2 min. čitanja

PROJEKT VJETROELEKTRANE Procedure su preduge, a tehnologija se brzo mijenja

PROJEKT VJETROELEKTRANE Procedure su preduge, a tehnologija se brzo mijenja
Foto: Boris Kačan

Hrvatska ima velike potencijale u obnovljivim izvorima energije i njihovim korištenjem može postati energetski neovisna. No koliko god poduzetnici i mediji upozoravali da hrvatska birokracija guši bilo kakav jači društveni napredak, administrativni apart i dalje buja, a njegova efikasnost je na drastično niskim razinama.

To je posebno vidljivo na projektima koji uključuju obnovljive izvore energije, poput vjetroelektrana. Procedure ishođenja svih potrebnih dozvola su preduge, dok se tehnologija u djelatnosti istovremeno jako brzo mijenja.

– Investitori se suočavaju s problemima prilikom izmjene projekata kada se odlučuju na primjenu novije tehnologije. Trenutno je šest projekata u vrijednosti više od pola milijarde kuna vraćeno na početak – ističe voditelj Grupacije za energiju vjetra pri HGK i član Vijeća Zajednice Bojan Reščec.

U Hrvatskoj će se nešto morati drastično mijenjati budući da je Europska komisija nedavno usvojila strateški i zakonski paket o energetici i klimatskim promjenama Fit for 55, u kojem je veliki naglasak stavljen na smanjenje ovisnosti o uvozu energije i na povećanju udjela obnovljivih izvora energije. Prijedlog je da se udio poveća s 32 na 40 posto.

O tome se razgovaralo i na posljednjoj sjednici Vijeća Zajednice za obnovljive izvore energije pri HGK, unutar koje djeluje i Grupacija za energiju vjetra HGK. Raspravljalo se o tome kako ispuniti ciljeve s obzirom na predstojeće promjene nacionalnog zakonodavstva koje bi trebale omogućiti provedbu energetske tranzicije, konkretno izmjene Zakona o tržištu električne energije i Zakona o obnovljivim izvorima energije i visokoučinkovitoj kogeneraciji, u čije su javno savjetovanje bile uključene i članice Grupacije.

Na sjednici je izabran i zamjenik voditelja Grupacije za energiju vjetra Goran Trška iz tvrtke Vjetroelektrana Lički medvjed. Trška je voditelj trenutno najvećeg vjetroparka u Hrvatskoj snage 425 MW, koji razvijaju nizozemska tvrtka Green Trust i njemački Enercon u blizini grada Otočca, a čija je vrijednost oko 500 milijuna eura.

Ostaje nam za nadati se da će se Hrvatska napokon probuditi iz tog dugog sna goleme, neefikasne birokracije i da neće opet, kao i u mnogočemu, zasjesti na europsko začelje.

K.B.

Pritisnite ESC za zatvaranje.

© 2024 Morski HR. Powered by Ghost & Staticweb.dev

You've successfully subscribed to Morski HR
Great! Next, complete checkout for full access to Morski HR
Welcome back! You've successfully signed in
Success! Your account is fully activated, you now have access to all content.
Success! Your billing info is updated.
Billing info update failed.
Your link has expired.