U cijeloj državi sve je više napuštenih ljubimaca. Gotovo da nema skloništa koja ne 'pucaju po šavovima'. U prvom registriranom skloništu za mačke u Hrvatskoj, ima mjesta za 80 mačaka, ali su sva popunjena.
U malenom, ali živopisnom skloništu u Rijeci svaka mačka ima svoju priču, svoje ime i nekoga tko se za nju brine.
- To ako su oni napušteni ne znači da ne moraju imati kvalitetu života, dobru hranu, veterinarsku skrb, igračke, sve. Bez obzira što su napušteni, oni su tu da imaju što bolji život i kasnije neku sretniju budućnost - kazala je za Regionalni dnevnik Danijela Knežević, osnivačica Kitten Safe House Rijeka.
Sklonište vode majka i kći - Danijela i Evelin. Kapaciteti su im trenutačno popunjeni pa iako žele pomoći u svakoj prilici, nekad je jednostavno nemoguće. Financiraju se isključivo od donacija građana.
- Troškovi u biti su veterinarski. Hrana, s obzirom da se sad radi o malim mačićima ili macama kojima treba neka posebna skrb, onda je to i posebna prehrana. Tako da su sve to neke malo skuplje stavke - kazala je Evelin Pejić, predsjednica Kitten Safe House Rijeka.
Bez pomoći volontera sve bi bilo teže. Uvijek ih nedostaje, ali je važno da svoje dužnosti u skloništu shvate ozbiljno.
- Stvarno ispunjava vidjeti kad mace napreduju, kad im je bolje i kad se na kraju udome i kad se zna da idu kod nekog tko će ih voljeti zauvijek. Preporučujem da bilo tko može doći volontirati jer stvarno ispunjava dušu na više razina - rekla je volonterka Matea Puškarić.
Neke mačiće preuzimaju već od prvih dana života, a na udomljavanje ih ne daju dok ne napune pet ili šest mjeseci.
- Vrlo je jednostavan razlog - to je da volimo napraviti apsolutno sve što je u našoj moći za njih, a to je da ih cijepimo, docijepimo, steriliziramo, kastriramo, testiramo na FELV i FIV i čipiramo - dodaje Evelin Pejić.
Iz skloništa ili s ulice, svaka mačka zaslužuje priliku - dovoljno je samo ne okrenuti glavu.
I.B.
© 2025 Morski HR. Powered by Ghost & Staticweb.dev