>
Ukrajinsko uspješno obaranje lovca Su-30 Flanker 2. svibnja, o čemu smo pisali u nedjelju, sada je dopunjeno vijestima o drugom srušenom Flankeru. Ovo su prva dva borbena aviona u povijesti, koji su oboreni pomoću besposadnog pomorskog drona, ali vjerojatno neće biti posljednji. Prema izvještajima ukrajinskog Ministarstva obrane, ovi dronovi uspješno su pogodili i 22 ruska ratna broda!
Zahvaljujući izjavama general-pukovnika Kirila Budanova, šefa ukrajinske Uprave vojne obavještajne službe (HUR), i predsjednika Volodimira Zelenskog, objavljeni su i novi podaci. Naval News je otkrio postojanje ranije nepoznatog pomorskog drona (USV) koji je ostvario ove uspjehe.
Neki izvještaji su navodili da je korišten dron Magura V5, ali Naval News potvrđuje da je zapravo korišten veći Magura V7. Ovo je prvi put da je varijanta V7 predstavljena javnosti.
Naval News je ranije izvijestio, prije nego što su stigle dodatne informacije, da su USV-ovi vjerovatno koristili rakete AA-11 Archer. Ta konfiguracija, poznata kao Sea Dragon, bila je jedina javno poznata. Sada se otkriva tip naoružan raketama Sidewinder.
Magura V7 se značajno razlikuje od USV-a koji je nosio Sea Dragon rakete. Taj je imao širi trup s velikim fiksnim lansirnim šinama. V7 je zapravo povećana verzija osnovnog modela Magura V5, koji se koristio za udare na neprijateljske brodove eksplozivnim punjenjem. Dug je otprilike 8 metara, dok je V5 dug 5,5 metara.
V7 predstavlja napredniju verziju u odnosu na verziju Sea Dragon, koju možemo smatrati prototipom. Ima čišći dizajn i bolje je osmišljen. Još nije jasno da li je isključivo naoružan raketama Sidewinder ili može nositi i drugo oružje.
Magura V7 ima slične linije kao V5, ali s preoblikovanim pramcem, što ukazuje na bolju stabilnost na moru, posebno korisnu u zimskim uslovima. Opremljen je s nekoliko komunikacijskih antena i senzora. Ne izgleda da ima eksplozivno punjenje u pramcu jer nema detonatora na udar, ali to možda ovisi od konfiguracije.
Dvije američke rakete Sidewinder montirane su na šinama koje se, čini se, mogu podizati prilikom lansiranja. Njihov operativni domet i performanse slični su sovjetskim raketama AA-11 Archer (R-73) koje su koristili Sea Dragon dronovi. Udari se mogu odvijati na udaljenosti oko 10 km, iako je u praksi taj domet često kraći.
Uspjeh ukrajinskih besposadnih površinskih dronova (USV-ova) ne može se dovoljno naglasiti – oni doslovno mijenjaju pravila pomorskog ratovanja, stoga se s pravom postavlja pitanje - treba li Republika Hrvatska nabavljati velike vojne brodove poput korveta i topovnjača ili se naoružati flotilom upravo ovakvih, daleko jeftinijih i u modernom ratu vrlo uspješnih plovila?
D.G.
PROČITAJTE JOŠ:
© 2025 Morski HR. Powered by Ghost & Staticweb.dev