2 min. čitanja

Šef HGSS-a: “Za otići na obuku moramo koristiti godišnji odmor”

Šef HGSS-a: “Za otići na obuku moramo koristiti godišnji odmor”
Foto: HGSS

Sve toplija klima ima nažalost i sve veće posljedice u obliku ekstremnih vremenskih prilika, oluja, poplava, požara na koje treba odgovoriti snažnim sustavom zaštite. Operativna organizacija unutar sustava civilne zaštite je i Hrvatska gorska služba spašavanja.

U emisiji Klimatska budućnost, gostovao je pročelnik Hrvatske gorske službe spašavanja Josip Brozičević.

Brozičević je govorio o najvećim izazovima HGSS-a. Pročelnik je rekao kako namjeravaju pokrenuti izmjene zakona o HGSS-u kako bi poboljšali položaj članova volontera, a cilj je i poboljšati izvore financiranja.

Istaknuo je i da je njegova pozicija pročelnika volonterska: “Svi spašavatelji su volonteri, svi mi imamo neke druge poslove koje obavljamo”.

Komentirao i skori dolazak dva helikoptera specijalizirana za spašavanje koji bi trebali biti isporučeni u listopadu ili studenom, dakle, do kraja godine, a čija će baza biti u Lučkom.

- Helikoptersko spašavanje u suradnji s HRZ-om radimo zadnjih 30 godina. Ali ovdje se radi o novim helikopterima specijaliziranim za spašavanje. Na tom tipu helikoptera koji se koristi za spašavanje HGSS je ranijih godina prolazio obuku kako u Hrvatskoj tako i u brojnim zemljama članicama EU-a s kolegama iz Gorske službe spašavanja. Ovdje se radi o sličnom tipu helikoptera koje s nestrpljenjem očekujemo da stignu i da krenu dežurstva. Bit ćemo još brži i učinkovitiji - istaknuo je.

Naglasio je kako će krenuti u poboljšavanje položaja volontera, istaknuvši primjer.

- Osnovna obuka za gorskog spašavatelja je 29 dana koja se provodi kroz dvije godine. Uz to sudjelujemo u svim vježbama civilne zaštite koje su korisne i potrebne kako bi se taj sustav ujedinio i iskooordinirao, da vidimo kako sve operativne snage djeluju zajedno na terenu. Ono što bi se izmjenama zakona moglo postići je da se spašavatelju omoguće slobodni dani, plaćeni dopust, kako ne bi morao tih 29 dana tijekom kojih prolazi redovnu obuku koristiti svoj godišnji odmor kao što je sada slučaj, ne radi se o obuci koju spašavatelj prolazi iz nekog hobija ili svog nekog interesa nego da bi bio osposobljen za spašavanje i pružanje pomoći svima onima kojima je potrebna - objasnio je Brozičević za N1.

A.B.

Pritisnite ESC za zatvaranje.

© 2024 Morski HR. Powered by Ghost & Staticweb.dev

You've successfully subscribed to Morski HR
Great! Next, complete checkout for full access to Morski HR
Welcome back! You've successfully signed in
Success! Your account is fully activated, you now have access to all content.
Success! Your billing info is updated.
Billing info update failed.
Your link has expired.