1 min. čitanja

Ribari traže bržu isplatu potpora

Ribari traže bržu isplatu potpora
Foto: Morski.hr

Na 28. Susretu ribara HOK-a održanom u Novalji Ceh za ribarstvo i akvakulturu Hrvatske obrtničke komore (HOK) zatražio je bržu administrativnu obradu svih zahtjeva i isplatu mjera i potpora u ribarstvu.

Ceh traži rasterećenje administrativnih obveza u ribarskoj djelatnosti, najviše uslijed nametnute digitalizacije u obliku obveze elektroničkog dostavljanja podataka.

Ribari HOK-a očekuju nastavak provedbe mjera i aktivnosti za smanjenje šteta uzrokovanih predacijom orade u školjkarstvu te traže brže rješavanje problematike iskrcajnih mjesta za autorizirana plovila koja obavljaju gospodarski ribolov na moru.

Novi izazovi

Predsjednik Ceha za ribarstvo i akvakulturu HOK-a Stjepan Nedoklan rezimirao je stanje u djelatnosti i istaknuo kako je more toplije i slanije, pojavljuju se nove invazivne vrste, prepoznatljive domaće vrste polako iščezavaju te se mijenja vrijeme njihova mrijesta.

Naglasio je neizvjesnost ulova pa česte vremenske neprilike i fizički zahtjevan posao kao dodatan razlog za nedostatak radne snage u ribarstvu, nedostatak mladih i činjenicu da su hrvatski ribari sve stariji. Kao da sve to nije dovoljno još su kaže opterećeni velikom količinom propisa, administracije i nametnutom digitalizacijom, kao i ograničenim brojem povlastica i velikim troškovima za održavanje flote.

Vlajčić nosi dobre vijesti

Ministar poljoprivrede David Vlajčić ipak je donio i neke dobre vijesti ribarima, najavio u predstojećem trogodišnjem razdoblju ulaganja u ribarstvo vrijedna 64 milijuna eura, istaknuvši kako je prvi put ikada planirana tako visoka razina državnih potpora u sektoru ribarstva.

Dodatno je, rekao je, rebalansom za ovu godinu za potpore u ribarstvu osigurano 12 milijuna eura umjesto planiranih 6,5 milijuna eura.

Susret ribara HOK-a, koji tradicionalno okuplja ribare iz svih krajeva Hrvatske, jedno je od najstarijih i najdugovječnijih stručnih okupljanja u Hrvatskoj.

J.T.

Pritisnite ESC za zatvaranje.

© 2025 Morski HR. Powered by Ghost & Staticweb.dev

You've successfully subscribed to Morski HR
Great! Next, complete checkout for full access to Morski HR
Welcome back! You've successfully signed in
Success! Your account is fully activated, you now have access to all content.
Success! Your billing info is updated.
Billing info update failed.
Your link has expired.