Riba lav ili vatrenjača, invanzivna je vrsta u Jadranskom moru. Iako atraktivna po izgledu, izgled vara, jer pravi u moru velike probleme, uništava domaće jadranske vrste. Znanstvenici muku muče o tome i razmišljaju na koji način smanjiti njenu brojnost, pa su došli na ideju da raspišu tjeralicu.
Svidjelo joj u Jadranu, pa je odlučila tu i ostati i stvarati potomke. A radi to nevjerojatno često i brzo.
- U prvoj godini ona je spolno zrela i kad su temperature više od 20, odnosno 24 stupnja, ona se mrijesti stalno, svakih tjedan dana. Količina ikre koju izbacuje je ozbiljna, 10ak tisuća komada svaki tjedan ta riba izbaci - pojašnjava za HRT savjetnik za ribarstvo Danijel Kanjski.
- Ona dolazi iz Crvenog mora, iz Indijskog oceana, prošla je kroz Suez, i došla je u Mediteran gdje baš i nema neprijatelja. U Mediteranu fali velikih predatora. Sve ono što može utjecati na nju, i njeno usporavanje su uglavnom kirnje, murine, zubatac i hobotnice. Naravno, to još uvijek nije izbor velikih predatora, to je njima nepoznata vrsta, a isto tako i njenom plijenu je ona nepoznat predator - pojašnjava Kanjski.
I dok traje njihovo međusobno upoznavanje pod morem, vrijeme je krenuti na vrijeme i napraviti sve što se može, kako bi šteta, kad su već tu, bila što manja.
- Svaka mediteranska država pokušava suzbit invazivne vrste, i države kao što su Cipar, Grčka, Turska, one potiču ronioce da ih izlovljavaju. Meni je pala ideja da s podvodnim ribolovcima koji bi htjeli sudjelovati u tome, pokušavamo smanjiti brojnost te ribe u našem moru - naveo je autor stručnog rada o vatrenjačama Pero Ugarković.
- Susreo sam je 2025. dva puta, prvi put u jugoistočnom dijelu oko otoka Visa. Drugi put na hridi Kamičić na otoku Šolti prilikom podvodnog ribolova i dubine su bile oko 8 do 10 metara. Može se približit ribi jako blizu, ona ne bježi - pojašnjava podvodni ribolovac Joško Dropulić.
Ali, ipak, što bliže, to opreznije. Jer riba vatrenjača prilično je vatrena.
- Treba naglasiti da je ta vrsta jako opasna. Ako se ubodemo dolazi do jake boli, što znači da ribolovci moraju biti oprezni i što prije u slučaju uboda uroniti ubodenu površinu u vruću vodu, na 42 stupnja i držati 15 minuta, onda će se otrov razgraditi. Na sreću riba je jako dobra za jesti i može biti u ponudi naših restorana, i to će biti još jedna velika motivacija našim ribolovcima da je love - navodi Ugarković.
- Imao sam priliku probati je na Cipru. Išao sam vidjeti što se dešava s ribom lav i tamo je ona uvedena u gastronomiju i fantastičnog je okusa - poručio je Kanski.
A ribi vatrenjači fantastičnog je okusa riblja mlađ, pa je ova akcija nagradnog lova na njihovog neprirodnog neprijatelja, koji se sve više udomaćuje, itekako dobrodošla.
Ana Dobrović
© 2026 Morski HR. Powered by Ghost & Staticweb.dev