6 min. čitanja

Šibenik u samom vrhu hrvatskih gradova po rastu izdvajanja za kulturu

Šibenik u samom vrhu hrvatskih gradova po rastu izdvajanja za kulturu
Foto: Grad Šibenik

Prema podacima Ministarstva financija o izvršenju proračuna u 2021. godini, koje je analizirao Portal Gradonačelnik.hr, Grad Šibenik je u samom vrhu među hrvatskim gradovima po rastu izdvajanja za kulturu.

- Ulaganje Grada u kulturnu infrastrukturu i programe prepoznato je i na nacionalnoj razini, a Šibenik se čvrsto pozicionirao kao kulturno-turistička destinacija s raznovrsnim događanjima tijekom cijele godine. Protekle godine na kulturnom planu bile su iznimno bogate i raznovrsne gdje je značajnu ulogu svojim programima na tri tvrđave i u Kući umjetnosti Arsen, koja savršeno upotpunjuje ponudu izvan sezone, odigrala Tvrđava kulture. Raduje nas što je pred nama jubilarna, deseta koncertna sezona na Tvrđavi sv. Mihovila koja će, siguran sam, Šibenik još više učvrstiti na svjetskoj mapi poželjnih koncertnih destinacija, a vjerujem da zanimljivog programa neće nedostajati ni na Tvrđavi Barone, dok se Tvrđava sv. Ivana profilira kao odredište primamljivo dionicima akademske zajednice zbog svog atraktivnog kampusa. Naš cilj je uspješno i inovativno upravljanje kulturnom baštinom na društveno koristan, ali i održiv način - kazao je gradonačelnik Šibenika Željko Burić.

Početkom lipnja prošle godine završen je projekt revitalizacije četvrte i najveće šibenske tvrđave – Tvrđave sv. Ivana. Od njezine gradnje prošlo je 376 godina, a šest posljednjih godina posvećeno je temeljitoj obnovi impresivnog zdanja koje se prostire na gotovo 19 tisuća kvadratnih metara.

Posebnost obnovljene tvrđave je uređeni i opremljeni kampus, smješten unutar stoljetnih bedema. Prostor je predviđen za razvoj edukacijskog turizma i namijenjen organiziranim grupama studenata, učenika, mladih stručnjaka i umjetnika koji u Šibenik dolaze u okviru studijskih posjeta, terenske nastave, razmjene i drugih posebnih kulturno-umjetničkih programa i edukacija iz kulturnih i kreativnih industrija.

Isto tako, moguće ga je unajmiti za poslovna događanja manjeg opsega te predstavlja atraktivnu lokaciju za organizaciju posebnih događanja. Od otvaranja u lipnju 2022. Tvrđavu je dosad posjetilo oko 10 tisuća posjetitelja, a u prvoj polovici 2022. godine u kampusu je ostvareno gotovo tisuću noćenja.

Uspješno su završena i dva velika europska projekta koja je Tvrđava kulture provela u suradnji s hrvatskim i stranim partnerima – FORTITUDE i EMOUndergrounds. Projekt FORTITUDE, vrijedan, 1,62 milijuna eura, Tvrđava kulture Šibenik provela je s partnerima iz Hrvatske, Bosne i Hercegovine i Crne Gore, a u Šibenik je donio inovativne sadržaje i to u samom jeku pandemije koronavirusa.

Dva nova, trajna i interaktivna postava koji komuniciraju povijest fortifikacija i nastanak ljetne pozornice od ideje do realizacije, implementirana su u unutrašnjost Tvrđave sv. Mihovila. Zahvaljujući projektu pokrenuta je manifestacija Noć tvrđava kojoj se na šibensku inicijativu priključilo više od 40 gradova iz tri države, a koja se nastavlja i nakon završetka projekta. Manifestacija je u listopadu 2022. godine ušla u finale nagrada Hrvatske turističke zajednice u kategoriji događaj godine.

Kroz EMOUNDERGROUNDS, projekt vrijedan 2,5 milijuna eura, nabavljena je nova informatička oprema – VR tehnologija s posebno dizajniranim igrama koje posjetitelji tvrđava mogu isprobati prilikom posjeta. Također, sredstva osigurana projektom korištena su za istraživanje povijesnih slojeva i razvoja Tvrđave sv. Mihovila. Kreirana je i mobilna aplikacija Tvrđave kulture s ciljem pružanja pravovremenih i točnih informacija prije, tijekom i nakon obilaska šibenskih tvrđava.

Glazbena sezona na Tvrđavi sv. Mihovila godine otvorena je nikad ranije, u Noći tvrđava 29. travnja. Na sv. Mihovilu održana su ukupno 34 koncerta, od kojih je najveći interes bio za novozelandskom glazbenicom Lorde, za čija su dva koncerta ulaznice rasprodane u svega nekoliko sekundi. Večernja događanja na Tvrđavi u prosjeku su imala 800 posjetitelja. Gotovo 30 tisuća posjetitelja večernjih događanja rezultat je vraćanja punom kapacitetu ljetne pozornice na Tvrđavi sv. Mihovila i interesu za programom koji već godinama stavlja Šibenik na kartu ljetnih kulturnih događanja na nacionalnoj razini. Istovremeno, na Tvrđavi Barone održano je 30 različitih događanja; filmova, plesnih predstava, koncerata…Konceptualno različita, intimnija u odnosu na ona na Tvrđavi sv. Mihovila, savršeno su upotpunila program Tvrđave kulture Šibenik.

