for full access to Morski HR
Welcome back! You've successfully signed in
Success! Your account is fully activated, you now have access to all content.
Success! Your billing info is updated.
Billing info update failed.
Your link has expired.