2 min. čitanja

Turizam na Krimu je izgleda propao: "Nema struje, ni hrane i more je zagađeno"

Turizam na Krimu je izgleda propao: "Nema struje, ni hrane i more je zagađeno"
Foto: X

"Ukrajinska vojska pokušava poremetiti opskrbu energentima i utjecati na turističku sezonu - njihove su namjere otvoreno priopćene", rekao je ruski predsjenik Vladimir Putin.

Svakodnevni ukrajinski napadi dronovima na vojne i logističke ciljeve uništavaju turističku sezonu na Krimu, piše The Kyiv Independent.

Svaki ukrajinski napad navodno je pojačao neizvjesnost za turiste. Napadi na rusku infrastrukturu doveli su do krize u opskrbi gorivom, nestašice hrane, prekida u opskrbi električnom energijom i zagađenja mora. Dodatno je zakomplicirano i kretanje po poluotoku, pa su Krimske željeznice smanjile broj dnevnih vlakova sa 18 na sedam, a ruske vlasti su 26. lipnja proglasile izvanredno stanje.

Novinari Kyiv Independenta kontaktirali su hotel Villa Rosemarin u Sevastopolju, predstavivši se kao turisti. Iz hotela su odgovorili da se "situacija mijenja iz dana u dan" te da su "skloništa dostupna", prenosi Index, no kojeg bi turista činjenica da su skloništa dostupna privukla na more?

Nije tajna da Krim ovisi o prometnoj povezanosti s kopnom. Prije potpune invazije, Rusi su mogli doći zrakoplovom, vlakom, autobusom ili automobilom preko Krimskog mosta, koji je Moskva otvorila 2018. godine. Danas je ostala samo ruta preko mosta, koji se često zatvara zbog napada, a u ruskim medijima naziva se "cestom smrti". Ipak, ostaje glavni ulaz na poluotok. Vožnja automobilom tradicionalno je najpopularniji način dolaska, no ove godine nestašice goriva tu opciju čine vrlo rizičnom, a to nije nikako i najveći rizik.

Nigdje nikoga?

Index dalje navodi kako su kafići i suvenirnice otvoreni, ali kupcima ni traga. Posvuda se priča o alarmantnoj situaciji - zračnim uzbunama, dronovima i nestašici goriva. Opisao je i obitelj s moskovskim naglaskom u kafiću čiji je otac rekao da moraju ostaviti automobil jer nema benzina. Turisti također govore da su neki dijelovi Krima češće meta napada pa Sevastopolj i obližnja područja nazivaju "glasnim Krimom", a mjesta poput Sudaka i Jevpatorije "tihim Krimom".

Netko će reći, zašto se usred rata uopće pokušava ići na ljetovanje? Neki se ironično prisjećaju vremena prije aneksije i rata, kada su Rusi mogli jeftino ljetovati na Krimu uz gostoprimstvo i kako tvrde - odličnu hranu.

J.T.

Pritisnite ESC za zatvaranje.

© 2026 Morski HR. Powered by Ghost & Staticweb.dev

You've successfully subscribed to Morski HR
Great! Next, complete checkout for full access to Morski HR
Welcome back! You've successfully signed in
Success! Your account is fully activated, you now have access to all content.
Success! Your billing info is updated.
Billing info update failed.
Your link has expired.