U lipnju 2021. godine otvorena je i Kuća umjetnosti Arsen, svojevrsna kulturna atrakcija godine. Multifunkcionalna dvorana na šibenskoj rivi svojim se programom pokazala kao izuzetno kvalitetan sadržaj za Šibenčane izvan turističke sezone i može se sa sigurnošću reći da je Arsen stekao svoju stalnu publiku za kino program srijedom i subotom, dječji program vikendom, koncerte, radionice i ostala kulturna događanja.

Od otvorenja, u Kući umjetnosti Arsen održano je više od 400 programa, gotovo iz svih umjetničkih područja, od jednokratnih programa do festivala te su kroz nju sad već prošle stotine kulturnjaka iz cijele Hrvatske. Zahvaljujući Arsenu, proširio se spektar aktivnosti Tvrđave kulture Šibenik te grad sada ima prostor u kojem se kontinuirano i kvalitetno promoviraju relevantni kulturni sadržaji, podržavaju akteri lokalne scene kao i razvoj kulturnih i kreativnih dionika lokalne, ali i nacionalne scene te pomaže u afirmaciji mladih umjetnika. Zbog svega navedenog, Hrvatska turistička zajednica proglasila je Kuću umjetnosti Arsen u listopadu 2022. godine kulturnom atrakcijom, zajedno s Providurovom palačom u Zadru.

U Hrvatskom narodnom kazalištu u Šibeniku prošle je godine održano 176 programa. Riječ je o vlastitim predstavama kazališne kuće, njihovim gostovanjima, slobodnoj prodaji gostujućih predstava, koncertima glazbeno-scenskog programa Arsenov feral, promocijama, predavanjima, posjetama kazalištu, predstavljanju i najmu kazališne dvorane te programima u organizaciji drugih. Šibenska kazališna kuća ugostila je 28 predstava drugih kazališta u slobodnoj prodaji i pretplati, sve s ciljem obogaćenja kulturne ponude grada.

Gradska knjižnica Juraj Šižgorić, smještena u srcu grada, postala je šibensko kulturno središte. Knjižnica provodi dva osnovna programa: knjižničnu i izdavačku djelatnost. Redovito se obogaćuje knjižni i ne knjižni fond, izdaju se brojne knjige, brošure, prospekti i druge publikacije. Uz to, knjižnica je mjesto raznovrsnih sadržaja i kulturnih programa za sve dobne skupine, a sadržaj i usluge Knjižnice nastoji se približiti slijepim i slabovidnim osobama kao i onima s posebnim potrebama.

Godišnje se u multimedijalnoj dvorani knjižnice održi oko 200 programa kojima se popularizira kultura knjige i čitanja, ali i mnogi drugi oblici kulturnog i znanstvenog sadržaja poput predavanja, izložbi, filmskih večeri, igrokaza, prezentacija, književnih susreta i dr. Tijekom 2022. godine knjižnica je proslavila dvije velike obljetnice te su višednevnim bogato sadržajnim programima dostojno obilježene 100. obljetnica postojanja Ustanove i 100. obljetnica rođenja velike pjesnikinje Vesne Parun.

U duhu suvremenih muzeoloških trendova, Muzej Grada Šibenika posvećen je zaštiti i očuvanju kulturne baštine te osiguravanju njezine dostupnosti javnosti kroz nabavu muzejske građe, istraživanja i trajnu zaštitu. Muzej surađuje sa švedskim i norveškim veleposlanstvom i Udrugom Tursko-hrvatskog prijateljstva te organizira manifestacije Dan i Noć muzeja. Ujedno skrbi o 15 arheoloških lokaliteta, što prvenstveno podrazumijeva njihovo održavanje.

U 2022. godini arheološka iskapanja bila su na nalazištima Čista Mala – Velištak, Velika Mrdakovica, Goriš i Bribirska Glavica, a obavljena su i geoarheološka i klasična istraživanja na lokalitetu Danilo u sklopu međunarodne suradnje Muzeja grada Šibenika, Instituta za arheologiju u Zagrebu i sveučilišta Cardinal Stefan Wyszynski iz Varšave u Poljskoj.

Grad Šibenik također financira i podupire izložbenu djelatnost Galerije sv. Krševana kao i programe kulturnih udruga kroz tradicionalne manifestacije Šibenskog kulturnog ljeta pod motom Grad je pozornica (Večeri dalmatinske šansone, Šibenski plesni festival, Međunarodni festival animacije, Šibenske klapske večeri, Martinska Fest, Orguljaška ljetna škola, Fališ, Light is life, Kulturaljka, Regius i dr.). Također financira djelovanje brojnih udruga u kulturi s najstarijima zborom Kolo i Šibenskom narodnom glazbom, navodi se na službenim stranicama Grada Šibenika.

A.B.

Pritisnite ESC za zatvaranje.

© 2024 Morski HR. Powered by Ghost & Staticweb.dev

You've successfully subscribed to Morski HR
Great! Next, complete checkout for full access to Morski HR
Welcome back! You've successfully signed in
Success! Your account is fully activated, you now have access to all content.
Success! Your billing info is updated.
Billing info update failed.
Your link has expired.