2 min. čitanja

Sve je manje muških kornjača - Temperatura pijeska u kojem su zakopana jajašca utječe na njihov spol

Sve je manje muških kornjača - Temperatura pijeska u kojem su zakopana jajašca utječe na njihov spol
Foto: Pixabay/Ilustracija

U objavi Floridske bolnice u kojoj se zbrinjavaju i liječe kornjače, stoji da su sve kornjače koje su tamo testirali u posljednje četiri godine bile ženke, što je poprilično zabrinjavajući trend koji se pripisuje upravo klimatskim promjenama.

Naime, temperatura pijeska u kojem su zakopana jajašca utječe na spol morskih kornjača. Mužjaci su već u manjini te brojčano nadmašeni ženkama u omjeru od oko 10 naprama jedan, a kako pijesak postaje topliji, izleže se sve manje i manje mužjaka.

Stručnjaci još uvijek nisu sigurni koliko će ovaj trend utjecati na opstanak vrsta morskih kornjača. Bez obzira na to, klimatske promjene imaju ogromne posljedice na ove ugrožene životinje, objasnio je stručnjak za Business Insider.

- Postoji sedam vrsta morskih kornjača, i sve te vrste legu više ženki što postaje toplije - rekla je Lucy Hawkes, ekologinja sa Sveučilišta Exeter koja proučava ovaj fenomen još od 2007. godine.

Prema američkoj Nacionalnoj upravi za oceane i atmosferu, jajašca morskih kornjača inkubirana u pijesku toplijem od 31° Celzijusa bit će ženska.

Protekla četiri ljeta bila su najtoplija ikad zabilježena, rekla je za Reuters Bette Zirkelbach, upraviteljica bolnice za kornjače na Florida Keysu.

- Znanstvenici koji proučavaju mladunčad i jajašca morskih kornjača nisu pronašli mužjake morskih kornjača, dakle samo ženke morskih kornjača u posljednje četiri godine - objasnila je.

Fenomen uočen diljem svijeta

Studija iz 2018. pokazala je da su 99% kornjača u istočnoj Australiji također bile ženke.

Stručnjaci su podijeljeni oko toga što bi to zapravo moglo značiti za populaciju morskih kornjača.

Biolog David Owens, profesor emeritus na College of Charleston, rekao je za The Washington Post 2018. da u roku od nekoliko desetljeća do otprilike jednog stoljeća neće više biti dovoljno mužjaka u populaciji morskih kornjača.

Manji broj mužjaka mogao bi dovesti do neodrživo niske genetske raznolikosti među morskim kornjačama, rekla je za Reuters Melissa Rosales Rodriguez, čuvarica morskih kornjača iz Zoološkog vrta u Miamiju.

- Još uvijek je nejasno što bi trebala biti "optimalna" ravnoteža spolova - kazala je Hawkes.

Uobičajeno je na primjer da se iz grupe gnijezda morskih kornjača izleže oko 90% ženki, a dokazi upućiju na to da je potrebno samo nekoliko mužjaka da oplode sva jaja. Tako je moguće da bi na primjer "imanje puno ženki moglo biti evolucijska prilagodba prema povećanju populacije kako ona ne bi bila ugrožena - objasnila je.

Nekoliko je studija pokazalo je pak da se mužjaci ipak mogu izleći iz vrućeg gnijezda ako su jaja mokra.

- Kad bi nestalo svih mužjaka uopće, tek to bi ugrozilo populaciju - ali ne mislimo da će se to dogoditi u neko skorije vrijeme - rekla je.

Bez obzira na to, ne može se poreći koliko klimatske promjene utječu na morske kornjače.

Uzrokuju više oluja, koje mogu uništiti tisuće gnijezda u inkubaciji odjednom, i porast razine mora koje onda poplavi gnijezdo i ubije jaja. Najveća stvar koju možemo učiniti u tom smislu je čuvati plaže kao mjesta za gniježđenje, dakle smanjiti broj novih hotela koji se grade na plažama - zaključila je Hawkes.

I.G.

Pritisnite ESC za zatvaranje.

© 2024 Morski HR. Powered by Ghost & Staticweb.dev

You've successfully subscribed to Morski HR
Great! Next, complete checkout for full access to Morski HR
Welcome back! You've successfully signed in
Success! Your account is fully activated, you now have access to all content.
Success! Your billing info is updated.
Billing info update failed.
Your link has expired.