3 min. čitanja

Vakula: "Pripremite se, lipanj će biti sasvim suprotan od svibnja i promjene neće trajati samo par dana"

Vakula: "Pripremite se, lipanj će biti sasvim suprotan od svibnja i promjene neće trajati samo par dana"
Foto: Morski HR / Arhiv

Unatoč dugoročnim prognozama i iznimno toplom početku, ovogodišnji svibanj je u Hrvatskoj bio prosječno topao, u većini unutrašnjosti i hladniji od prosjeka, osobito u sjevernim kopnenim krajevima. Stoga je još jednom "dokazao" da je u Zagrebu i Osijeku, primjerice, najčešći mjesec s negativnim odstupanjima od prosječne temperature zraka u mnoštvu razmjerno toplih mjeseci posljednjih desetljeća. Lipanj je sasvim suprotan, prognoza je Zorana Vakule za HRT.

Premda su prošle dugoročne prognoze mjesecima davale povećanu vjerojatnost - od 65 do 75 % - za pozitivno odstupanje srednje svibanjske temperature zraka od prosječne - ona je u većini Hrvatske bila barem malo niža od klimatoloških srednjih vrijednosti. Štoviše, u središnjoj i istočnoj Hrvatskoj i znatnije - i za oko 1 °C, pa je ovogodišnji svibanj hladniji od prošla 3, ali još uvijek topliji od 3 prije njih, od 2019. do 2021. godine!?

"Blago" pozitivno odstupanje bilo je rijetko gdje, primjerice u Dubrovniku, barem prema preliminarnim analizama koje tek trebaju potvrditi ili osporiti službene klimatološke ocjene stručnjaka DHMZ-a.

Od 2001. godine, najčešća negativna odstupanja od srednjaka zabilježena su u Splitu u listopadu, a u Gospiću, Rijeci i Dubrovniku u siječnju!?

Uobičajeno, ukupna svibanjska količina oborine bila je nejednoliko raspoređena - od malo manje od 14 litara po četvornome metru u Lastovu, do malo više od 207 litara na Pargu iznad Čabra, barem prema trenutačno dostupnim podacima. Stoga je bilo i negativnih i pozitivnih odstupanja od prosjeka. Srećom, bez nekih ekstremnih vrijednosti, kakvih je bilo u travnju i posebice ožujku.

Često negativna odstupanja srednje svibanjske temperature zraka od prosječnih vrijednosti iz razdoblja 1991.-2020. godina malo su "ublažila" pozitivna odstupanja u ožujku i travnju pa je ovogodišnje proljeće hladnije od prošlogodišnjeg. No, to i ne treba čuditi jer je ono bilo među 3 najtoplija u povijesti mjerenja. Ponegdje čak i rekordno.

No, i dalje je ovogodišnje proljeće uglavnom između 5. i 12. mjesta najtoplijih u povijesti, barem prema trenutačno dostupnim podatcima, prema kojima je srednja sezonska temperatura zraka u većini Hrvatske za oko 1 °C viša od prosječne.

Uobičajeno, ukupna sezonska količina oborine manje je "jedinstvena", ali se može uočiti većinski barem mali višak oborine u usporedbi s prosjekom.

U Rijeci, gdje podaci na postojećoj postaji postoje od 1948. godine - ovogodišnje proljeće je 9. najkišovitije. U Dubrovniku pak, gdje podaci postoje od 1961. godine - ukupna proljetna količina oborine je 7. najveća, i to ponajviše zbog čak 3. najkišovitijeg ožujka u povijesti.

Ljeto, jesen

Dugoročne prognoze nastavljaju "priču" umjerene i velike, gdjekad i vrlo velike vjerojatnosti pozitivnog odstupanja od prosjeka srednje temperature zraka - i sezonske za ljeto i jesen, i za svaki od sljedećih 6 mjeseci.

Pritom su, kao što smo se mogli uvjeriti i ovog proljeća - sezonske/tromjesečne prognoze pouzdanije od mjesečnih. Stoga nam se valja pripremiti za "Još jedno iznadprosječno toplo ljeto", kako su najnoviju sezonsku prognozu nazvali stručnjaci DHMZ-a.

Uostalom, vjerojatnost barem malo toplijeg ljeta od prosječnoga diljem Hrvatske veća je od 80 %, a za jesen je vjerojatnost pozitivnog odstupanja ipak manja, od 60 do 80 %. Barem prema trenutačnim izračunima.

Dodatno, statistički gledano, u posljednje 24 godine najmanje/najrjeđih negativnih odstupanja srednje mjesečne temperature zraka imali smo u lipnju i srpnju!

Ostvare li se trenutačno najvjerojatnije prognoze za lipanj - najveće pozitvno odstupanje od prosječne tjedne temperature zraka i negativno odstupanje od ukupne tjedne količine oborine u većini Hrvatske imat ćemo na njegovom početku, posebice u sljedećem tjednu.

Nije još pouzdano, ali ne treba iznenaditi dogodi li nam se da, kao u svibnju, početak mjeseca na kraju bude njegov najtopliji dio?! No, ovaj put ne samo 5-6 dana, nego desetak.

Stoga se prilagodimo "skokovitoj" promjeni u odnosu na većinu svibanjskih tjedana - uglavnom suhim te često vrućim, mnogima i sparnim danima, osobito u kontinentalnom hrvatskom području.

U obalnom dijelu znatniji porast temperature zraka "smanjivat" će i "ublažavati" more - sve toplije, ali još uvijek "samo malo" iznad 20 °C. Naravno, pritom će UV indeks - mjera jakosti Sunčeva zračenja biti visok, često i vrlo visok!

D.G.

Pritisnite ESC za zatvaranje.

© 2025 Morski HR. Powered by Ghost & Staticweb.dev

You've successfully subscribed to Morski HR
Great! Next, complete checkout for full access to Morski HR
Welcome back! You've successfully signed in
Success! Your account is fully activated, you now have access to all content.
Success! Your billing info is updated.
Billing info update failed.
Your link has expired.